Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

„Baltijas ceļš“ šodien

Laikraksts Latvietis Nr. 555, 2019. g. 31. aug.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Karogi

Sveicināti, lasītāji!

Esam tagad izgājuši Baltijas ceļu no alfas līdz omegai. Neskaitāmi atceres pasākumi visā pasaulē, zinātniskās konferences, manifestācijas.

Viens jautājums paliek prātā. Tas tika izteikts starptautiskā konferencē „Baltijas ceļš. Turpinājums. Baltijas ceļam 30. Ribentropa – Molotova paktam 80“. Konferencē piedalījās Valsts prezidents Egils Levits – ne tikai kā atklāšanas uzrunas teicējs, bet arī kā panelists, pārrunājot liberālās demokrātijas nākotni.

Jautājums bija vienkāršs – kam būtu jānotiek, lai varētu līdzīgā veidā mobilizēt tautu? Atbildes tā īstenībā nenāca, tikai doma, ka tā būtu tik ekstrēma situācija, ka nevar par to pat domāt.

Manuprāt ir svarīgi saprast, ka Baltijas ceļš nebija līdzīgs dažādām šodienas zibakcijām. Tā bija vairāku desmitgadu neapmierinātības un izmisuma kulminācija. Tas bija moments, kad varēja sajust, ka kaut kas vēsturisks ir iekustējies, un ir vajadzīga līdzdalība, lai to grūstu tālāk.

Baltijas ceļa organizēšana bija šodienas prātiem gandrīz neaptverama. Bet tad jāatceras, ka pirms mobilajiem telefoniem, Feisbukiem un Tviteriem cilvēki tomēr spēja funkcionēt. Šis bija brīnums, bet ļoti reāls un sasniedzams brīnums.

No otras puses bija tikpat reālas iespējas, ka Padomju okupācijas vara, redzot, ka tai draud nāves briesmas, reaģēs brutālā veidā, apspiežot lielāko tautas manifestāciju Baltijas vēsturē.

Un tā mums pagāja visa Trešā atmoda un Dziedošā revolūcija – uz naža asmens, kas varēja jebkurā brīdī nesavaldīties un pārgriezt mums rīkli.

Kādiem nolūkiem varam šodien mobilizēt tādas tautas masas? Grūti atbildēt, jo nav nekas, ko likt Baltijas ceļam blakus. Dziesmu svētki gan mums, gan mūsu kaimiņiem pulcē ļaužu masas, bet ne tuvu tiem simtiem tūkstošiem, kas no katras valsts piedalījās Baltijas ceļā. Vācu grupas Rammstein koncerts Lucavsalā pirms mēneša pulcēja 40 000 skatītājus.

Bet lai nāktu un vienkārši stāvētu, un sadoties rokās bez nekādas izklaides – šodien tur nav itin nekādas iespējas. Pat tādas tik svarīgas mūsu pastāvēšanai lietas kā lielā kaimiņa agresija Ukrainā spēj pulcēt tikai pāris desmitu demonstrantu.

Mana atbilde jautājumam būtu, ka nav nekas tāds, kas tagad varētu izraisīt tik lielu tautas līdzdalību kā bija Baltijas ceļā. Un mums jānodrošina, ka arī nekad neatkārtosies tādi apstākļi, kuri varētu izraisīt šādu manifestāciju.

GN
2019. gada 31. augustāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com