Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


PBLA tiekas ar Latvijas valdību

Kultūras, Ekonomikas, VARAM un IZM ministriem

Laikraksts Latvietis Nr. 537, 2019. g. 27. febr.
PBLA pārstāvniecība -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: PBLA izpilddirektors Raits Eglītis, PBLA valdes vicepriekšsēdis, Amerikas Latviešu apvienības valdes priekšsēdis Pēteris Blumbergs, PBLA valdes priekšsēde Kristīne Saulīte, PBLA pārstāvniecības vadītājs Jānis Andersons Kultūras ministrijā. FOTO PBLA.

No kreisās: LR kultūras ministres biroja vadītāja Vita Biķerniece, LR kultūras ministre Dace Melbārde. FOTO PBLA.

No kreisās: LR vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, PBLA valdes vicepriekšsēdis, Amerikas Latviešu apvienības valdes priekšsēdis Pēteris Blumbergs, PBLA valdes priekšsēde Kristīne Saulīte. FOTO PBLA.

No kreisās: PBLA izpilddirektors Raits Eglītis, PBLA valdes priekšsēde Kristīne Saulīte, LR ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro, PBLA valdes vicepriekšsēdis, Amerikas Latviešu apvienības valdes priekšsēdis Pēteris Blumbergs, PBLA pārstāvniecības vadītājs Jānis Andersons. FOTO PBLA.

Lai pārrunātu diasporas politikas aktualitātes, jo īpaši diasporas mītnes zemēs šogad plānotos kultūras un Latvijas valsts simtgades pasākumus, Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) vadība – priekšsēde Kristīne Saulīte, Amerikas Latviešu apvienības (ALA) priekšsēdis, PBLA vicepriekšsēdis Pēteris Blumbergs, PBLA izpilddirektors Raits Eglītis un PBLA pārstāvniecības vadītājs Jānis Andersons tikās ar kultūras ministri Daci Melbārdi, valsts sekretāri Daci Vilsoni un ministrijas atbildīgām personām.

Sarunas ievaddaļā ministre pateicās tautiešiem ārvalstīs un organizācijas vadībai, pasniedzot PBLA vadītājai Kultūras ministrijas Atzinības rakstu par organizācijas un diasporas pārstāvju ieguldījumu Latvijas valsts simtgades pasākumu organizēšanā aizvadītajā – Latvijas valsts simtgades kulminācijas – gadā.

Ministre teica, ka viņa, „...kā centrālos pasākumus, kuriem paredzēts Kultūras ministrijas atbalsts 2019. gadā, redz Latviešu dziesmu un deju svētkus Toronto, Eiropas Latviešu kultūras dienas Dublinā, kā arī septembrī plānoto Pasaules Latviešu kultūras konferenci un Cēsu mākslas festivāla ietvaros jūlijā paredzēto trimdas mākslas izstādi. Tāpat ļoti būtiskas ir pasaules latviešu jaunatnes nometnes 2x2 un visu paaudžu latviešu nometnes 3x3, kā arī atbalsts LaPa muzejam un Pasaules Latviešu mākslas muzejam Cēsīs.“ Kultūras ministre Dace Melbārde uzsvēra, ka „pērn pieprasītais un 2019. gada valsts budžeta projektā šobrīd plānotais finansējums diasporas nevalstisko organizāciju atbalstam, diasporas un Latvijas jauniešu nometņu organizēšanai, paredzēts aizvadītajos gados piešķirtā finansējuma apmērā. Turklāt papildu finansējumu paredzēts piešķirt vēl virknei jaunu iniciatīvu.

Šogad par valsts budžeta līdzekļiem papildus plānots finansēt jaunus projektus, kas saistīti ar diasporas arhīvu krājumu apzināšanu, pārvešanu uz Latviju un digitalizēšanas uzsākšanu. Tāpat konkursa kārtībā paredzēts atbalsts trimdas mākslas un vēstures mantojuma apzināšanai un saglabāšanai, Latvijas romānu sērijas Mēs. Latvija XX gadsimts iegāde un nogādāšana diasporas centriem, kā arī literātu braucieni uz diasporas mītnes zemēm un atbalsts diasporas mākslinieciskajām kopām mēģinājumu telpu nodrošināšanai. Kopumā 2019. gada valsts budžetā diasporas atbalsta pasākumiem kultūras jomā plānots finansējums 1 043 882 eiro apmērā, un ministre piebilda, ka tas lielā mērā ir, pateicoties jaunpieņemtajam Diasporas likumam.“

Ministre un KM pārstāvji akcentēja 2019. gada kā Latvijas valsts simtgades programmas varonības un drosmes gada starptautiskās norises: 4. maijā – Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienas atzīmēšanu pie balti klātiem galdiem, svinot Latvijas valsts brīvību, Cēsu kauju simtgades atzīmēšanu kopā ar Igaunijas partneriem, Latvijas pagaidu valdības darbības simtgadi – ar Lielbritānijas partneriem.

D. Melbārde ieteica PBLA kultūras darbiniekiem plānot pasākumus, lai atzīmētu Baltijas ceļa 30. gadskārtu un šīs norises vēstījumu, rekonstruējot vēsturisko mirkli un tā nozīmi visā pasaulē.

Tikšanās noslēgumā KM pateicās PBLA pārstāvjiem un tautiešiem ārvalstīs, kuri palīdzēja organizēt īpaši austā Latvijas valsts karoga ceļu diasporas mītnes zemēs – karogs, apceļojis teju visu pasauli, un š.g. 4. maijā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs karogu līdz ar vēstījumu grāmatu – pievienos ekspozīcijai Latvijas gadsimts.

* * *

Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) un Amerikas Latviešu apvienības (ALA) vadītāji noslēdza savu tikšanos nedēļu ar valdības pārstāvjiem, tiekoties ar Latvijas Republikas Ekonomikas, Izglītības un zinātnes, kā arī Vides un Reģionālās attīstības ministriem, apciemojot attiecīgās ministrijas.

Sarunā ar Izglītības ministri Ilgu Šuplinsku PBLA priekšsēde Kristīne Saulīte informēja ministri par apvienības darba aktualitātēm izglītības nozarē. PBLA izpilddirektors Raits Eglītis, savukārt, izskaidroja pasaules latviešu izglītības struktūru un labo sadarbību ar Latviešu valodas aģentūru gan kopīgu programmu attīstībā, gan valsts atbalsta sadalē diasporas izglītībai.

Ministre Šuplinska teica, ka diasporas izglītībai atbalsts ir nodrošināts un cerams tiks iekļauts pamatbudžetā vismaz uz trim gadiem. Viņa priecājās uzzināt par labajām iestrādēm starp PBLA un valsts izglītības iestādēm. Ministre gan ieteica, darboties taupīgi ar valsts līdzekļiem, jo vajadzības izglītības sfēras sakārtošanā Latvijā esot milzīgas. Viņa aicināja PBLA dalīborganizācijām strādāt pie vecās trimdas arhīvu sakārtošanas un digitalizēšanas.

Tiekoties ar VARAM ministru Juri Pūci, tika pārrunāts remigrācijas koordinatoru darbs un Latvijā plānotā reģionālā reforma, kā arī PBLA darbs Latvijas ekonomiskās labklājības veicināšanā. Ministrs stāstīja par VARAM plāniem investēt un attīstīt portālu Latvija.lv, kam jākļūst par galveno rīku diasporas indivīdu attiecībās ar Latvijas valsti.

Tiekoties ar Ekonomikas ministru Ralfu Nemiro, Amerikas Latviešu apvienības (ALA) valdes priekšsēdis Pēteris Blumbergs stāstīja ministram par ALA un PBLA darbu, palīdzot stiprināt Latvijas valsts drošību un ekonomisko attīstību. Viņš pasniedza ministram ielūguma vēstuli uz 2. maijā plānoto Spotlight Latvia ekonomisko konferenci Denverā, Kolorado un uz 3. – 5. maijā turpat notiekošo ALA 68. kongresu.

Ministrs sarunā uzsvēra, ka Latvijai ir ļoti svarīgi arvien vairāk orientēt savu ekonomiku uz rietumvalstu un partneru tirgiem, vienlaikus izmantojot arī sakarus ar austrumzemēm. „Šāda diversifikācija dos Latvijai stabilitāti, kas mums ir ļoti svarīgi,“ uzsvēra ministrs.

PBLA priekšsēde uzsvēra, ka PBLA visus savas darbības gadus ir meklējusi ceļus un veidus, kā palīdzēt Latvijai un dot atpakaļ politiski, ekonomiski un visos citos veidos to, ko Latvija devusi tautiešiem ārzemēs. Savukārt R. Nemiro teica, ka sadarbojoties ar PBLA un izmantojot pasaules latviešu kontaktus un pieredzi, Latvija gūst atgriezenisko saiti, kas ir svarīga abām pusēm, bet it sevišķi Latvijas attīstībai.

R. Nemiro, tieši tāpat kā premjers Krišjānis Kariņš un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, uzsvēra, ka valsts lielākā prioritāte ir sakārtot finanšu sektoru. „Mums ir steidzīgi jādod pasaulei signāls, ka Latvija ir nopietni gatava strādāt, lai sakārtotu finanšu lietas,“ viņš teica.

Tikšanās dalībnieki pārrunāja arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) lomu valsts attīstībā un pasaules valstis, kur Latvijai būtu vēlams stiprināt savu klātbūtni. Pēc ministra domām Latvijai vajadzētu vēl vienu ekonomisko pārstāvi ASV, kā arī intensīvāk attīstīt kontaktus Āzijas zemēs un Austrālijā.

Visas tikšanās noritēja draudzīgā, savstarpēji saprotošā gaisotnē, un jātic, ka PBLA aizvadītajā nedēļā ir ielikusi labus pamatus nākotnes darbam ar Latvijas Republikas valdību.

PBLA pārstāvniecība



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com