Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


3x3 - Politika

Māra Graudiņa referāts

Laikraksts Latvietis Nr. 73, 2010. g. 30. janv.
Daris Leitmanis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Graudins1

Māris Graudiņš. FOTO Gunārs Nāgels.

Graudins2

Māris Graudiņš referē. FOTO Gunārs Nāgels.

Graudins3

Dzelteni lipeklīši – klausītāju nobalsojums par „Korupciju un oligarhi“ kā galveno problēmu Latvijā. FOTO Gunārs Nāgels.

Pirmie iespaidi ir vienmēr svarīgi – un cik forši mums ir bijis 2010. gadā Nunjārā! Pēc nometnes atklāšanas mums bija prieks klausīties Māra Graudiņa referātu par politisko stāvokli Latvijā un kā vietējie tur (kā latvieši, tā krievi) saprot turienes situāciju.

Kad sanācām zālē, varējām uzreiz redzēt izgriezumus no Latvijas avīzēm, sadalītus pa tematiem, kas mums kā Austrālijas latviešiem būtu interesanti. Šie temati: krievi, emigrācija, izglītība, ekonomiskā krīze, korupcija un oligarhi, mēs paši un labas ziņas. Viņš paskaidroju, ka tas temats, kas visbiežāk atrodas avīzēs (šajos laikos) ir ekonomiskā krīze, un salīdzināja grūtības latviešiem no krīzes ar padomju laikiem, kad visiem latviešiem bija stingri jācīnās, lai izveidotu labu dzīvi.

Māris aicināja visus padomāt, kurš temats viņiem likās vissvarīgākais, kaut ko pierakstīt un pielikt pie sienas kopā ar avīzes rakstiem par to. Divi temati likās svarīgi: korupcija un krīze. Par korupciju viņš ziņo, ka ir bijuši komentāri par šo tematu, tieši no jaunākām paaudzēm Latvijā. Tie komentāri saka, ka Latvijas sabiedriskā morāle nav pilnīgi izaugusi, un tāpēc korupcija ir bieži atrodama Latvijā. Viņš arī paskaidroja, ka ir cilvēki kuriem ir interese piedalīties politikā, bet domā, ka nav vērts, jo politiķi viņus neuzklausīs.

Māris teica, ka bijušais ministru prezidents Godmanis ir teicis, ka tādēļ, ka Latvija ir tagad saņēmusi naudu no ES, vissliktākais laiks ir pagājis, un ka Latvija ir ārā no bedres (runāja par ekonomisko krīzi). Viņš tālāk paskaidroja, ka ir arī pretargumenti, kas saka, ka Latvijai būs lielas grūtības atmaksāt savus parādus, un tāpēc nākamie 10 gadi būs vēl grūtāki.

Par izglītību, viņš runāja par dažādiem aspektiem, un viens no visinteresantākajiem bija tas, ka 60% no Latvijas studentiem ir meitenes. Saistītas ar to bija diskusijas par krievu un latviešu valodām – 94% no krieviem domā, ka ir jāprot runāt latviski, lai dzīvotu Latvijā, bet 75% no latviešiem domā, ka ir jāprot krievu valodu runāt, lai dzīvotu Latvijā. Man pašam šis bija pārsteigums.

Cerams, ka nākamie referāti būs tikpat interesanti kā šodien!

Daris Leitmanis
3x3 avīzei „Tauriķis“


Māra Graudiņa teiktais referāta ievadā

Ir patīkami atkal šeit pabūt pēc 26 gadiem 3x3, lai gan viesojos te pirms 5 gadiem arī.

Es gribētu vienu lietu sākumā oficiāli stāstīt par sevi papildus tai minibiogrāfijai, kas parādās visos laikrakstos. Proti, vadot Eiropas Parlamenta Informācijas biroju Latvijā šodien, es esmu politiski neitrāls darbinieks. Man ir interesantas ideoloģiskās plejādes, politiķi, ar kuriem man ir jādarbojas, piemēram, ar Alfrēdu Rubiku un Tatjanu Ždanoku, – diviem Eiropas Parlamenta deputātiem, kuri oponēja Latvijas neatkarībai. Viens bija apcietināts uz 6 gadiem, kā zināms. Ar Atmodas laika vadītājiem Ivaru Godmani un Sandru Kalnieti, kura organizēja Baltijas ceļu no Tallinas caur Rīgu līdz Viļņai. Ir ļoti daudz un dažādi politiķi, ar kuriem es strādāju. Daži komentāri, kurus es jums šodien minēšu, būs citu komentētāju un ekspertu viedokļi, bet tīri oficiāli es ieņemu neitrālu pozīciju šais politiskajos jautājumos.

Es gribētu sākt ar īsu ievadu drusku par pagātni un tad es turpināšu pastāstīt par mūsdienu situāciju Latvijā atsevišķos elementos.

Redziet, šeit pie sienām ir senas tehnoloģijas sienas avīzes pielīmētas. Par iespējamām problēmām Latvijā:

  1. Krievi un Krievija,
  2. Emigrācija un latviešu migrācija uz citām zemēm,
  3. Izglītība,
  4. Ekonomiskā krīze (par kuru droši vien visvairāk rakstu),
  5. Korupcija un oligarhi (bieži vien šie jēdzieni ir saistīti Latvijā). Par oligarhiem tiek uzskatīti Tautas partijas vadonis Andris Šķēle, Zemnieku savienības ministru prezidenta kandidāts Aivars Lembergs – Ventspils mērs, Pirmās partijas un Latvijas ceļa vadītājs Ainārs Šlesers. Tas varbūt ir viens no problēmu lokiem, uz ko daudzi komentētāji norāda.
  6. Mēs paši. Tā ir arī viena kategorija, jo daudzi uzskata, ka problēmas slēpjas varbūt arī mūsos pašos.

Ir arī citas kategorijas, kuras varētu pielikt te pie sienas, bet tad jau te būs vesela bibliotēka. Daži domā, ka vīrieši ir problēmu saknes Latvijā, jo vīrieši mēdz būt ne tikai mazāk kā sievietes Latvijā, bet ir arī mazāk kvalificēti un mazāk kompetenti.

Vai mēs iestājāmies par ātru Eiropas Savienībā, vai tā ir problēma? Ir daudz un dažādi jautājumi.

...Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com