Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Maija Kovaļevska – Intervija

Pasaules slavenā latviešu dziedātāja atkal Austrālijā

Laikraksts Latvietis Nr. 534, 2019. g. 7. febr.
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Maija Kovaļevska. FOTO Polina Viljun.

Maija Kovaļevska un Diego Tore (Rodolfo) pēc „La Boheme“ pirmizrādes Sidnejas Operas namā. FOTO Ojārs Greste.

No kreisās: Maija Kovaļevska ar Latvijas kultūras ministri Daci Melbārdi pēc operas „La Boheme“ izrādes Sidnejas Operas namā. FOTO Ojārs Greste.

No kreisās: Maija Kovaļevska ar ASV ģenerālkonsuli Sidnejā Šaronu Hadsonu-Dīnu (Sharon Hudson-Dean) pēc "La Boheme" pirmizrādes Sidneja 2019. gada 2. janvārī. Šarona Hadsona-Dīna vadīja ASV vēstniecību Rīgā no 2014. līdz 2015. gadam un tad vēl divus gadus bija ASV vēstniecības Rīgā vadītājas vietniece. FOTO Ojārs Greste.

2018. gada nogalē un 2019. gada sākumā pasaules slaveno latviešu dziedātāju, soprānu Maiju Kovaļevsku dzirdējām uz Sidnejas un Melburnas Operas skatuvēm Pučinī operā „Bohēma“ Mimī lomā. Tie, kas nepaspēja, varēs viņu dzirdēt Sidnejas Operā vēl marta mēnesī.

Ilze Nāgela: Austrālija Tev vairs nav tāls kontinents. Cik reizes kopš 2015. gada jau esi bijusi Austrālijā? Cik reizes jau dziedāts Sidnejas Operā? Cik reizes dziedāts Melburnā?

Maija Kovaļevska: Kopš 2015. gada esmu bijusi Austrālijā gandrīz katru gadu. Sidnejas Operā dziedāts vairāk nekā 40 reizes, Melburnā – 7 izrādes.

IN: Šī vasara ir īpaši silta; vai jūties ērti tādā karstumā? Vai dziedāt dzesinātās (kādreiz par daudz!) telpās, necieš balss?

MK: Pie straujas klimata maiņas esmu pieradusi, jo daudz ceļoju apkārt pasaulei. Mana balss siltā klimatā vienmēr skan ļoti labi.

IN: Tik daudz ceļojot, vai ir izveidojusies kāda īpaši mīļa pilsēta, Operas teātris?

MK: Eiropā īpaši mīļa ir Itālija un labi jūtos arī Vīnē. Ļoti patīk Meksika, bet Austrālāzijā mana mīļākā pilsēta ir Sidneja. Visos pasaules operas teātros uz skatuves jūtos kā mājās.

IN: Cik bieži esi Latvijā, Rīgā? Cik bieži pēdējos gados ir iznācis dziedāt uz Latvijas Operas skatuves? Vai iznāk laiks pabūt Latvijā vienkārši tāpat, arī ja nav paredzēta uzstāšanās Operā, koncertos?

MK: Latvijā pēdējos gados esmu uzstājusies Latvijas Nacionālajā Operā Tatjanas lomā Čaikovska operā Jevgeņijs Oņegins un GALA koncertā Latvijas simtgadei.

Ar Liepājas Simfonisko orķestri uzstājos solo koncertā – Visskaistākās operu ārijas; uzreiz pēc tam ārijas ar šo orķestri un diriģentu Atvaru Lakstīgalu ierakstījām. Tas ir mans pirmais operas āriju ieraksts CD, kas iznāks šogad.

Latvijā vienmēr saņemu lielu publikas mīlestību un sirsnību, ļoti daudz ziedu. Cik skaista mums, latviešiem, tradīcija – dāvināt ziedus!

IN: Cik reizes esi piedalījusies un uzstājusies Daiņa Kalna rīkotajos Siguldas Opersvētkos Latvijā?

MK: Siguldas Opersvētkos esmu uzstājusies neskaitāmas reizes, vienmēr tur atgriežos ar prieku. Šovasar jau būs 9. operas loma. Sigulda bija mana pati pirmā skatuve, un esmu pateicīga Dainim Kalnam par šo skaisto festivālu, tie ir svētki visiem – mums un publikai!

IN: Pēdējos gados (vismaz operas cienītāji Austrālijā) Tevi visvairāk pazīst kā Mimī „Bohēmā“; vai šī ir Tava visvairāk pēdējos gados dziedātā loma? Katrā iestudējumā droši vien citi kolēģi? Vai arī iestudējumi atšķiras?

MK: Mimī loma ir visvairāk dziedāta visā pasaulē, dažādos kontinentos un ļoti dažādos iestudējumos.

Viens no skaistākajiem ir tieši Sidnejas operas iestudējums, tajā jūtos perfekti ne tikai kā dziedātāja, bet arī kā aktrise.

Sidnejā šobrīd uzstājos kopā ar izcilo tenoru Diego Torre Rūdolfa lomā. Mums saskan vokāli un aktieriski, katra izrāde ir kā sapņa piepildījums!

IN: Kuras no līdz šim dziedātajām lomām ir īpaši mīļas?

MK: Vismīļākā loma ir Mimī (my signature role). Vienmēr emocionāli spēcīgi uzrunā Pučīni mūzika, un patiesais dzīves stāsts saviļņo līdz sirds dziļumiem. Dvēseliski tuva ir Čaikovska Tatjana. Patīk uzstāties arī komiskās lomās, ar prieku dziedu Alises Fordas lomu Verdi operā Falstafs.

IN: Šo jautājumu jau vaicāju Tev pirms četriem gadiem: vai ir loma, kuru vēl neesi dziedājusi, bet ļoti vēlētos dziedāt? Kādēļ?

MK: Toska. Pirmo reizi Toskas lomu dziedāšu šogad Siguldas Opersvētkos. Mana balss ir nobriedusi šai lomai, tāpēc tagad uzdrošinos iet šajā repertuāra virzienā.

IN: Atceros stāstīji, ka Karmena ir viens no Taviem mīļākajiem tēliem; cik bieži ir iznācis to pēdējā laikā dziedāt? Vai varam kādreiz sagaidīt Tevi dzirdēt „Karmenas“ iestudējumā Austrālijā?

MK: Operā Karmena esmu ļoti bieži uzstājusies visā pasaulē Mikaelas lomā. Droši vien biju kādreiz teikusi, ka man patīk Žorža Bizē opera Karmena. Karmenas tēls oriģinālā ir komponēts mecosoprānam, to vēl neesmu līdz šim interpretējusi.

Karmena bija pirmā opera, ko redzēju bērnībā, kad mamma mani pirmo reizi aizveda uz Operu Rīgā, tā palikusi spilgtā atmiņā.

Mikaelas loma ir muzikāli skaista un ļoti aizkustinoša, atmiņā palikusi debija Londonas ROH, Covent Garden. Izrāde ierakstīta 3D formātā. Vēl pavisam nesen Mikaelu dziedāju Meksikā un, protams, ļoti labprāt dziedātu arī šeit – Austrālijā.

IN: Kādreiz minēji, ka Tava skolotāja un padomdevējs vokālajā izaugsmē ir itāļu soprāns Mirella Freni. Vai joprojām satiecies ar viņu, konsultējies un uzklausi padomus?

MK: Mirella Freni ir izcila operdziedātāja, manuprāt, – vislabākā. Esmu pagodināta par iespēju pie viņas ilgus gadus konsultēties, viņas vērtīgajiem padomiem sekoju vienmēr. Freni uz skatuves ir dziedājusi 50 gadus. Viņas pieredze un padomi ir labs paraugs mums, jaunajai operdziedātāju paaudzei.

IN: Pa šiem gadiem Tev ir bijušas tikšanās ar Austrālijas latviešiem gan Sidnejā, gan Melburnā. Varbūt kādi īpaši spilgti brīži?

MK: Ļoti nozīmīgi bija uzstāties Latvijas simtgades svinīgajos koncertos Melburnā un Sidnejā novembrī, kā arī labdarības koncertos Ar siltu sirdi, manas pasaules tūres ietvaros. Mīļš paldies Austrālijas latviešiem par iespēju kopā skaisti nosvinēt Latvijas Simtgadi!

IN: Par plāniem nākotnē: kad atkal varam cerēt Tevi redzēt un dzirdēt Austrālijā?

MK: Par nākotnes plāniem parasti nestāstu. Ļoti labprāt atkal atgriezīšos Austrālijā.

IN: Kurp dosies pēc Austrālijas?

MK: Pēc Austrālijas došos uz Eiropu.

IN: Ko gribētu novēlēt latviešiem Austrālijā?

MK: Novēlu Dieva svētību un mīlestību! Lai visi sapņi piepildās!

IN: Liels paldies! Paldies par interviju! Lai skan! ■Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com