Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Akcenti“

Londonas grupas „Austrumkalns“ muzikālais baudījums

Laikraksts Latvietis Nr. 456, 2017. g. 19. apr.
Ance Deksne -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Grupas „Austrumkalns“ CD „Akcenti“ vāks.

Šī gada 31. martā iznāca Londonas grupas Austrumkalns pirmais un ilgi gaidītais albums Akcenti. Četras Londonas latviešu sabiedrībā pazīstamas, aktīvas un talantīgas mūziķes – māsas Karoline (Līnīte) un Andra Zobens-East un māsas Laila Grīnberga un Anna Grīnberga-Saull. Viņas jau labu laiku ar savu enerģiju priecē ne tikai Apvienotās Karalistes latviešus, bet tautiešus arī citās Eiropas valstīs, to skaitā Latvijā, kur meitenes ir muzicējušas arī festivālā Laba daba un guvušas panākumus radio ēterā.

Albumā ietverti vienpadsmit tautasdziesmu aranžējumi. Kopsavilkumā varētu teikt, ka Austrumkalna stils ir folkpop ar folkroka pieskaņu. Katrā dziesmā caurvīta mīlestība, izpratne un cieņa pret latviešu tautasdziesmu. Tieši Austrumkalna iedvesmojošie aranžējumi lika man aizdomāties, kāpēc Akcenti atšķiras no citiem latviešu postfolkloras albumiem. Kāda ir šī albuma odziņa?

Samtaino balsu, lirisko harmoniju un instrumentālo daudzveidību klātbūtne ir jūtama katrā dziesmā. Tautieša'i roku devu dzīvespriecīgi ieskandina albumu. Jau no pirmās instrumentālās frāzes var nojaust, ka Akcenti aizvedīs klausītāju īstā muzikālā baudījumā. Aiz kalniņa dūmi kūpa aranžējums liek no jauna iemīlēt šo visiem labi pazīstamo tautasdziesmu. Šeit dzirdamas efektīgas flautas un vijoles polifoniskas melodijas, kā arī negaidīti mažora akordi.

Ar īpaši pozitīvu un dejas solī lēktgribošu garastāvokli izceļas divas dziesmas – Aizalaida sauleite un Padejoji saimeniece, kurās plūstošas vokālas un instrumentālas harmonijas mijas ar enerģisku ģitāras pavadījumu un perkusijām. Šajās dziesmās ir dzirdamas Austrumkalna meistarīgi komponētas muzikālās starpspēles. Dziesmas Tec, pelīte aranžējumā ir dzirdamas melanholiskas noskaņas, kurās sirdi priecē liegas stabuļu harmonijas.

Maģiskās minora noskaņās Dej, eglīte, lec, eglīte ievelk klausītāju noslēpumainā pasaulē. Te timbrālas variācijas ir veidotas ar stīgu pizzicato, elektrisko ērģeļu un bungu skaņām.

Pagājušā gada vasarā Rūtoj bite, rūtoj saule ierindojās Latvijas Radio 2 nedēļas visvairāk spēlētāko dziesmu saraksta pirmajā vietā. Noklausoties šo aranžējumu, var saprast, kāpēc. Latgaliskais teksts ar pārliecinošām vokālajām harmonijām, un vijoles un flautas polifoniskajām melodijām uzreiz dod klausītājam labu garastāvokli visas dienas garumā!

Tribālais bungu skanējums ar piesātinātu čella pavadījumu ir dzirdams dziesmā Cīrulīti, mazputniņi. Šeit var dzirdēt meiteņu spēcīgo dziedājumu saucēju stilā. Turpinot tekstuāli bagāto ceļojumu Iebrauca saulīte precīzi liek vienu muzikālo slāni virs otra, veidojot izsmeļošu skaņu kārtojumu. Te balss ir lietota ne tikai kā melodija, bet arī kā pavadījums, kas bieži nav dzirdams postfolkloras stila mūzikā.

Vasaras saulgriežu svētku noskaņas jaunā skanējumā ir jūtamas divās dziesmās. Visu gadu dziesmas krāju ir aranžēts regeja stilā, kuru akcentē sinkopēta basa partija, bungas un regeja perkusijas. Dziesmas skanējumā ir negaidīta muzikāla stila maiņā, kas efektīgi saskan ar piedziedājumu līgo. Enerģiskā folkroka stila dziesma Suntažu līgotne lieliski parāda Austrumkalna talantu, veidojot unikālas aranžējuma iespējas. Šī dziesma, pēc manām domām, ir visbagātākā dziesma šajā albumā.

Akcenti patiešām ir Austrumkalna plašo muzikālo ideju svētki! Es arī jums no sirds ieteiktu piedalīties šajos svētkos un uzdāvināt šo albumu ne tikai sev, bet arī saviem draugiem un radiem! Akcenti ir pieejami (digitālā vai CD formātā): https://austrumkalns.bandcamp.com/releases

Ance Deksne
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com