Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Brencītis“

„Mansards“ izdod dzīvnieku brīnumu pasaku

Laikraksts Latvietis Nr. 533, 2019. g. 1. febr.
Arvis Ostrovskis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Grāmatas „Brencītis“ vāks.

Mansards

Tukuma novada Vecmokās dzimušais rakstnieks Kārlis Ķezbers (1914–2006), kurš savu mūža nogali pavadīja Čikāgā (ASV), latviešu literatūrai devis bagātu mantojumu – romānus, stāstus; taču viņa pavisam īpašais devums ir dzīvnieku brīnumu pasakas. Viena no tām – par kaķīša Brencīša apbrīnojamajiem ceļojumiem dažādās pasaulēs un vidēs īsi pirms Ziemassvētkiem 51 gadu pēc pirmizdevuma trimdā atkal dodas pie lasītāja Latvijā. Pasaku izdevis apgāds Mansards.

1967. gadā ASV izdotā pasaka Brencītis ieguva Kārļa Goppera balvu (1968). Sarunā ar Valentīnu Pelēci 1967. gadā, rakstnieks stāsta: „...pabeidzu Brencīti, stāstu par mazu, melnu, ļoti žirgtu kaķēnu, kas agri zaudējis mājas, tāpat kā grāmatas autors, un devies labāku pasauli meklēt, ieskrien visādās ķibelēs.“

Laikmetīgajā, dēkainajā, fantastiskajā pasakā mazais lasītājs aicināts doties aizraujošā ceļojumā kopā ar kaķi Brencīti, reizē ar viņu iepazīstot pasauli, gūstot kādas atziņas un apjautu par vērtībām. Pasaka par Brencīti saista ar notikumiem bagātu fabulu, reālā dzīve kļūst pasakaina, savukārt pasaka iegūst realitātes nokrāsu, rakstniekam ievijot arī kādus satīriskus pavedienus.

„ „Katram dzīvē ir sava vieta – kaķiem, suņiem un cilvēkiem. Viss, par ko jācīnās, ir, lai viens otram nedarām pāri,“ Brencīti pamāca cits kaķis Krišs. Pasakā jaušama tuvība gan tautas pasakām, gan citu autoru literārajām pasakām, apliecinot, ka dzīvnieku un cilvēku pasaulē ir daudz līdzību,“ par pasaku grāmatu raksta literatūrzinātniece Inguna Daukste-Silasproģe.

Brencīti meklējiet apgādā Mansards un iemīļotākajās grāmatnīcās un bibliotēkās visā Latvijā.

Arvis Ostrovskis,
apgāda „Mansards“ sabiedrisko attiecību pārstāvisAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com