Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Filipa salas vīnogu dārzā

„Purple Hen“ vīnotava

Laikraksts Latvietis Nr. 590, 2020. g. 6. apr.
Baiba Haringtona (Harrington), Kristaps Mednis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Purple_Hen_1

„Purple Hen“ (Lillā vista) vīnotavas vīnu lauki Filipa salā, Viktorijā. FOTO Maira Vītola.

„Purple Hen“ (Lillā vista) vīnotavas vīns. FOTO Maira Vītola.

Skats uz Čērčila (Churchill) salu. FOTO Maira Vītola.

Salasītās vīnogas FOTO Maira Vītola.

Vīnotavā. FOTO Maira Vītola.

Kristaps Mednis. FOTO Maira Vītola.

Maira Vītola ar vīru Riku Leisiju (Rick Lacey) 2001. gadā nopirka pliku, bet vīnogu dārzam ideālu zemi Filipa salā netālu no Melburnas. Paši saviem līdzekļiem un spēkiem izveidoja veiksmīgu skaistu vīnotavu, kur ražo izcilus apbalvotus vīnus. Paši stādīja, paši audzēja, paši būvēja, paši brūvēja, paši tirgojās, paši rīkoja mūzikas vakarus. Vīnotavu nosauca vietējā putniņa vārdā – Purple Hen (Lillā vista).

Austrālijā rudens. Marts šogad, tāpat kā katru gadu, vīnotavā ir intensīvākais darba laiks. Vīnogas nogatavojušās, tās jānolasa. Dārzā ir dažādas vīnogu šķirnes – gan agrākas, gan vēlākas, ar dažu dienu atstarpi. Kādu četru nedēļu laikā visas vīnogas ir jānolasa. Šogad tāpat kā parasti kādi 10 lasītāji pa dienu lasa vīnogas, vakaros taisa vīnu. Vīnu taisa tāpat, kā tas tūkstošiem gadus taisīts!

Rudenī pirms pāris gadiem Kristaps Mednis strādāja vīnotavā. „Visspilgtāk no vīna dārza atmiņā ir palikusi tā atrašanās vieta no kuras paveras burvīgs skats uz līci un Čērčila salu. Neaizmirsīšu ūdens viļņu troksni klusajās naktīs, parasti varēji dzirdēt kā viļņi sitas pret ūdeni, tāda maģiska skaņa.

Kad ierados dārzā, viens no pirmajiem darbiem bija tīklu uzvilkšana uz vīnogulājiem, lai papagaiļi neapēstu vīnogas. Pa laikam gadījās arī kāds gudrāks putns kurš tomēr tika otrpus tīklam pie vīnogām, un to vajadzēja izmānīt laukā. Vēl es palīdzēju arī pie jauno vīnogulāju lauka sagatavošanas, vajadzēja gar visām rindām nostiept drātis pie kurām var piesiet jaunos stādus, lai tie augtu taisni. Tad bija vīnogulāju zari jāapgriež, laikam, lai katrs kociņš izaugtu maksimāli ražīgs un liekie zari netraucētu.

Nākamais darbs vīnogu lasīšana. Piedalījās vesela komanda. Vīnogas lasīja pa šķirnēm, nolasa vienu šķirni, tad ķeras klāt nākamajai. No rīta tika saliktas tukšas kastes starp vīnogu rindām, un tad divi cilvēki, katrs savās rindas pusē griež nost vīnogu ķekarus un liek kastēs. Tas nemaz nav tik viegli kā izklausās. Bija reizes, kad zem lapām mēģini nogriezt vīnogu ķekaru, bet iegriez sev pirkstā! Tomēr vajag pieredzi, lai tā nenotiktu. Pilnās kastes aizveda uz noliktavu, vīnogu ķekarus sabēra speciālā mašīnā un sulu izspieda. Bija šķirnes, kuras tika sabērtas lielā baļļā un mīcītas kājām, gluži kā filmās. Sulu salēja speciālos konteineros, kur notika rūgšana un vīna gatavošana. Pēdējais no darbiem bija tīklu novākšana no vīnogulājiem, jo papagaiļiem tur vairs nebija ko meklēt.

Baudot labu vīnu, cilvēks nemaz neaizdomājas, cik daudz darba un cik dažādiem procesiem ir jāiziet cauri, lai varētu iegūt šādu vīnu.

Riks bija īsts profesionālis šajos jautājumos, pēc vīnogu garšas viņš zināja kurā brīdī ir jānolasa kuras vīnogas, ko un kā darīt, lai vīnam būtu īstā garša. Viņa zināšanas un ieguldītais darbs vainagojās ar panākumiem, cilvēkiem ļoti garšo viņa vīni, to var redzēt pēc atsauksmēm un vairākiem apbalvojumiem. Riks un Maira ir īstie cilvēki, īstajā vietā, lai radītu tiešām garšīgus un neatkārtojamus vīnus!“

Purple Hen izcilos, apbalvotos vīnus var pirkt caur internetu un saņemt mājās Austrālijā pa pastu. Izvēle plaša – dažādi balti, sarkani, sausi, vēsa klimata un dzirkstoši vīni! www.purplehenwines.com.au

Priekā!

Baiba Haringtona (Harrington), Kristaps Mednis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com