Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


PBLA spraigs un darbīgs gads

Cer uz sabiedrības atbalstu turpmākajai darbībai

Laikraksts Latvietis Nr. 542, 2019. g. 16. maijā
Raits Eglītis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
PBLA

PBLA

Pasaules Brīvo latviešu apvienība (PBLA) un tās dalīborganizācijas uzsākušas 2019. gadu, kas piesātināts ar vairākiem nozīmīgiem notikumiem un daudziem pasākumiem.

Šī gada 2. maijā Amerikas Latviešu apvienība (ALA) sadarbībā ar Latvian Chamber of Commerce, Latvijas Ekonomikas ministriju un PBLA rīko Spotlight Latvia konferenci, kas piesaistīta ALA 68. kongresam Denverā. Tā ir kā dabīgs turpinājums veiksmīgajam Spotlight Latvia Čikāgā pirms diviem gadiem, tikai šoreiz uzsvars tiks likts uz zaļo domāšanu un ekoloģisko pārtikas produktu ražošanu, un tās rīkošanā iesaistīti Denveras un Kolorado latviešu uzņēmēji. Latvijas Republikas ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro pēc ALA un PBLA ielūguma vadīs Latvijas uzņēmēju delegāciju. No Latvijas puses piedalījās arī Valmieras pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, kura vadītā pilsēta nu jau tradicionāli uzņem PBLA rīkotā Pasaules Latviešu ekonomikas un inovāciju foruma dalībniekus. PBLA un Ārlietu ministrija atbalsta Spotlight Latvia un būs pasākuma sponsoru sarakstā. Tuvāka informācija: www.spotlightlatvia.com.

Arī ALA kongress, kurš notika turpat, Denverā, no 3. līdz 5. maijam, bija interesantu pārrunu pilns. Kongresā piedalījās: politiķe, sabiedriskā darbiniece, publiciste Sandra Kalniete, kas bijusi aktīvi iesaistīta Latvijas Tautas frontes dibināšanā un pēc Latvijas neatkarības atgūšanas turpinājusi darboties politikā. Viesu vidū bija arī uzņēmējs, investors Jānis Bergs ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi informācijas tehnoloģiju industrijā. Dzimis un uzaudzis Latvijā, patlaban dzīvo Denverā un vada uzņēmuma SAF Tehnika Ziemeļamerikas nodaļu. J. Bergs vada Spotlight Latvia ekonomiskās konferences rīcības komiteju Denverā. Kongresā viesojās žurnālists, iknedēļas izdevuma IR komentētājs Pauls Raudseps, kurš dzimis ASV, jau kopš 1991. dzīvo un strādā Latvijā, kur, iestājoties par brīvu, neatkarīgu presi, turpina rakstīt un runāt par sabiedrībai svarīgiem jautājumiem. Kongresā notika diskusijas par diasporas likuma ietekmi uz ASV latviešu sabiedrību, kā arī pārrunas par kopējo un atšķirīgo dažādu paaudžu latviešos dažādās pasaules malās. Tuvāka informācija: http://www.alausa.org/lv/citi/ala-68-kongress-denvera/

Jūnijā Eiropas latvieši un Latviešu biedrība Īrijā gatavojas 2019. gada Eiropas Latviešu kultūras svētkiem (ELKS). Svētki notiks no 2019. gada 13. jūnija līdz 16. jūnijam dažādās Dublinas pilsētas centrālajās vietās, pulcējot dalībniekus, skatītājus un pilsētas viesus deviņos dažādos pasākumos. ELKS -2019 dalību pieteikušas kopumā 46 mākslinieciskās kopas un 102 individuālie dalībnieki no 17 Eiropas valstīm. Svētki notiks ar ievērojamu Kultūras ministrijas atbalstu. Sīkāka informācija: www.lbi.ie

Jūlijā latvieši no visas pasaules pulcēsies Toronto, kur notiks gan 2x2 saiets, gan XV Latviešu dziesmu un deju svētki Kanādā, kuros piedalīsies apmēram 1000 izpildītāju. Svētkos skanēs dziesmas, būs tautas dejas, jautra un akadēmiskā mūzika, teātra izrādes, māksla, daiļamatniecība, danči un balles. Ar koncertiem 4. jūlijā Trinity St. Paul's United Church, 5. jūlijā Koerner Hall un 6. jūlijā Mattamy Event Centre XV Latviešu dziesmu svētki izcels ievērojamo ieguldījumu, ko latvieši ir devuši Kanādas mūzikai un kultūrai. XV Latviešu dziesmu un deju svētkos Kanādā varēs baudīt latviešu tautas deju skaistumu un prieku jaundeju skatē, viesu deju ansambļa Līgo koncertā, kā arī tautas deju lieluzvedumā. Kultūras ministrijas atbalstu Dziesmu svētkiem administrēs PBLA. Sīkāka informācija: https://latviansongfest.com/lv/

PBLA veicina jauniešu interesi par dzīvi Latvijā un potenciāli arī remigrāciju caur programmām Sveika, Latvija! un Pavadi vasaru Latvijā, kas ļauj jauniešiem apceļot un iepazīt Latviju un arī pavadīt vasaru prakses darbos. Šīs programmas sniedz mūsu jauniešiem ne tikai no ASV, bet arī no Kanādas un Austrālijas iespēju iepazīt un iemīlēt Latviju. Šovasar notiks kārtējie divi Sveika, Latvija! ceļojumi, kā arī Heritage Latvia un Sveika, Dzimtene!/Hello, Latvia braucieni, kuros var piedalīties latviski nerunājošie. Tuvāka informācija http://www.alausa.org/lv/ko-tu-vari-darit/apciemot-latviju/.

Arī ALAs prakses programma jauniešiem Pavadi vasaru Latvijā attīstās, piesaistot arvien jaunus mentorus un prakses vietas. PBLA ir aktīvi iesaistījusies arī 2X2 jauniešu kustības atbalstīšanā.

Jūlijā notiks arī PBLA atbalstītā un fonda Namejs rīkotā vasaras nometne Latvijas armijas veterānu bērniem. Tā kā PBLA šogad akcentē stipru ģimeņu un patriotisma lomu, mēs aicinām sabiedrību un ģimenes pievērst lielāku uzmanību jauniešu patriotiskajai audzināšanai. PBLA sadarbojas ar līdzīgi domājošām organizācijām – Daugavas Vanagu apvienību, fondu Namejs, Latvijas Ģenerāļu klubu, lai šīs vērtības atbalstītu. PBLA sadarbībā ar Daugavas Vanagiem, fondu Namejs un arī Latvijas Ģenerāļu klubu izsludināja 2019. gadu par Latvijas varoņu gadu, aicinot Latvijas sabiedrību un tautiešus pasaulē godināt visu laiku Latvijas karavīru un brīvības cīnītāju veikumu.

Šovasar, jūlijā un augustā, Sidnejas Latviešu teātris vedīs uz Latviju savu dāvanu valsts simtgadei – izrādi Kabare de Riga. Trupa sniegs piecas izrādes Austrālijā un pēc tam 12 izrādes dažādās Latvijas pilsētās.

Augustā notiks vairāki 3X3 kustības saieti – Straumēnos, Anglijā, Īrijā, Garezerā un Katskiļos, ASV, un Bergenā, Norvēģijā. PBLA atbalsta 3x3 kustību no pašiem tās pirmsākumiem 1980.to gadu sākumā.

Rudenī norisināsies šī gada lielākie PBLA pasākumi – Pasaules Latviešu kultūras konference Cēsīs no 29. septembra līdz 1. oktobrim, gadskārtējā valdes sēde no 2. līdz 4. oktobrim Rīgā un Pasaules Latviešu ekonomikas un inovāciju forums (PLEIF) Valmierā šī gada 21. novembrī.

Pasaules Latviešu kultūras konference notiks Cēsu koncertzālē ar nozīmīgu Kultūras ministrijas atbalstu. Programmas veidotāji plāno konferenci ieskandināt ar bagātīgu koncertu, kurā piedalīsies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas orķestris un koris Kaspara Ādamsona vadībā, kā arī Cēsu Pils koris, izpildot ārzemju latviešu komponistu dziesmas un skaņdarbus. Konferencē piedalīsies Kultūras ministrijas vadība un tiks aicinātas spilgtas Latvijas un diasporas Latviešu kultūras personības. Sīkāka informācija PBLA mājas lapā. Aicinām jūs ieplānot savu dalību konferencē un pieteikties jaunumiem par konferenci: http://kulturaskonference.pbla.lv/.

Savukārt, PLEIF-2019 Valmierā plānots kā globālo latviešu domnīca, kurā tiks pārrunāts, kā Latvijas uzņēmumiem labāk komunicēt un pasniegt sevi pasaulē. Tiks uzrunātas Latvijas zīmola izveidošanas un darbaspēka piesaistīšanas tēmas. PBLA sadarbībā ar Valmieras attīstības aģentūru un Ekonomikas ministriju aicinās uz PLEIF vadošos rietumu latviešu branding and marketing ekspertus, lai pārrunātu, kā Latvija var veidot savu starptautisko ekonomisko tēlu. Konferences rīkošanā PBLA sadarbojas ar American Chamber of Commerce, Red Jackets kustību un biedrību „Ar pasaules pieredzi Latvijā“. Sīkāka informācija drīzumā tiks ievietota: www.ieguldilatvija.lv.

Rudenī Amerikas Latviešu apvienība sadarbībā ar Kultūras ministriju un Latvijas vēstniecību īstenos projektu The Power of Song, kas uz vairākām pazīstamām ASV universitātēm aizvedīs Baltiešu studiju profesora Gunta Šmidchena un etnomuzikologa un Latvijas Universitātes mācībspēka Valda Muktupāvela stāstījumu par dziedāšanas un Dziesmu svētku tradīcijām Latvijā, apvienojumā ar a capella grupas Latvian Voices priekšnesumu.

Īsi pirms gadu mijas, 2019. gada 27. - 31. decembrī, Melburnā, Austrālijā notiks Austrālijas Latviešu 36. Jaunatnes dienas.

Tuvākajā laikā PBLA pārstāvniecība Latvijā gaida līgumus no Kultūras ministrijas un Latviešu valodas aģentūras par valsts atbalsta līdzekļiem kultūrai un izglītībai šajā darbības gadā, un esam gatavi atbildīgi administrēt valsts piešķirtos līdzekļus, sadalot tos kultūras pasākumu un skolu atbalstam ASV, Kanādā, Austrālijā, Dienvidamerikā un Krievijā. (Eiropas Latviešu apvienība tradicionāli rūpējas par valsts līdzekļu iedalījumu Eiropas skolām un pasākumiem.) PBLA cer uz labu sadarbību ar savām biedru organizācijām un uz sabiedrības atbalstu PBLA turpmākajai darbībai 2019. gadā un arī tālākajā nākotnē.

Raits Eglītis,
PBLA izpilddirektors
Rīgā, 2019. gada 9. aprīlīAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com