Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Slēpņotāji Lielajā talkā sakopj Pekas kalna pilskalnu

Gatavojas Dzīvās vēstures dienai „Beverīna 2012“

Laikraksts Latvietis Nr. 199, 2012. g. 3. maijā
Valters Grīviņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Lielā talka Pekas kalnā. FOTO Valters Grīviņš.

Lielā talka Pekas kalnā. FOTO Valters Grīviņš.

Lielā talka Pekas kalnā. FOTO Valters Grīviņš.

Pekas_kalns_Beverina2012

Lielās talkas diena 21. aprīlī Kauguru Pekas kalna pilskalnā šogad bija īpaša. Gan tāpēc, ka kalns tika sakopts, gatavojoties Dzīvās vēstures dienai Beverīna 2012, kas šeit notiks 5. maijā, gan – vēl jo vairāk – īpašo talkotāju dēļ.

Talcinieki kalnā ieradās no dažādām pusēm – cits agrāk, cits vēlāk. Puiši un meitenes, jaunāki un vecāki, ar automašīnām un velosipēdiem, taču visiem līdz bija GPS ierīces un tos vienoja kopēja aizraušanās – slēpņošana.

Slēpņošana (angliski – geocaching) ir samērā nesen radies aktīvās atpūtas veids, kurā ir divas galvenās lietas: kādā, parasti grūtāk pieejamā un/vai nomaļākā vietā izvietots slēpnis ar internetā publicētām koordinātēm un GPS aparāts, kuru izmantojot, paslēptais priekšmets – ūdensizturīgā tvertnē ievietota sīka mantiņa jeb suvenīrs – jāatrod. Kad meklētais slēpnis atrasts, gandarītais slēpņotājs pierakstās atradēju sarakstā un, ja vēlas, paņem atrasto sīklietiņu, vietā noliekot savu līdzatnesto.

Tomēr slēpņošana nav tikai slēpšana un meklēšana. Tā ietver arī izziņu un rūpes par vidi, kurā tiek izvietoti slēpņi. Kopš 2002. g. slēpņotāji visā pasaulē regulāri rīko pasākumus – talkas, kuros tiek sakopta slēpņu apkārtne parkos un tamlīdzīgās īpašās vietās. Angliski šie pasākumi saucas Cache In Trash Out (Slēpni izveidojam, atkritumus aizvācam) jeb saīsināti – CITO. Tieši šāds CITO pasākums Pekas kalna pilskalnā notika Lielās talkas dienā.

Pavisam 21. aprīlī Pekas kalnā ieradās ap 40 slēpņotāju no dažādām Vidzemes vietām – Rīgas, Salaspils, Saulkrastiem, Cēsīm, Limbažiem un, protams, arī Valmieras.

Kā pastāstīja šī slēpņošanas CITO notikuma ierosinātājs, Vidzemes augstskolas mehatronikas students Varis Liepiņš, slēpņotājiem šādi kopēji pasākumi notiek samērā regulāri. Līdzās kādas vietas sakopšanai tā ir arī iespēja tikties ar domubiedriem, pastāstīt par saviem individuālajiem slēpņu meklēšanas piedzīvojumiem un uzklausīt citu stāstus.

Varis pats jau ir rūdīts slēpņotājs. Ar slēpņošanu nodarbojos jau gandrīz četrus gadus – 16. maijā būs apaļa jubileja, un pa šiem gadiem ir atrasti 3825 slēpņi! "Ja pēc pirmā simta neapnīk, tad āķis lūpā ir uz ilgu laiku!", tā Varis.

Plašāku informāciju par slēpņošanu var iegūt mājas lapā http://geoforums.lv/, bet Dzīvās vēstures dienas Beverīna 2012 apraksts, programma, atrašanās vieta un cita informācija atrodama lapā http://beverina2012.wordpress.com/

Valters Grīviņš
Laikrakstam "Latvietis"Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com