Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Novuss atklātās meistarsacīkstēs notiek Adelaidē

Ierosinājums pieņemt dažas noteikumu maiņas

Laikraksts Latvietis Nr. 520, 2018. g. 20. okt.
I.M. -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

DA novusa meistarsacīkšu uzvarētāji. A. Ezeriņš (2.v. 2.v. dub.), I. Dukāts (2.v. dub..), J. Lindbergs (sacīkšu vadītājs), D. Jansons (1.v. dub.), D. Ezeriņa (rezulāti), J. Grņbergs (1.v. dub.), R. Puisēns (1.v., 3.v.dub.),N. Reinhards (3.v.), E. Nemme (3.v.dub.). FOTO Aleksandrs Grimms.

29. un 30. septembrī Austrālijas novusisti pulcējās Adelaidē piedalīties Dienvidaustrālijas 2018. gada novusa atklātās meistarsacīkstēs. No Sidnejas tālo ceļu bija mērojuši brāļi Edgars un Rūdis Nemmes, Imants Graudiņš, Rihards Puisēns un Helmūts Šulcs. No Melburnas ar autiņiem bija ieradušies tēvs ar dēlu Edvīns un Dīns Jansoni, Juris Grīnbergs, Aija Van Oosteron, pāris Maija un Dainis Balceri un Ivars Mirovics.

Ar lidmašīnu ne pārāk laimīgi ielidoja Gunta Vagars un Aleksandrs Grimms. Gunta, kāpjot ārā no lidmašīnas Adelaidē, paklupa un sadauzīja tik stipri kāju, ka bija jāizsauc ambulanci. Aleksandrs, lielāks džentlmenis kā novusists, devās līdzi ambulancē uz slimnīcu. Rezultātā viņš uz sacīkstēm ieradās par vēlu un nevarēja piedalīties novusa vienspēlēs sestdien. Guntai bija jāpaliek slimnīcā abas spēļu dienas. Laimīgā kārtā kāja nebija lauzta un drīz vien būšot atkal kā jauna. Varam tikai priecāties, ka ar novusu saistītie ievainojumi nav tik briesmīgi kā, piemēram, futbolā. Guntas neierašanās radīja bažas spēļu norises izkārtošanā; turnīra vadība tomēr bija sagatavota un sekmīgi aizvietoja Guntas iztrūkumu.

Sestdien, 29. septembrī, vienspēlēs uzvarēja Rihards Puisēns, otrā vietā atstājot Agri Ezeriņu. Trešo vietu izcīnīja M. Reinhards.

Svētdien, 30. septembrī, jauktās dubultspēlēs pirmie pienāca Juris Grīnbergs pārī ar Dīnu Jansonu. Otro vietu izcīnīja Agris Ezeriņš pārī ar Ivaru Dukātu. Trešā vietā palika Edgars Nemme pārī ar Rihardu Puisēnu. Tā kā dāmām savā starpā atsevišķas spēles nenotika, būtu jāpiemin, izvērtējot abu dienu sasniegumus, ka Anita Misiņa izvirzījās kā labākā dāmu spēlētāja turnīrā.

Svētdienas vakarā pēc balvu izsniegšanas un pateicību izteikšanas turnīra organizētājiem, dalībnieki, labi ieturējušies ar garšīgām vakariņām un atspirdzinājušies no Borosas ielejas vīniem, pārrunāja novusa turnīru rīkošanas metodes. Vairāki spēlētāji svētdienas dubultspēlēs pēc 9 stundām bija spiesti noguruma dēļ atmest dažas spēles.

Pacēlās jautājums, vai šodienas apstākļos, senioriem skaitliski dominējot turnīra dalībniekos, būtu jāsaīsina spēļu dienas uz 5 stundām. Pēdējos gados, lai saīsinātu dubultspēļu dienu, ir spēlētas 2 setu partijas. Šoreiz turnīra rīkotāji bija izvēlējušies spēlēt 4 setu partijas, ar ierosinājumu pārtraucot spēli pēc 3 setiem, ja viena puse ir uzvarējusi 3 setus pēc kārtas. Tas ir atļauts Latvijas novusa likumos. Bet pret to bija iebildumi, ka tādā veidā seta skaitīšanu nevar vairs izmantot, sadalot vietas finālā. Tāda setu skaitīšana fināla beigās ir vienmēr bijusi arbritriska, neloģiska un likumos neminēta.

Lai turnīros saīsinātu spēļu laiku, būtu jāpieņem dažas likumu maiņas, tos pielāgojot šodienas apstākļiem. Katrā valstī novusu spēles noteikumi ir mazliet savādāki. Latvieši Amerikā spēlē pēc Amerikas noteikumiem, kas ir angļu valodā. Latvijas noteikumi ir plaši, aptveroši, un var teikt, lielāko tiesu tie ir pareizi un pieņemami mums Austrālijā. Tomēr, kā visos plašos noteikumos, tur ir kļūdas, pretrunīgi norādījumi, grūti iztulkojami panti un daži likumi, kas mūsu šodienas apstākļiem nav piemēroti. Mēģinājumi ierosināt maiņas Latvijas likumos ir bijuši nesekmīgi. Varbūt pienācis laiks pašiem izstrādāt Austrālijas pielikumu Latvijas likumiem.

Ievedot vairākas sīkas maiņas, turnīra spēles laikus varētu dramatiski saīsināt. Piemēram, ja 2 setu partijas turnīros liekas par īsu, varētu spēlēt 3 setus, bet ja nemaina sitiena noteikumus 3. setā, tad izloze, ne spēles māka, izšķir uzvaru; tāda spēle turnīros nav pieņemama. Lai mēs varētu spēlēt nepārskaitu 1 vai 3 setu partijas, pēdējā setā melniem kauliņiem būtu jādot sitienu, kad sarkanais ir nobeidzis. Tāds likums nemaz nav tik radikāls, jo Latvijas likumos viens tāds precedents jau pastāv – pēc pirmsitiena štoses. Viena seta partijas tad var arī lietot pārspēlēšanas reizēs. Vēl viens gadījums, kur var pazaudē stundām laiku, ir kad spēlē iesācēji, kuri beigās nonāk pie situācijas, kad abiem paliek viens tumšais kauliņš un, to neiesitot 3 reizes, setu atkārto, un tāda atkārtošanās var atkārtoties vēlreiz. Šādu problēmu var novērst, piešķirot zaudējumu spēlētājam, kurš pirmais ar trešo sitienu netrāpa savam tumšajam kauliņam.

Visiem derētu padomāt, kas būtu darāms, lai novuss neiznīktu, un mēs vēl ilgi varētu ar prieku iet uz treniņiem un braukt uz turnīriem citās pavalstīs.

I. M.
Melburnā, 13.10.2018.
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com