Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Baibai Bērziņai – 75

Mani draugi – mana ģimene

Laikraksts Latvietis Nr. 535, 2019. g. 15. febr.
Lauma Reinfelde -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Korporācijas Daugaviete locekles. No kreisās: Gunta Anspal, Edīte Birzule, Lauma Reinfelde, jubilāre – Baiba Bērziņa, Vita Parsel (Parcell), Vita Kristovska un Baiba Liepiņa. FOTO Ojārs Greste.

Jubilāre Baiba Bērziņa ar viesiem. FOTO Ojārs Greste.

Tveicīgi karstā, 9. februāra pēcpusdienā sidnejiete Baiba Bērziņa atzīmē savu 75 gadu dzimšanas dienu. Plašais un dažādību bagātais viesu pulks norāda uz jubilāres bagāto mūžu. Mazo, intīmo iekšpilsētas Yuga kafejnīcu, kas reizē ir arī mākslas galerija, pilda ap 50 Baibas draugu un dzīves līdzgaitnieku no dažādiem laikiem un dzīves ceļiem. Mijam tostus un jautras čalas ar māksliniekiem, mūziķiem, filmu režisoriem, komponistiem, Baibas kolēģiem un bijušiem studentiem. Esam arī pulciņš Baibas latviešu draugu.

Jauku pārsteigumu un kā dāvanu mums visiem sagādā Baibas sarūpētie mūzikālie priekšnesumi. Kā pirmo dzirdam mūsu visu iemīļoto operdziedātāju Maiju Kovaļevsku dziedam Lūcijas Garūtas glezno dziesmu Mēness laiva (Rainis) un Lauretas āriju Ai, manu mīļo papiņ! (O, mio babbino caro) no Pučīnī operas Džjānī Skīkī (Gianni Schicchi). Atkal, Maijai raksturīgais, dzīvais priekšnesums kliedē telpu, līdz jūtam sevi Operas nama zāles pirmajā rindā. Kā pēdējo Maija atskaņo Jāzepa Vītola vēsturiski nozīmīgo Pūt, vējiņi, kurai Vītols pats ir pierakstījis klavieru pavadījumu un 1. panta atkārtojumu vācu valodā. Intriģējošs ir jautājums, kādēļ. Kādēļ vāciski? Lūk, darbs tālākai izpētei. Pie pēdējā panta mēs, latviešu viesi, kļūstam, ja ne līdzdziedātāji, tad sirsnīgi līdzdungotāji gan.

Šo divu latviešu skaņdarbu izvēlei piemīt interesanta iekšējā sakarība. Lūcija Garūta savā laikā bija pirmā sieviete, kas absolvēja profesora Jāzepa Vītola kompozīcijas klasi. Maija Kovaļevska savukārt mācījās Jāzepa Vītola mūzikas akadēmijā. Šķiet, latviešu mūzikas pirmavots Jāzeps Vītols ir joprojām dzīvs un veldzē latviešu mūzikas izaugsmi vēl šodien.

Krāšņos klavieru pavadījumus izpilda plaši iecienītais mūziķis Rolands Pīlmanis (Peelman). Ar savu iejūtīgo pieskārienu viņš paceļ pieticīgās kafejnīcas klavieres koncertinstrumenta līmenī.

Pēc priekšnesuma Maijas vadībā kopīgi nodziedam jūsmīgu Happy Birthday.

Priekšnesumu otro daļu sniedz jauns puisis Džeisons N. (Jason Noble) ar solo basklarneti. Cik interesants pēc skata ir instruments pats, tikpat interesantas ir tā daudzveidīgās skaņas. Pirmais gabals izskan kā nakts lokālā atskaņots bī-bop-a-lūlū vieglā, bezrūpīgā ritmā. Otrais toties atdarina visas iespējamās un iedomātās Austrālijas buša (bush) skaņas.

Nobeidzis priekšnesumu, Džeisons N. klātesošiem atklāj, ka Baiba devīgi atbalsta mūzikas jaunradi Austrālijā – kā komponistus, tā jauno mūziķu ansambļus.

Pie latviskā kliņģera, smaržīga un valga, jubilejas latviešu kontingents sveic jubilāri ar skaņi nodziedātu Daudz baltu dieniņu.

Pirms šķiros no šīs skaistās dienas atmiņām, dalīšos dažās izziņās par jubilāres bagāto dzīvi.

Baiba ir vēsturniece un arhivāre. Viņas profesionālā darbība ir plaša. Savā laikā Baiba ir strādājusi kā arhivāre valsts un vairāku universitāšu arhīvos; bijusi lektore arhivāru zinībās Jaundienvidvelsas Universitātē un locekle Sidnejas Universitātes senātā; bibliotekāre valsts Mičela (Mitchell) bibliotēkā, kur glabājas Austrālijas un Klusā okeāna lielākā vēstures dokumentācija; redaktore un priekšsēde Austrālijas arhivāru biedrībā. Visbeidzot Baiba ir sešu grāmatu autore, no kurām divas viņa sarakstīja kopā ar vīru, nelaiķi Pēteri Lavdeiju (Peter Loveday). Grāmatas ir par vēsturiskiem un politiskiem tematiem.

Baiba ir K! Daugaviete filistre un cītīga latviešu sabiedrības atbalstītāja. Kur vajadzība, tur Baiba ir klāt! Maijas Kovaļevskas uzturēšanās laikā Sidnejā, Baiba dziedātāju uzņem pie sevis. Abas kļūst draudzenes uz mūžu.

Jubilāres bagātais mūžs vainagojas jubilejas svinībās, kur lielais draugu pulks sumina Baibas uzticību draudzībai. Kā Baiba pati saka – mani draugi ir mana ģimene.

Lauma Reinfelde
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com