Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


70 gadu atceres sarīkojums Adelaidē

Kuģa „Nea Hellas“ braucējiem

Laikraksts Latvietis Nr. 538, 2019. g. 5. martā
Bruno Krūmiņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pirmā rindā no kreisās:  Irēne Krūmiņa-Hiller, Tamara Jelande (Yelland), Lia Kapele, Bruno Krūmiņš, Māra Līduma, Aivars Līdums, Rūta Franka (Ruth Franck), Inga Līduma, Ināra Strazda, Pēteris Strazds. Otrā rindā:  Rom Pocius, Lidija Pocius, Terījs Jelands (Terry Yelland), Nataša Hantera (Natasha Hunter), Lidija (Lydia) Līduma, Arnis Līdums, Zinta Līduma, Ilmārs Līdums, Brita Līduma, Varis Līdums, Ali Līdums, Andris Līdums. FOTO Pēteris Strazds.

Pasažieri. Pirmā rindā no kreisās:  Lia Kapele, Bruno Krūmiņš, Tamara Jelande (Yelland), Aivars Līdums, Rūta Franka (Ruth Franck). Otrā rindā: Rom Pocius, Irēne Krūmiņa-Hiller, Pēteris Strazds. FOTO Pēteris Strazds.

„Nea Hellas“ kuģis iebrauca Melburnas ostā 1949. gada 23  februārī. Tieši 70 gadus vēlāk, 2019. gada 23. februārī tika atzīmēts šis mums svarīgais notikums. Svinības notika Lietuviešu namā, Norvudā. Kopā piedalījās 22 personas. Oriģinālie NH pasažieri: 8 (5 latvieši, 3 lietuvieši), pārējie bija ģimenes locekļi – laulātie draugi, bērni, mazbērni.

Nea Hellas sarīkojumu bija noorganizējis un izkārtojis šī kuģa braucējs Aivars Līdums. Sarīkojums ar vakariņām notika Adelaides Lietuviešu namā. Sarīkojuma sākumā Aivars uzrunāja klātesošos un uzsauca tostu Nea Hellas kuģim. Uz balta ekrāna viesi varēja skatīt uzņēmumus no iepriekšējo gadu saietām, kā arī redzējām Aivara paša fotogrāfijas no vietām Eiropā, kas saistījās ar Nea Hellas braucienu.

Vakara norisē biju lūgts pastāstīt par kuģa braucienu, ko tad arī nodarīju, pieminēdams četras nometnes, kas bija tas grūtākais pirms kāpām uz kuģa. Četras tranzītnometnes: Wentdorfa, Fallingbostele, Grohna un Bagnoli ar ļoti primitīviem apstākļiem sagādāja lielas grūtības, jo sevišķi ģimenēm ar maziem bērniem.

Uz Nea Hellas kuģa uzkāpām 24. janvārī, un kuģis atstāja ostu plkst. 11. vakarā. Pirmās dienas uz jūras bija ļoti nemierīgas, un lielākā daļa pasažieru palika gultās un nebija redzami ēdamzālē.

Mana mazā ģimene ar 9 mēnešus veco bērnu bijām novietoti tūristu klasē. Mūsu kabīnē bija divas divstāvu gultas, tīri palagi un dvieļi; katram viena sega, auksts un karsts ūdens –jutāmies priecīgi. Mazajai meitiņai Irēnei bija saaukstēšanās pazīmes un klepus. Tās ģimenes, kurām bija vairāki bērni, okupēja pirmās klases kabīnes.

Aizbraucot garām Krētas salai, kuģa gaita nomierinājās un braucēji sāka pulcēties uz kuģa klāja, un ēdamzāle bija atkal pilna.

Kuģis apstājās Port Saidas un Adēnas ostās, kur notika liela tirgošanās ar arābiem. Varēja pirkt apelsīnus, banānus, ādas somas un arī tepiķus.

Suecas kanālā un Sarkanajā jūrā piedzīvojām lielu karstumu un mitrumu; nebija patīkami.

Uz kuģa klāja varēja skatīties filmas, spēlēt kārtis un arī dejot, bet tādā karstumā to negribējās darīt.

Latvieši jau bija noorganizējuši kā jaukto kori, tā arī vīru kori Arvīda Kanta vadībā un piedalījās pirmajā kuģa koncertā.

Ekvatoru krustojām 8. februārī, un tā bija ļoti lietaina diena, bet nākamās piecas dienas okeāns bija tik ļoti mierīgs ar brīnišķīgiem saulrietiem.

Atkal viens koncerts ar dažādu tautību mākslinieku piedalīšanos. Abi latviešu kori uzstājās šajā sarīkojumā un sevi labi atestēja. Šeit varētu pieminēt, ka latviešu jauktais koris, kas dziedāja uz kuģa, lika pamatu Adelaides Latviešu biedrības jauktajam korim Adelaidē.

Lietuvieši nosvinēja savu Nacionālo dienu 18. janvārī, un tajā pašā dienā mēs ieraudzījām mūsu sapņu zemes krastus – Terra Australis. Tie bija Rietumaustrālijas krasti.

Pirms nonākšanas Melburnas ostā, kuģis Nea Hellas jauniebraucējus vēlreiz kārtīgi sašūpoja tā sauktajā Great Australian Bite.

Grieķu baltais tvaikonis Nea Hellas 1949. gada, 23. februārī lēnām ieslīdēja Melburnas ostā un izmeta enkuru. Kuģa kapteinis Polemis Stamatios atļāva saviem pasažieriem dziedāt, dejot un priecāties līdz agrai rīta stundai.

Bruno Krūmiņš
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com