Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Piparkūku laiks klāt

Cik saimnieču, tik recepšu

Laikraksts Latvietis Nr. 572, 2019. g. 23. dec.
I.V. -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
DV

Daugavas Vanagi

Piparkūku cepšana Vanagmājā. FOTO Ilga Vēvere.

Daina cienāja ar karstajiem grūbu salātiem. FOTO Ilga Vēvere.

Adelaides skolas audzēkņi cep piparkūkas. FOTO Juris Skābe.

Kāpēc tieši piparkūkas? Tur taču ir vēl daudzas citas garšvielas. Ingvera cepumi?

Šie īpašie cepumi ir pazīstami jau vairāk nekā 5000 gadus. Eiropā piparkūkas cepa jau no 15. gadsimta, bet uz Latviju receptes atceļojušas 17. gs. no piparkūku galvaspilsētas Nirnbergas, Vācijā. Valdīja uzskats, ka šiem cepumiem piemīt īpašs spēks, kas palīdzēs uzveikt dēmonus. Un kā nu ne! Cepumu sastāvā ir medus, kanēlis, muskatrieksts, krustnagliņas, ingvers, kardamons, koriandrs, melnie un smaržīgie pipari un vēl citas garšas un vielas. Cik saimnieču, tik recepšu; katrai sava, bet visas gardas.

Vanagmāja Adelaidē nav izņēmums. Arī tur, kā katru gadu, divas dienas valdīja smaržu tvans – vanadzes un palīgi mīcīja, rullēja, spieda, greznoja, cepa, svēra un arī nogaršoja šo ikgadējo latvisko recepšu gardumu. Pirmdien, 25. novembrī, čakli darbojās 21 piparkūcnieks, bet otrdien, 26. novembrī, daži bija paguruši, tomēr 17 bija izturējuši. Talciniekus pirmajā dienā pusdienās Daina cienāja ar karstajiem grūbu salātiem, bet otrajā dienā Ilze bija izvārījusi lielu katlu ar soļanku. Par šo smago darbu katrs saņēma par katru nostrādāto dienu arī piparkūku paciņu. Savs labums tomēr bija – kopā sanākšana, sarunas un pat dziesmas. Paldies visiem un visām, kas bija ar mums kopā šīs divas smaržīgās dienas!

Piparkūkas varēs nopirkt vanadžu rīkotajā tirdziņā; tās saņems arī Ziemsvētku apciemojumu laikā tie vanagi un vanadzes, kuri vairs nespēj būt aktīvi mūsu vidū. Šogad bija jaunums – ar iepriekšēju pieteikšanos iespēja nopirkt piparkūku mīklu un cept mājās pats.

Trešā piparkūku diena notika sestdien, 30. novembrī, kad 30 Adelaides latviešu skolas bērni, skolotāji, vecāki vanagmājā gatavoja piparkūkas. Šī jau bija trešā kopīgā piparkūku cepšana. Bērni ar lielu nopietnību, aizrautību un atbildību rullēja un veidoja savu piparkūku komplektu, kas pēc būšanas krāsnī atgriezās pie sava darinātāja. Kamēr gardumi cepās, varēja zīmēt un pusdienās notiesāt desiņu ar krāsnī ceptiem kartupeļiem un bērnu iecienīto kečupu, un kur tad vēl saldēdiens. Beigās visi kopā nodziedāja tautas dziesmu virkni Rasmas Celinskas vadībā, un vanadzēm tika pašu veidots Adventa vainags.

Norunājām arī nākamgad rullēt un cept!

I. V.
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com