Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latviešu komponistu mūzika Melburnā

Koncerts Sv. Paula katedrālē

Laikraksts Latvietis Nr. 601, 2020. g. 17. jūnijā
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sofija Kirsanova (vijole) un Jakabs Kureks Sv. Paula katedrālē. FOTO Anita Andersone.

Sofija Kirsanova. FOTO Anita Andersone.

Sofija Kirsanova un Jakabs Kureks pēc koncerta. FOTO Ilze Nāgela.

Pagājis jau krietns laika sprīdis, bet tā nu ir iznācis, ka šis bija viens no brīnišķīgajiem notikumiem, kad pēdējo reizi apmeklēju koncertu dzīvajā, bet ne internetā, kā šajos pēdējos mēnešos tos varam aizgūtnēm baudīt.

Trešdien, 12. februārī, jā, vēl pirms dižsērgas, Melburnā, pašā pilsētas centrā, Sv. Paula katedrālē dienas vidū notika koncerts, uz kuru bija ieradies krietns pulciņš arī latviešu. Iemesls – tas bija vijolnieces Sofijas Kirsanovas koncerts; koncertmeistars – Jakabs Kureks (Jakub Kurek).

Sofija Kirsanova, vairāku solo un kamermūzikas festivālu dalībniece, dzimusi Rīgā, Latvijā un pirms pāris gadiem ieradās Austrālijā, lai studētu Melburnas Konservatorijā. Sofija ir Doktora grāda kandidāte un vijoles pasniedzēja asistente Melburnas Universitātē. Sofija ir baudījusi daudzveidīgu karjeru, uzstājoties kā soliste ar dažādiem orķestriem, guvusi līdera pozīcijas profesionālos ansambļos, uzstājusies solo un kamermūzikas koncertos Eiropā, Austrālijā un Izraēlā.

Šī Sofijas koncerta repertuārs pilnībā tika veltīts latviešu komponistu darbiem. Tieši latviešu komponistu vijoļmūzika ir arī viņas pētījumu mērķis Melburnas Konservatorijā. Sofija pēta latviešu komponistu mūziku un šo kompozīciju lomu Latvijai izšķirošā vēstures laika posmā. Baltijas dziesmotā revolūcija un mūzika tai laikā ir būtiska Sofjas projekta sastāvdaļa, kā arī ir Latvijas komponistu skaņdarbu popularizēšana, izpildot un ierakstot aktualitātes no latviešu klasiskās vijoles un kamermūzikas repertuāra.

Koncerta programmā Sofija bija izvēlējusies iekļaut skaņdarbus gan no latviešu klasiskās vijoļmūzikas repertuāra, gan jaunāku komponistu darbus. Vijoles solo – virtuozs Aivara Kalēja (1951) skaņdarbs Toccata – kā pirmais koncertā pārsteidza ar izcilu spēles tehniku, ko Sofija pārliecinoši veica.

Pārsteigumu un teatrālo elementu pilns, kā arī apbrīnojams tehnikas pārbaudījums bija Sofijas izpildītais Andra Vecumnieka (1964) Pizzicato. Sofija to demonstrēja pirmklasīgi! Tā doma, kas pēc šī skaņdarba izpildījuma man izskrēja caur galvu – cik žēl, ka tik daudzi no maniem mūzikas draugiem patreiz nav klāt un šo nedzird. Tas tiešām bija iespaidīgi. Paldies, Sofij!

Sofija izpildīja arī četras miniatūras no latviešu klasiķa – Jāņa Ķepīša kompozīcijām. Viņa skaņdarbi pazīstami ar savām kolorītajām harmonijām, melodiskajām līnijām un impresionisma mākslas ietekmi. Dzirdējām skaņdarbu Meitene un ciklu Dienvidu skices.

Liels paldies Sofijai un koncertmeistaram Jakubam Kurekam (Jakub Kurek) par koncertu!

Šī gada 7. jūlijā Mimir Festivālā ASV būs prezentēts Aivara Kalēja Toccata video, kas tika ierakstīts 10. februārī Sv. Paula Katedrālē. Video filmēja un montāžu veidoja Lukas Elberts (Luk.Media). Koncerts būs translēts tiešsaistē ASV un Eiropā – https://www.mimirfestival.org/index.html

Ir gaidāms arī dzīvais koncerts 2. augustā Melburnā, mūzikas klubā Tempo Rubato ar jaunu programmu – Platona Buravicka un Indras Rišes darbiem. Pie klavierēm būs Georgina Lēvisa (Lewis).

Lai iegūtu plašāku informāciju par Sofiju un viņas turpmākajiem priekšnesumiem, dodieties uz: www.sophiakirsanova.com

Pēc koncerta, prom ejot, paņēmu reklāmas lapiņu, lai zinātu, kādi koncerti apmeklējami šovasar, šoruden šai katedrālē, bet... diemžēl, ne vienu no tiem vairs nebija iespēja apmeklēt, jo tie nenotika. Taču, cerēsim, ka atkal drīz pulcēsimies un baudīsim koncertus gan Sv. Paula katedrālē, gan citur.

Ilze Nāgela
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com