Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Jelgavā taisa kino

Laikraksts Latvietis Nr. 537, 2019. g. 27. febr.
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Skats uz festivāla norises vietu. FOTO Māris Brancis.

Jurijs un Vladimirs Mistrjukovi. Krievija. „Plāni“. 1. vieta. FOTO Māris Brancis.

Dosons Lists (Dawson List), ASV. „Konga iekarojums“. FOTO Māris Brancis.

Romans Petrovs – Krievija, Zīle Ozoliņa-Šneidere – Latvija. „Filmu zvaigzne“. 2. vieta. FOTO Māris Brancis.

Lasītāj, piedod, raksta nosaukums ir tikai provokācija vai žurnālistisks triks uzmanības pievilināšanai. Jelgavā vēl filmas neuzņem, taču no 8. līdz 10. februārim notika kārtējais, nu jau 21. starptautiskais ledus skulptūru festivāls, kura devīze bija Kino. Tātad, zināma mērā esmu runājis taisnību – februāra sākumā pilsētā pie Lielupes 30 mākslinieki no ASV, Kanādas, Latvijas, Lietuvas, Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas darināja tēlus, kas atsauc atmiņā populāru filmu varoņus – Kingkongu, Tomu un Džeriju un daudzus citus.

Festivāla pirmajās dienās katram tēlniekam bija jāuztaisa skulptūra vienam pašam, kas ir izmēros maza. Pēc tam tika izveidotas divu mākslinieku komandas, kas gatavoja lielās skulptūras. Bez tam pirms sacensību sākuma bija uztaisītas arī demo tēli, vēlāk foto skulptūras, kā rezultātā kopā ar konkursa darbiem festivāla apmeklētājiem bija iespēja apskatīt vairāk nekā 60 tēlnieciskus veidojumus ledū.

Tēma bija gana intriģējoša, taču solo darbos reti kad parādījās oriģināli tēmas risinājumi, un tas liecināja par tēlnieku visai trafareto, neelastīgo domāšanu. Varbūt tas ir tāpēc, ka liela daļa no māksliniekiem nepārtraukti piedalās šajā un līdzīgos festivālos vai simpozijos visā pasaulē, un tādēļ idejas ir apsīkušas? Pāris autoriem bija pat vairāki līdzīgi piedāvājumi, atšķirības parādījās tikai detaļās un nosaukumos, piemēram, raksturīgs kino režisora vai operatora izmantotais divu roku salikums, kad grib redzēt, kāds izskatīsies iedomātais kadrs uz ekrāna.

Turpretim lielās skulptūras šogad bija īpaši labas un pat lieliskas. Iepriekšējos festivālos grupu darbus veidoja izmēros lielus augstumā un platumā, taču šogad mākslinieki tiecās apgūt pēc iespējas plašāku telpu, tas ir, skulptūras būvēja, ne tikai sakraujot ledus blokus vienu uz otra vairākos stāvos, ne tikai vertikāli, bet arī horizontāli kārtot kompozīciju. Tas nozīmēja, ka tēlojumā iesaistīja arīdzan apkārtējo vidi: divus vai vairākus tēlus izvietoja telpā, tikai ar detaļām sižetiski savienojot vienā kompozīcijā.

Tāds bija brāļu Jurija un Vladimira Mistrjukovu darbs no Krievijas Plāni, kas ieguva žūrijas augstāko novērtējumu – 1. vietu komandu kategorijā. Tajā figūras un arhitektoniskā konstrukcija bija izvērsta pa visu viņiem ierādīto laukumu (telti).

Līdzīgi bija strādājuši Zīle Ozoliņa-Šneidere no Latvijas un viņas kolēģis no Krievijas Romans Petrovs (viņi arī pagājušajā gadā izgrieza no ledus komandu skulptūru, iegūstot 1. vietu) darbā Filmu zvaigzne. Abi tēlnieki akcentēja gan telpu, gan zīmīgas, visai sīkas detaļas, kas paskaidroja stāstījumu, taču šis darbs izcēlās ne tikai ar veiksmīgu tēmas risinājumu un ne tikai apliecināja abu tēlnieku profesionālo prasmi veidot tēlnieciskos apjomus. Viņi pašķīra sižeta izvērsumam dramatisku zemtekstu, kas šādos uz izklaidi vērstos tēlniecības notikumos ir reta parādība.

Pie veiksmīgākajiem darbiem jāmin arīdzan tuvāko kaimiņu, leišu tēlnieku Tautvila Paviļoņa un Martina Globas veikums Kāpēc tu skaties caur logu, lūdzu, nāc iekšā! – asprātīgi attēlojot ledus skulptūrā lietuviešu sakāmvārdu.

Jāteic, ka šogad tikpat kā visas balvas ieguva Krievijas skulptori (izņemot pieminēto Zīli Ozoliņu-Šneideri). Atšķirībā pārējām Eiropas un pasaules valstīm šīs valsts mākslas augstskolās ir cita metodika tēlnieku sagatavošanā, kur joprojām tiek piekopta klasiskā apmācību sistēma un kur no studentiem tiek paģērētas pietiekoši augstas pamatprasības amata noslēpumu apguvē: ne tik daudz laikmetīgums, cik saprotamība, formu skaidrība, tēla nolasāmība; ne spēles ar abstraktām formām, cik iedziļināties reālajā pasaulē. Tādēļ festivāla apmeklētāji priecājās arī par Kārļa Īles foto skulptūrām, kurās publika saredzēja ne tikai pazīstamus tēlus, bet arī īstenības formu skaistumu.

Protams, visa festivāla laikā tika dziedāts, teātris spēlēts, tēlnieki Donāts Mockus un Kārlis Īle demonstrēja ledus skulptūru veidošana. Pirmo reizi Jelgavā bija iespēja noskatīties ledus baleta sniegumu.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com