Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Muzejs „Latvieši pasaulē”

Mēneša priekšmets – decembris 2019

Laikraksts Latvietis Nr. 572, 2019. g. 23. dec.
Marianna Auliciema -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LaPa-muzejs

Latviešu rakstainie cimdi. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

2019. gadā ik mēnesi Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vestibila apmeklētāji var iepazīties ar vienu priekšmetu no muzeja Latvieši pasaulē krājuma. Katrs no izstādes priekšmetiem atspoguļo kādu īpašu stāstu par latviešu dzīvi ārpus Latvijas. Šis stāsts arī tiek publicēts ik mēnesi presē. Izstādi Mēneša priekšmets 2019. gadā atbalsta Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts un Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Latviešu rakstainie cimdi

Latviešiem ir bagātīga cimdu adīšanas, valkāšanas un dāvināšanas tradīcija. Rakstaini cimdi ir ne tikai praktiska ikdienas ziemas apģērba sastāvdaļa, cimdi dāvināti arī cilvēka dzīves svarīgākajos brīžos – kristībās, kāzās, bērēs. Nereti tie izmantoti arī kā simboliska samaksa par darbu.

Dzīvojot ārpus Latvijas, rokdarbi iegūst papildus funkciju: darinot un nēsājot apģērbus ar tradicionāliem rakstiem tiek nostiprināta un vienlaikus apliecināta latviskā piederība un pašapziņa, atšķirība citu mītnes zemes iedzīvotāju vidū.

Siltajās zemēs, kur nonāca latvieši, cimdu darināšanas, dāvināšanas un glabāšanas tradīcija ir turpinājusies, neskatoties uz to, ka šajās zemēs cimdus nevalkā.

Dāvanas mācītājam Fricim Rupertam

Rakstainie dūraiņi – pavisam 35 cimdu pāru – ir Džamaikapleinas (Jamaica Plains, ASV) Trīssavienības draudzes locekļu dāvana savam mācītājam. Dūraiņi liecina ne tikai par viena cilvēka darba novērtējumu, kalpojot savai draudzei, bet arī par latviskajām tradīcijām un identitātes uzturēšanu svešumā.

Mācītājs Fricis Ruperts (1912 – 1992) tika ordinēts mācītāja amatā Liepājā 1942. gadā. Pēc izbraukšanas no Latvijas bēgļu gaitās Otrā pasaules kara laikā viņš pildīja mācītāja pienākumus Memmingenas bēgļu nometnē Vācijā. 1950. gadā F. Ruperts izceļoja uz Kanādu, kur kalpoja kā mācītājs Vinipegā, Manitobas provincē. 1960. gadā, pārvācoties uz dzīvi ASV, Bostonas tuvumā, F. Ruperts kļuva par mācītāju Džamaikapleinas Trīssavienības draudzē. Tur 30 darba gadu laikā mācītājs Ruperts savāca lielu kolekciju ar latviskiem dūraiņiem, kurus visticamāk adījušas un viņam uzdāvinājušas latvietes – draudzes dalībnieces.

Pēc F. Ruperta nāves cimdu kolekcija nonāca Amerikas Latviešu Apvienības Kultūras vērtību krātuvē Priedainē, ASV. 2019. gadā šis etnogrāfijas krājums tika oficiāli slēgts, cimdi un citi daiļamatniecības priekšmeti tika uzdāvināti muzejam Latvieši pasaulē un Latvijas Nacionālam vēstures muzejam.

Marianna Auliciema
Muzejs un pētniecības centrs „Latvieši pasaulē“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com