Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Lielbritānija ar/pret Franciju

Laikraksts Latvietis Nr. 561, 2019. g. 10. okt.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Lielbritānijas vieglais kreiseris „HMS Dragon“ 1920. gados. FOTO Allans Grīns (Allan C. Green), Viktorijas Valsts bibliotēka (State Library of Victoria).

Sveicināti, lasītāji!

Latvijas simtgades svinības turpinās. Tuvojamies lielajam izšķirojošam brīdim pirms simts gadiem – 1919. gadā, – kad bermontiešu uzbrukums Rīgai draudēja ar galu jaunai Latvijas republikai.

Gan Francijas, gan Apvienotās Karalistes vēstniecības Latvijā popularizē savas valsts izšķirošo palīdzību, ar saviem karakuģiem atbalstot Latvijas armijas operācija atgūt Pārdaugavu no bermontiešiem.

Pirmdien, 7. oktobrī, Latvijas Kara muzejā atklāja izstādi Francijas un sabiedroto ieguldījums cīņā par Latvijas neatkarību (1918-1921). Pirms tam starptautisko konferenci atklāja Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, un pēc konferences tika atvērta franču pulkvežleitnanta E. Diparkē atmiņu grāmatu Misija Latvijā 1919-1920. Svarīgākās sarunas 1919. gadā par Latvijas nākotni notika Parīzē, un bija interesanti konferencē redzēt tā laika franču laikrakstu virsrakstus. Latvijas uzvara pār bermontiešiem Rīgas kaujā mainīja uzskatus Rietumos par Latviju – tā bija kļuvusi par nopietnu spēlētāju, ar kuru jārēķinās.

Trešdien, 16. oktobrī, Latvijas Nacionālā bibliotēkas ātrijā atklās izstādi Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā. Pats Apvienotās Karalistes vēstnieks Kīts Šenons 21. oktobrī plkst. 17.00 vadīs ekskursiju izstādē. Lielbritānijas atbalsts Latvijai prasīja savus upurus: 1919. gada 17. oktobrī bermontieši ar trim lādiņiem no krasta artilērijas trāpīja britu kuģim HMS Dragon, uz kura krita deviņi britu jūrnieki, un pieci tika ievainoti.

Ja HMS Dragon 1919. gadā piedalījās kopīgā operācijā ar Francijas karakuģiem; tad tā tālākais liktenis ir interesants. Pēc pārbūves 1930. gadā, HMS Dragon piedalījās Otrā Pasaules karā un guva savu pirmo uzvaru 1940. gada 16. septembrī, sagūstot Francijas tvaikoni Touareg. Nedēļu vēlāk, 23. septembrī, HMS Dragon piedalījās uzbrukumā Francijas Rietumāfrikas ostai Dakarā (tagad Senegālas galvaspilsēta), nogremdējot franču zemūdeni Persée un apšaudot pašu ostu.

1943. gada janvārī HMS Dragon nodeva Polijas flotei, kuras sastāvā tā, starp citu, pavadīja konvoju uz Murmansku.

1944. gada jūnijā HMS Dragon piedalījās Operācijā Neptūns jeb D-diena, sākot Francijas atbrīvošanu no vācu okupācijas, bet mēnesi vēlāk tā tika negremdēta pie Kaenas, zaudējot 26 jūrniekus.

Liktenis bija pagriezis pilno apli.

GN
2019. gada 10. okt.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com