Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Austrālijas bijušais premjerministrs Bobs Hoks

Viņa saites ar Latviju

Laikraksts Latvietis Nr. 544, 2019. g. 30. maijā
Greims Andersons (Graham Anderson) -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Raksts LTF laikrakstā „Atmoda“ 1989. gada 4. decembrī.

No kreisās: Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Dainis Ivāns, Austrālijas Ministru prezidents Bobs Hoks (Bob Hawke), Anita Andersone. FOTO Greims Andersons (Graham Anderson).

No kreisās: Austrālijas Federālā parlamenta deputāts Alans Grifits (Alan Griffiths), Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Dainis Ivāns, Austrālijas Ministru prezidents Bobs Hoks (Bob Hawke), Anita Andersone, LTF valdes loceklis Elmārs Vēbers, Austrālijas Latviešu Informācijas centra vadītājs Eduards Voitkuns. FOTO Greims Andersons (Graham Anderson).

No kreisās: Igaunijas nacionālās neatkarības kustības pārstāvis Tunne Kelams, „Sajūdis“ pārstāvis prof. Kazimirs Antanavičus, Austrālijas ministru prezidents Bobs Houks (Bob Hawke), LTF priekšsēdētājs Dainis Īvāns. FOTO Greims Andersons (Graham Anderson).

No kreisās: Austrālijas ministru prezidents Bobs Houks (Bob Hawke), LTF priekšsēdētājs Dainis Īvāns. FOTO Greims Andersons (Graham Anderson).

Bobs Hoks (Bob Hawke) (9.12.1929 – 16.5.2019) bija Austrālijas premjerministrs no 1983. gada līdz 1991. gadam.

Sakarā ar viņa aiziešanu mūžībā šā gada 16. maijā, pēdējās dienās Austrālijas presē ir sniegta plaša informācija par viņa valdības laika sasniegumiem, tomēr nav minēti divi latviešiem un viņu Baltijas kaimiņiem nozīmīgi notikumi.

1989. gada nogalē Sidnejā notika Baltiešu padomes rīkots simpozijs, kurā piedalījās neatkarības kustību pārstāvji no visām trim Baltijas valstīm. Latviju pārstāvēja Latvijas Tautas frontes (LTF) līderis, vēlāk jaunās neatkarīgās Latvijas viceprezidents 1991. gadā, Dainis Īvāns un LTF Nacionālo attiecību un demogrāfijas komitejas priekšsēdētājs un Revīzijas komisijas loceklis, filozofs Elmārs Vēbers. Lietuvu pārstāvēja Algimants Čekolis (Algimantas Čekuolis) un Kazimiers Antanavičs (Kazimieras Antanavičius) un Igauniju – Tunne Kelams (Tunne Kelam).

Šīs pašas vizītes laikā,1989. gada 22. novembrī, Bobs Hoks pieņēma Baltijas valstu neatkarības kustību pārstāvjus savā kabinetā, jaunajā, nesen atklātajā, Parlamenta ēkā Austrālijas galvas pilsētā Kanberā.

Austrālijas latvieši – Eduards Voitkūns, Aivars Mednis un Anita Andersone, kā arī Greims Andersons piedalījās šajā sanāksmē. 1989. gada 4. decembrī LTF laikraksta Atmoda pirmajā lapaspusē publicēja rakstu par šo vizīti ar fotoattēlu no vēsturiskās tikšanās reizes.

Rakstā uzsvērts, ka „Tautas frontes vēsturē tā ir līdz šim augstākā pieņemšana, jo ir notikusi valdības galvas līmenī“. Austrālijas vizītes laikā Īvāns un Vēbers viesojās vairākos latviešu centros, tostarp arī Melburnā pie tautiešiem.1989. gada 3. decembrī viņi uzrunāja vairāk par 300 latviešus pārpildītā Latviešu nama zālē, kam sekoja LTF Austrālijas atbalsta grupas dibināšana (vēlāk nodaļa).

1990. gada 23. maijā Austrālijas premjerministra vietnieks Pols Kītings (Paul Keating), Hoka kunga vārdā, atbildēja uz Daiņa Īvana vēstuli par Latvijas neatkarību. Vēstulē tika izteikta Austrālijas valdības vēlmes, ka „piepildīsies Latvijas tautas likumīgi pamatotie centieni“ un norādīja, ka „Mēs ar lielām bažām esam vērojuši nesenos notikumus Baltijas valstīs, un Hoka kungs ir aizrakstījis prezidentam Gorbačovam, mudinot padomju valdību savlaicīgi spert soļus, lai panāktu vienošanos.“

1991. gada 27. augustā Hoks publicēja preses paziņojumu, vēstot ka „valdība šodien ir nolēmusi nodibināt pilnīgas diplomātiskās attiecības ar Baltijas valstīm – Igauniju, Latviju un Lietuvu. Austrālija ir lepna būt starp pirmajām valstīm, kas veic šo soli.“

1991. gada 29. oktobrī Ārlietu ministrs Garets Evanss (Gareth Evans) rakstīja: „Nesenā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas uzņemšana Apvienoto Nāciju Organizācijā ir atbilstošs iznākums Baltijas valstu ilgajai un apņēmīgajai cīņai atgūt neatkarību, un Austrālija ir lepna, ka ir atbalstījusi ANO Ģenerālās asamblejas rezolūciju par šo jautājumu.“

Greims Andersons (Graham Anderson)
Melburnā, 2019. gada 25. maijā
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com