Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Annas Ziedares Vasaras vidusskolai jauna vadītāja

Intervija ar Ivetu Laini

Laikraksts Latvietis Nr. 544, 2019. g. 30. maijā
Ļena Rumpe -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
VV2015

Laine

Iveta Laine. FOTO no Ivetas Laines personīgā arhīva.

Esmu priecīga, ka Austrālijas latviešu sabiedrībā ir daudz enerģisku, radošu un gudru cilvēku, un man to vidū bija iespēja atrast jaunu vadītāju Annas Ziedares Vasaras vidusskolai. Varu paziņot, ka LAAJ prezidija sēdē vadītāja kandidāts ir apstiprināts. Sazinājos un uzdevu dažus jautājumus AZVV jaunajai vadītājai Ivetai Lainei.

Ļena Rumpe: Apsveicu jaunajā amatā! Iveta, pastāstiet, cik ilgi jūs darbojaties latviešu sabiedrībā un kur esat darbojusies līdz šim?

Iveta Laine: Sāku darboties 1993. gadā Melburnas Latviešu biedrības skolā Daugava kā skolotāja. 1995. gadā kļuvu par tās pārzini un darbojos tur līdz 2013. gadam.

Ļ. R.: 18 gadus par pārzini!

I. L.: Jā, 20 gadi pavadīti skolā. Turklāt, paralēli esmu bijusi laikraksta Austrālijas Latvietis redaktore no 2008. gada līdz 2013. gadam.

Ļ. R.: Vai pašreiz arī vēl ko darāt Melburnas latviešu sabiedrībā?

I. L.: Jā, 2009. gadā kļuvu par Melburnas Latviešu biedrības priekšsēdi un joprojām esmu.

Ļ. R.: Tātad desmit gadi arī šajā organizācijā. Esmu dzirdējusi, ka jums ir arī 3x3 vadīšanas pieredze? Vai varat pastāstīt mazliet par to?

I. L.: 3x3 vadīju divas reizes. Pirmo reizi 2014. gadā Melburnā kopā ar savu ģimeni. Tas notika Tulangi. Tajā laikā 3x3 Valdes priekšsēde vēl bija Irēne Ziedare, un viņa bija tā, kura mani iedrošināja uzņemties šo vadītājas amatu. Bija jāizvēlas gan piemērota vieta nometnei, gan Latvijas viesu atrašana prasīja daudz uzmanības.

Viesi no Latvijas ir tie, kas saista visu latvisko vienā kopējā spēkā. Svarīgi arī bija atrast cilvēkus un piemērot nodarbības dažādām interesēm. Tātad bija nepieciešams redzēt kopējo plānu, redzēt kā vispusīgāk varam sniegt latvisko iedvesmu un zināšanu atjaunošanu vai iegūšanu mūsu apmeklētājiem.

Otro reizi vadīju Sidnejas 3x3, kurš notika Kanberā, 2018. gadā. Vadīt šo 3x3 man bija mazliet vienkāršāk, jo mani palīgi Sidnejā un Kanberā veica daudz pamatdarbu, un man jau bija pieredze ar to, kas jāveic 3x3. Mans galvenais uzdevums bija visu savilkt kopā, sastādīt kopējo programmu, lai katrs apmeklētājs justu to latviskumu, draudzību un iedvesmu, ko 3x3 latviešiem dod.

Jāatzīst, ka vienmēr, kad notiek kāds sarīkojums, nometne vai kāds cits saiets, ir lietas, kuras nevar paredzēt. Tāpēc vadītājam ir jābūt ļoti organizētam un jāveic visi priekšdarbi jau laicīgi, lai ir laika tieši tām lietām, kas uzrodas neplānotas un neparedzētas.

Ļ. R.: Tātad pieredze ar viesu aicināšanu, telpu īrēm, atskaitēm, finansēm jums ir liela! Kā domājat, vai tiksiet galā ar pusaudžiem?

I. L.: Runājot par darbu ar pusaudžiem, vispirms jāsaka, ka mācos no pieredzes ar savu dēlu, bet esmu arī studējusi psiholoģiju un saņēmu psihologa diplomu, kā arī strādāju tajā darba laukā. Zināšanas noteikti palīdzēs AZVV vadīšanā.

Ļ. R.: Ko jūs vēl esiet mācījusies bez psiholoģijas, kas var noderēt AZVV vadītājas amatā?

I. L.: Esmu vienmēr papildinājusi savas zināšanas mācoties. Kad strādāju MLB Daugavas skolā, katru gadu bija profesionālās attīstības kursi. Tas viss ir palīdzējis vairāk izprast mūsu jaunās paaudzes vajadzības un mācību materiālu piemērošanu, lai katrs bērns varētu sasniegt augstāko zināšanu līmeni.

Esmu arī mācījusies Assessment and training un Human Resources, kad strādāju Administrācijas darbinieku apmācības laukā.

Laikā, kad strādāju Austrālijas Latvietī kā redaktore, mācījos lingvistiku Monaša (Monash) Universitātes maģistratūrā.

Uz mani laikam patiešām burtiski attiecas teiciens Mūžu dzīvo, mūžu mācies.

Ļ. R.: Vai jums ir kāda vīzija par to, kā izskatīsies AZVV jūsu vadībā? Ko gribētu novēlēt vai pateikt skolēniem, vecākiem, audzinātājiem?

I. L.: Pēc manām domām, katrai latviešu mācību iestādei ir sava svarīga loma jauno latviešu izglītošanā un veidošanā. AZVV ir ļoti nopietna lomā šīs latviskās izglītības un attīstības veidošanās procesā. Šī vidusskola saved kopā jaunos latviešus no visas Austrālijas, dod tiem iespēju iepazīties, veidot saites, kuras turēsies visu mūžu un māca cieņu un iecietību vienam pret otru.

AZVV ir arī milzīga atbildība dot jauniešiem vispusīgu iespēju iegūt un papildināt ne tikai latviešu valodas zināšanas, bet iepazīt kultūru un tās dažādību, izprast dziļo un komplekso Latvijas vēsturi, iepazīt Latvijas dabu un visu, kas ar to saistās. Vidusskola tieši saista Austrāliju ar Latviju gan caur viesiem, kuri tiek aicināti vadīt kori, mākslas nodarbības vai dejas, gan latviešu valodas skolotājiem, kuri māca tieši latviešu valodas stundas un pasniedz izglītojošas lekcijas.

Ir arī svarīgi kultivēt draudzīgu un saprotošu atmosfēru, kurā visi tiek pieņemti un iesaistīti.

Tā arī būtu mana galvenā vīzija – nodrošināt latviešu jauniešiem Austrālijā mūsdienīgu, savstarpējas cieņas pilnu, draudzīgu, latviskas kultūras un izglītības bagātu vidi.

Ļ. R.: No savas puses varu apstiprināt, ka LAAJ Skolu nozare sadarbosies ar Latviešu valodas aģentūru un citām valodas un mācību iestādēm, lai no Latvijas varētu sameklēt pieredzējušus valodas skolotājus AZVV. Liels paldies LRIZM par atbalstu iepriekšējos gados un ceram, ka sakarā ar apstiprināto Diasporas likumu, šāda palīdzība mums būs regulāra. Lai Jums veicas, Iveta!

Sarunājoties ar tagadējiem, bijušiem Vasaras vidusskolas skolotājiem un darbiniekiem, jutu, ka AZVV vadītāja amatā būs persona, kurai ir pieredze izglītības jomā un pasākumu vadīšanā.

Turpināsim atbalstīt AZVV finansiāli un palīdzēsim vadītājai ar zināšanām par AZVV latviskajām tradīcijām. Būsim priecīgi par cilvēkiem, kuri vēlas darīt, kuri ir gatavi veltīt savu laiku, lai vadītu, mācītu un iedvesmotu jauno paaudzi A. Ziedares Vasaras vidusskolā.

Ļena Rumpe,
LAAJ Skolu nozares vadītāja
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com