Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„2x2“ Kanādā pulcē jauniešus no 11 valstīm

Noslēdzas pasaules latviešu jaunatnes seminārs

Laikraksts Latvietis Nr. 549, 2019. g. 12. jūlijā
Aiga Veckalne -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„2x2“ Kanādā. FOTO Kristīne Putne.

„2x2“ Kanādā. FOTO Kristīne Putne.

„2x2“ Kanādā. FOTO Kristīne Putne.

„2x2“ Kanādā. FOTO Kristīne Putne.

3. jūlijā noslēdzās pasaules latviešu jaunatnes seminārs 2x2, kas pirmo reizi pēc 30 gadiem notika Kanādā, netālu no Toronto. Seminārā piedalījās gandrīz 70 latviešu jauniešu no 12 pasaules valstīm (tostarp ASV, Kanādas, Latvijas, Īrijas, Austrālijas, Krievijas), lai pilnveidotu zināšanas, diskutētu, dziedātu, dejotu, izjustu savu latvietību un dalītos iedvesmojošā pieredzē.

„„2x2“ seminārs ir unikāla satikšanās vieta, kur pulcējas latviešu jaunieši un iedvesmojoši lektori no visas pasaules. Tā bija intensīva nedēļa, kurā dalībnieki guva jaunas zināšanas par latviešu kultūru un mākslu, sevis un citu vadīšanu, latviešu valodu, politiku, vēsturi un uzņēmējdarbību. Viņi iepazina jaunus draugus, apguva jaunas prasmes, sadziedājās un sadejojās, meklēja latvisko identitāti pagātnē, tagadnē un nākotnē, kā arī diskutēja par aktuāliem jautājumiem Latvijā un pasaulē,“ pauž 2019. gada Kanādas semināra 2x2 vadītājs, matemātiķis Jānis Lazovskis.

Šogad seminārs notika neilgi pirms Toronto Dziesmu svētkiem, Toronto latviešu kopienas īpašumā Saulaine. Svētkos piedalīsies gan Kanādas semināra 2x2 dalībnieku koris diriģentes, Latviešu dziesmu un deju svētku fonda viceprezidentes Krisītes Skares vadībā, gan deju kopa horeogrāfa, Es izjāju prūšu zemi Ņujorkā izdejošanas idejas autora, Jura Goguļa vadībā.

„Šo kustību trimdā 1964. gadā uzsāka mani vecāki, Brunis un Biruta Rubesi, un esmu gandarīta par šīs tradīcijas turpināšanos un attīstību. Toreiz jauniešu pulcēšanās rīkotas, lai otrās paaudzes trimdas latvieši varētu atrast un izkopt savas saites ar Latviju, tās vēsturi un latviešu kultūru, savukārt mūsdienās tā ir vieta, kur var pilnveidot zināšanas par dažādiem tematiem, arī par uzņēmējdarbību vai psiholoģiju. Taču, tāpat kā vienmēr, te var kopt savu latvietību vai diskutēt par tās lomu mūsdienu sabiedrībā; te var attīstīt radošumu, izzināt sevi vai vienkārši satikt jaunus draugus,“ saka teātra un operas režisore un pedagoģe Baņuta Rubess, kura seminārā vadīja gan vieslekciju par teātri, gan radošo Talantu un beztalantu vakaru.

Semināra programmu parasti veido ievirzes jeb interaktīvas lekcijas no rīta, projekti jeb aktīvas nodarbes pēcpusdienā, koplekcijas un diskusijas pievakarē, kā arī radošie pasākumi un sarunas vakaros. Šogad dalībniekiem bija iespēja apmeklēt ievirzes Uzņēmējdarbība, Vēsture un politika, Latviskā gadskārta, Pašizziņa, Vadi sevi, vadi citus, Globālais latvietis, Kultūra un māksla, kā arī projektus Aktīvā atpūta dabā, Koris, Rokdarbi, Māksla, Tautas dejas, Metālapstrāde, Rotkalšana, Videogrāfija un Žurnālistika. Gan ievirzes, gan projektus vadīja savas jomas profesionāļi, piemēram, uzņēmējs Jānis Bergs, rotkalis Vitauts Straupe, vēsturnieks Edgars Kiršs, metālmākslinieks Gints Grinbergs un daudzi citi.

Diskusiju un koplekciju temati ietvēra sarunas par latviešu valodu ģimenē, piederību, nākotnes redzējumu un uzdevumiem latvietības kopšanā, diasporas likumu, kā arī krievu valodas statusu Latvijā. Viens no 2x2 kustības mērķiem ir veidot iekļaujošu sabiedrību, tādēļ seminārā notika diskusijas arī par lezbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (LGBT) jautājumiem dalībnieces Larisas Mednes vadībā. Šī diskusija arī veicināja 2x2 dalībnieku un vadības nostājas par LGBT tiesībām publicēšanu.*

„Tā ir vērtīga un iedvesmojoša pieredze visiem jauniešiem, un tā noteikti paliks atmiņā un radīs dziļāku izpratni par latvietību, kā arī sniegs jaunas zināšanas, draugus un domubiedrus. „2x2“ ir viens no ķēdes posmiem, kas savieno latvietību senatnē un tagadnē,“ uzsver Pasaules Brīvo Latviešu Apvienības priekšsēde Kristīne Saulīte, kura piedalījās uzņēmējdarbības ievirzē kā vieslektore.

Seminārā viesojās arī speciālo uzdevumu vēstnieks diasporas jautājumos Aivars Groza, Latvijas Investīciju un Attīstības Aģentūras pārstāves diasporas jautājumos Arta Krūze un Kristīne Smilga, dainu tulkotāja Ieva Auziņa-Szentivanyi, Daugavas Vanagu pārstāvji un citi.

2x2 norisi atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Pasaules Brīvo Latviešu Apvienība, Daugavas Vanagi, Amerikas Latviešu Apvienība un Latviešu Fonds.

Par pasaules latviešu jaunatnes semināru 2x2

Pasaules latviešu jaunatnes seminārs 2x2 apvieno Latvijā un ārpus Latvijas dzīvojošos latviešu un latviešu izcelsmes jauniešus. Seminārs ir paredzēts jauniešiem vecumā no 18 līdz 30 gadiem. 2x2 organizēšana ir balstīta uz brīvprātības principa – visi, apmēram, 20 organizatori to dara brīvprātīgi. Tieši no 2x2 semināriem 20. gs. 80. gados radās pazīstamās ģimeņu nometnes 3x3.

2x2 semināri notiek vairākas reizes gadā, un jau šā gada jūlija beigās norisināsies 2x2 seminārs Latgalē. Papildu informācija par 2x2 kustību: http://2x2pasaule.lv/

Aiga Veckalne

* http://2x2pasaule.lv/files/lgbt-nostaja.pdfAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com