Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvijas filmas – Patriotu nedēļā

Pieejamas bez maksas jebkurā vietā pasaulē

Laikraksts Latvietis Nr. 773, 2023. g. 15. nov.
Vineta Freimane -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Tuvojoties Valsts svētkiem, Nacionālais Kino centrs sadarbībā Ārlietu ministriju ir sagatavojis Patriotu nedēļas tiešsaistes Latvijas filmu festivālu portālā: www.filmas.lv – filmu izlasi, kas bez maksas būs pieejama no 11. novembra jebkurā laikā un jebkurā vietā pasaulē, kur vien ir interneta pieslēgums.

Festivāla programmā ir gan pavisam jaunas Latvijas spēlfilmas, gan kino klasika, gan Simtgades filmas, dokumentālais kino un bērniem domāta animācija.

Filmas brīvā skatīšanās režīmā būs pieejamas no 11. novembra līdz 19. novembrim, bet trīs visjaunākās spēlfilmas – pašā svētku kulminācijā – 18. un 19. novembrī. Šajās dienās jāieplāno noskatīties trīs spēlfilmas, un viena no tām ir režisora Viestura Kairiša jaunākais darbs Janvāris (2022), kas stāsta par jaunu cilvēku izjūtām Latvijai svarīgā vēstures brīdī un saņēmusi Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps kā gada labākā spēlfilma. Nedēļas nogalē būs pieejama arī režisores Lindas Oltes sociālā drāma Māsas (2022), kuru ievēro un apbalvo arī starptautiskos kinofestivālos, – stāsts par divu bērnu namā augušu māsu izmisīgo vēlēšanos atrast mammas mīlestību. Trešā svētku nedēļas nogales filma ir režisora Dzintara Dreiberga Dvēseļu putenis (2021) – patriotiski uzlādēta kara drāma, kas Latvijas kinoteātros jau izpelnījusies rekordlielu skatītāju interesi un arī vairākas Nacionālās kino balvas.

Pārējās programmas filmas skatītājiem būs pieejamas visa festivāla garumā – deviņas diennaktis visur pasaulē. Šajā festivāla sadaļā ietilpst vēl viena skatītāju jau iemīļota spēlfilma – režisora Jāņa Ābeles Jelgava '94 (2019), kas balstīta rakstnieka Jāņa Joņeva populārajā un starptautiski apbalvotajā romānā, gandrīz autobiogrāfiskā stāstā par 90. gadu jauniešiem Latvijā.

Svētku programmā iekļautas arī trīs filmas no NKC programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei, kas valsts simtās jubilejas gadā izpelnījās lielu ievērību un atjaunoja Latvijas kinoskatītāju interesi par nacionālo kino. Režisora Gata Šmita spēlfilma 1906 (2019) ir spriedzes un jauneklīgas pārgalvības piesātināts stāsts par revolūcijas atplūdu laika pēdējām cīņām; pavisam atšķirīgu gaisotni piedāvā Latvijas zīmētās animācijas ciltsmātes Rozes Stiebras pilnmetrāžas animācijas filma Saule brauca debesīs (2018) – folkloras motīvos balstīts ceļojums, meklējot nozagto Saules meitu; pārsteidzoši laikmetīgu skanējumu šim piedzīvojumam piešķir Jauno Jāņu orķestra oriģinālmūzika.

Trešā Simtgades filma festivāla programmā ir dokumentālā kino klasiķa Ivara Selecka filma Turpinājums (2018) – sirsnīgs un iejūtīgs vēstījums par pieciem ļoti dažādiem Latvijas bērniem, kas sāk skolas dzīvi un ceļu pretī nākotnei. Savukārt Ivara Selecka pirms 35 gadiem uzņemtā un pasaulē slavenā dokumentālā filma Šķērsiela (1988) par mazās Iļģuciema nomales ieliņas iedzīvotājiem skatāma festivāla „klasikas sadaļā”, kur šoreiz atlasītas restaurētas filmas ar līdzīgi pusapaļām jubilejām, pieskaņojoties Latvijas valsts 105. dzimšanas dienai, – 55 gadi šogad aprit brāļu Kaudzīšu plaši pazīstamā romāna Mērnieku laiki ekranizācijai (1968, režisors Voldemārs Pūce), bet 45 gadi – izcilās aktrises Vijas Artmanes beneficei Jāņa Streiča divsēriju filmā Teātris (1978).

Animācijas filmu programmā bērniem ietilpst divas vispopulārākās no klasiskajām Rozes Stiebras muzikālajām filmām, kas balstītas latviešu literatūras zelta fondā, – Zaķīšu pirtiņa (1979), ko sacerējis Vilis Plūdons, un Zelta sietiņš (1975) ar Raiņa dzeju; abu filmu mūzikas autors ir Imants Kalniņš.

Piedāvājumu bērniem papildina mūsdienu autoru leļļu īsfilmas, divas no tām veidotas tradīcijām bagātajā studijā Animācijas Brigāde – Ēvalda Lāča starptautiski populārā filma Eži un lielpilsēta (2013) piedāvā iedomāties, kā būtu, ja pilsētā iemitinātos meža dzīvnieki, bet Māra Brinkmaņa Vaikiki (2017) izspēlē konditorejā dzimušu mīlasstāstu starp baltu zefīrmeiteni un brūno kakao bumbuli. Trešā jauno laiku filma šajā izlasē ir Nila Skapāna plastilīna animācija Es gribu redzēt rūķīšus (2012) – stāsts par neredzīgu meiteni Vanesu, kura tomēr var laisties jautrā piedzīvojumā pie pirātu kuģa stūres.

Patriotu nedēļas tiešsaistes festivāls portālā filmas.lv veidots ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva un Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) palīdzību, projektu atbalsta Latvijas Republikas Ārlietu ministrija no diasporas atbalsta projektu programmas līdzekļiem.

Patiesā cieņā un lai skaisti svētki mums visiem!

Vineta Freimane,
Otrā sekretāre Latvijas vēstniecībā AustrālijāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com