Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


XV Latviešu Dziesmu un Deju svētki Kanādā

Viena no pasaules dārgākajām koru pērlēm beidzot arī Kanādā

Laikraksts Latvietis Nr. 536, 2019. g. 22. febr.
Juris Ķeniņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Toronto_1

Valsts Akadēmiskais koris LATVIJA. Centrā diriģents Māris Sirmais. FOTO Publicitates foto (Reinis Hofmanis).

Valsts Akadēmiskais koris LATVIJA vasarā ierodas koncertceļojumā, piedaloties arī XV Latviešu Dziesmu un Deju svētkos Kanādā.

Valsts Akadēmiskais koris LATVIJA tika dibināts 1942. gadā, un ir kļuvis par vienu no kora pasaules dārgākām pērlēm. Koris savos 77 gados ir apceļojis visu pasauli no Ņujorkas līdz Singapūrai un uzstājies pasaules visprestižākajās koncertzālēs (Amsterdamas Concertgebouw, Hamburgas Laeiszhalle, Lucernas koncertzālē, Montrē (Montreux) Igora Stravinska zālē, Ņujorkas Lincoln Center u.c.), bet vēl, pirms 2019. gada 5. jūlija, nav viesojies Kanādā.

Nu beidzot Kanādas mūzikas mīlētāji un koru cienītāji arī varēs baudīt šo brīnumu –VAK piedāvājot savu Kanādas debijas koncertu XV Latviešu Dziesmu un Deju svētku ietvaros, 2019. g. 5. jūlijā, plkst.19.30.

Koris ir seškārtīgs Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts (1998, 2000, 2002, 2009, 2010, 2011), 2003. gada Latvijas Republikas Ministru kabineta balvas laureāts un 2007. gadā Latvijas Kultūras ministrijas gada balvas laureāts.

The New York Times pēc kora Latvija debijas Ņujorkā 2010. g. skaņu raksturojis kā izsmalcinātu, skaistu un krāšņu.

Tik izcilas vienības Kanādas debijai ir sarunāta Toronto elegantākā un skanīgākā koncertzāle Koerner Hall, kurā koris klausītājiem piedāvās Baltijas kormūzikas pērles, kā arī Latvijas un Kanādas komponistu darbus. Koncertos izskanēs Riharda Dubras, Ērika Ešenvalda, Jāņa Kalniņa, Tālivalda Ķeniņa, Imanta Ramiņa, Pētera Vaska, Vaclovas Augustinas, Arvo Perta (Arvo Pärt), Veljo Tormis, Eleanoras Dalejas, (Eleanor Daley), Mortena Lauridsena (Morten Lauridsen) un Ērika Vitakra (Eric Whitacre) kompozīcijas.

Bez sava solo koncerta, VAK ir vēl citi pienākumi dziesmu svētkos. 4. jūlijā koris dziedās Garīgās mūzikas koncertā, (Trinity St. Paul's baznīcā, Toronto orķestra Tafelmusik mājvietā), kurā sniegs solo posmu (VAK pasūtto Jura Ķeniņa Missa Brevis Latviensis un Imanta Ramiņa Ave Verum Corpus un Ubi Caritas), un piedalīsies garīgā kopkorī (repertuārā: Ādolfs Ābele, Viktors Baštiks, Ēriks Ešenvalds, Arvīds Purvs, Brigita Ritmane, Ērika Yost un Andreja Jurjāna kantāte Tēvijai).

Protams, VAK piebiedrosies līdz šim pieteikušamies 800 dziedātājiem 6. jūlija Kopkora koncertā Dziedam visi vienu dziesmu. Ir arī pienākumi pirms svētkiem: 3. jūlija koris LATVIJA piedāvās meistarkursus latviešu un kanādiešu dziedātājiem, ilggadējā kora mākslinieciskā vadītāja Māra Sirmā vadībā, (turpat Trinity St. Paul's baznīcā). Tie Toronto koristi, kuri piedzīvoja impromptu meistarklasi 11. janvārī Kanādas Latviešu centrā, Toronto ar Māri Sirmo, jau zina, cik fantastisks pārdzīvojums tas būs.

Pēc svētkiem korim atpūtas nav, un viņi dodas tūrē uz Otavu piedalīties Music and Beyond festivālā un uz Eloru, kur atklās Elora Festival.

Kora debijas koncerttūre Kanādā tiek īstenota sadarbībā ar Lauru Adleri (The Adlers Agency). Viesošanos Kanādā atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas valsts Simtgades birojs un XV Latviešu Dziesmu un Deju svētki Kanādā.

Īpaši 5. jūlijā maestro Sirmais būs stingri nodarbināts: no rīta Kopkora koncerta mēģinājums, pēcpusdienā viņš diriģēs Kanādas Nacionālās operas izcilo orķestri (members of the Canadian Opera Company Orchestra), Jāņa Kalniņa, Tālivalža Ķeniņa, Jāņa Mediņa un Lolitas Ritmanes skaņdarbos (arī Koerner Hall) un vakarā Valsts kora koncerts. (Pirms koncertiem, protams, mēģinājumi ar abām vienībām.)

Biļetes abiem koncertiem 5. jūlijā vēl ir pieejamas (ar atlaidi līdz 1. martam). Pērkot uz abiem koncertiem, ir vēl lielāka atlaide! Tiem, kuriem rūp, kur atrast vakariņas starp koncertiem, rīkotāji gādās, ka tās būs pieejamas uz vietas; par to ziņos svētku mājas lapā www.latviansongfest.com, kur arī atrodas plašāka informācija par svētkiem un var pasūtīt biļetes uz visiem sarīkojumiem.

Juris Ķeniņš
Pirmpublicējums laikrakstā „Latvija Amerikā“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com