Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ziemassvētki Melburnas Latviešu ciemā

Vairāki sarīkojumi decembrī

Laikraksts Latvietis Nr. 576, 2020. g. 14. janv.
Ingrīda Biezaite -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LatviesuCiems

Piparkūku cepšana. FOTO Ingrīda Biezaite.

Senioru saieta svētku galds. FOTO Ingrīda Biezaite.

Senlatviešu Ziemassvētku pēcpusdiena. FOTO Ingrīda Biezaite.

Ciema Ziemassvētku eglīte. FOTO Ingrīda Biezaite.

Sidrabiņa lietiņš lija,
Ziemassvētku vakarā'i;
Visi sīki žagariņi,
Sidrabiņu vizināja,
Visu nakti sveces dega
Sidrabiņa lukturos...
Tautas dziesma

Ziemassvētki Latviešu ciemā sabrauca jau decembra sākumā, kad viena pēc otras tika pušķotas daudzās egles, kuras tika rotātas ar visdažādākās krāsas un formas eglīšu mantiņām, lampiņām un pāri klātas ar ar spožiem eņģeļu matiem.

Un raugoties eglītēs un spožajās lampiņās, kuras īpaši skaisti izskatījās vakarpusē, mani tās aizveda tālās, skaistās atmiņās, kad Ziemassvētki bija sniegoti un kā tautasdziesmā teikts „Visi sīki žagariņi, sidrabiņu vizināja, visu nakti sveces dega, sidrabiņa lukturos...“

Annīte Švalbe ar saviem palīgiem, nenobīstoties no gaidāmās, ļoti karstās dienas, vispirms pagatavoja un tad izcepa daudz kraukšķīgas, saldas piparkūkas. To smarža vēl vairākas dienas klejoja Ciema gaiteņos. Vēlāk piparkūkas, izliktas uz svētku galdiem, pazuda vienā mirklī!

Pirmā lielā sanākšana bija Senioru saietā 10. decembrī, kad ar muzikāliem priekšnesumiem uzstājās Līvija Džadža (Judge) (flauta), Natālija Daugaviete (klavieres) un Inna Paikina (čells). Programma bija ļoti saistoša un labi pasniegta, bija daudz latviešu komponistu darbu. Spēlēja E. Dārziņa Melanholisko valsi, J. Mediņa Prelūdiju, J. S. Baha Badīnērija un daudzas citas skaistas melodijas.

Svētku galds ar daudziem ēdieniem, ko bija sarūpējis šefs Miķelis Mežciems bija tik bagātīgs, ka varēja piepildīt latviešu Ziemassvētku ticējumu Ziemassvētku naktī deviņas reizes jāēd, lai visu gadu nekā netrūktu... Paldies Miķelim un viņa palīgiem!

11. decembrī aprūpes nama ļaudis bija aicināti uz senlatviešu Ziemassvētku pēcpusdienu, jo Latviešu Ciema ziemeļu spārnā bija ieklīduši ķekatnieki, kas kopā ar iedzīvotājiem nodziedāja dažas dziesmas, iedzēra atspirdzinošus dzērienus un kādā brīdī pie visiem svinētājiem pievienojās čigāniete, kas iedzīvotājiem nolasot no rokas, zīlēja nākotni!

15. decembrī notika Ciema Ziemassvētku eglīte, kad tika uzlūgti Augšas un Lejas ciema iemītnieki, talcinieces, talcinieki un brīvprātīgie palīgi.

Vispirms Ingrīda Houka (Hawke) nolasīja Jāņa Dēliņa apsveikumu un tad pastāstīja, kā ir gājis šajā gadā Latviešu Ciemā un pateicās ikvienam par draudzību un darbu!

Arī šoreiz pie mums uz Ciemu bija atnākusi Ziemassvētku vecīša sieva, kā viņa izteicās, jo ir ļoti iepaticies šeit, pie mums, ciemoties! Visi uzaicinātie tika pie dāvanām. Vecīša sieva ļoti atbildīgi darīja sev uzticēto darbu un lūkojās, lai visi, visi tiktu pie tām, jo pēc tam viss bija rūpīgi jāatstāsta Ziemassvētku vecītim.

Pēc lielā darba, kad daudzās dāvanas bija izdalītas, pie vārda tika Betija, kura nolasīja skaistus pateicības vārdus Mārtiņam Biršam, ko pēc nolasīšanas pasniedza viņam.

Ivaram Štubim pavadot uz flīģeļa, visi sanākušie dziedāja Ziemassvētku dziesmas, kamēr čaklie rūķi sāka nest gardas pusdienas, un nu bija laiks mielastam un sarunām. Ļoti bagātīgā izvēlē bija vīni, šampanieši un atspirdzinošie dzērieni, kurus arī šajā gadā Ciemam bija dāvinājis Zig Inge.

Šī bija mierpilna pēcpusdiena, kad visi kā liela ģimene varēja kopā svinēt Ziemassvētkus!

Un skaists bija šis laiks, kad gaiss smaržoja pēc piparkūkām, visur skanēja Ziemassvētku dziesmas, kaut kur gaidīja dāvaniņas, labi, uzmundrinoši vārdi un pateicības!

Ingrīda Biezaite
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com