Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Muna dzīšmu gruomota“

Izdots līdz šim apjomīgākais latgaliešu dziesmu krājums

Laikraksts Latvietis Nr. 586, 2020. g. 10. martā
Edīte Husāre -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„Muna dzīšmu gruomota“. FOTO Publicitātes foto.

Biedrība Latgolys Studentu centrs februāra beigās izdevusi sen lolotu grāmatu – līdz šim apjomīgāko latgaliešu dziesmu krājumu Muna dzīšmu gruomota, tajā apkopotas 300 dziesmas latgaliski – gan tautasdziesmas, gan autordziesmas, kuras aptver aptuveni 100 gadu ilgu periodu no 20. gs. sākuma līdz pat 2019. gada otrai pusei.

Dziesmu krājuma Muna dzīšmu gruomota sastādītāja Edīte Husare tajā apkopojusi 120 dažādu Latgales vietu tautasdziesmas (to vidū arī Sibīrijas latgaliešu dziesmas) un 180 dažādu laiku autoru dziesmas latgaliski – nu tām pieejami gan vārdi, gan notis, gan arī akordi. Tikai nelielai dziesmu daļai līdz šim bijis nošu pieraksts, tādēļ jaunais izdevums jau ir ar vēsturisku vērtību, sniedzot dziesmām iespēju saglabāties ne tikai audio versijās kādos mūzikas nesējos vai digitāli (turklāt tie nav pieejami visām dziesmām), bet arī plaši lietojamajā nošu rakstā. Ja līdz šim bijuši izdoti atsevišķi latgaliešu tautasdziesmu krājumi un daži pašu dziesmu autoru dziesmu nošu apkopojumi, Muna dzīšmu gruomota ir visplašākā un apjomīgākā retrospekcija par latgaliešu dziesmu materiāla dažādību, kāda jebkad ir izdota.

Ideja par krājumu biedrībai Lagolys Studentu centrs radusies jau aptuveni pirms desmit gadiem, taču dziesmu savākšana un materiāla sagatavošana publicēšanai izrādījās ļoti apjomīgs darbs. Krājuma sastādītāja un izdošanas darbu vadītāja ir Edīte Husare, māksliniece Daina Salmiņa, bet notīs lielāko daļu dziesmu materiāla iemūžinājusi Solvita Ivanova.

Priecājoties par paveikto darbu, krājuma sastādītāja Edīte Husare saka: „Krājumā aptverto dziesmu materiālu varētu raksturot kā no „Auga, auga rūžeņa“ līdz „Jis i jī, kam nav bolsa“ radītajam skaņdarbam „Donats“ jeb kā ļoti plašu žanru dažādībā. Izdevuma mērķis ir popularizēt dziedāšanu latgaliski gan ģimenes svētkos, neformālos pasākumos, gan arī būt kā materiālam publisko pasākumu programmu gatavošanai, izmantošanai skolās un citviet. Mans sapnis ir, ka mēs paši gan Latgalē, gan citviet pasaulē dziedam latgaliski kaut par mazu kripatiņu vairāk nekā to darām šobrīd.“ Savukārt nošu materiāla veidotāja Solvita Ivanova aicina pašus mūziķus palikt ne tikai pie koncertizpildījuma un dziesmu ierakstiem dažādajos audio formātos, bet arī iemūžināt nošu rakstā, kas dod lielāku iespējamību dziesmai saglabāties pieejamai un tehniski saprotamai arī turpmākajām paaudzēm.

Svinīgā latgaliešu dziesmu krājuma Muna dzīšmu gruomota iedziedāšana notiks 25. aprīlī Latgales vēstniecībā GORS pirms dzejniecei Annai Rancānei veltītā koncertuzveduma Latgolys freska pirmizrādes. Tāpat grāmatai un latgaliešu dziesmu popularizēšanai ir izveidota sociālā tīkla Facebook.com lapa facebook.com/dziisme, kurā tiks publicēti plašāki stāsti un arī audio materiāls par krājumā iekļautajām dziesmām. Nākotnē plānots izdoto materiālu padarīt pieejamu arī kāda digitālā risinājuma veidā. Grāmatu ikviens interesents var iegādāties latgaliešu grāmatu internetveikalā taiseitslatgols.lv, tāpat tā būs pieejama grāmatnīcās visā Latvijā.

Dziesmu krājuma izdošanu atbalstījusi Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma ar AS Latvijas valsts meži un Latgales reģiona attīstības aģentūras atbalstu.

Edīte Husare
Biedrība „Latgolys Studentu centrs“
28.02.2020.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com