Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Prieks un gandarījums par baudīto vakaru

„The Idea of North“ un „The Real Group“ koncerts Melburnā

Laikraksts Latvietis Nr. 478, 2017. g. 30. sept.
Sandra Birze -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„The Real Group“. No kreisās Jānis Strazdiņš. FOTO Roberts Birze.

Jānis Strazdiņš ar ūdens pudeli. FOTO Roberts Birze.

Koncerta publika. FOTO Roberts Birze.

Vokālie ansambļi „The Idea of North“ (Austrālija) un „The Real Group“ (Zviedrija). FOTO Roberts Birze.

Sestdienas, 16. septembra, pavēsā pavasara vakarā, kas joprojām ietērpts ziemas kažokā, Melburnas trauksmainā centrā, apmēram, 900 a cappella mūzikas cienītāju rinda apskāva Sv. Paula katedrāles perimetru. Pēc stundas atklājās brīnišķīgas vokālās skaņas – divi izcili un ilggadēji a cappella vokālie ansambļi: The Idea of North (Austrālija) un The Real Group (Zviedrija) sniedza sajūsminātajai auditorijai satriecoši skaistas un novatoriskas vokālās skaņas. Nākamo stundu laikā izjutām patiesu baudu, klausoties izteiksmīgu, sirsnīgu un aizraujošu vokālo mūziku, un, šķiet, ka laiks it kā apstājās, un visas ikdienišķās domas un rūpes tika piemirstas.

The Idea of North – mākslinieciskā vadītāja Naomi Krelina (Crellin) (alts) un dibinātājs Niks Begbī (Nick Begbie) (tenors) kopā ar jaunajiem dalībniekiem – Emmu Rūli (Emma Rule) (soprāns) un Lūks Tomsons (Luke Thompson) (bass) sveica plašo auditoriju un tad pagriezās ar sejām pret altāri. Katedrāles bagātīgajā akustikā rezonēja rāmās un majestātiskās islandiešu himnas izpildījums, radot jūtas par dievišķo klātbūtni un cilvēka pazemību. Bija aizraujošs un piemērots ievads satriecošai programmai, kas sekoja.

Publika tika iepazīstināta ar jaunu ansambļa dalībnieku – japāņu vokālo perkusionistu Kaičiro (Kaichiro) Kitamura. Izskanēja Dance Medley (no Džeka Oheigana (Jack O'Hagan) 1922. gadā komponētās pazīstamās ziņģes Ceļš uz Gundagai) ar pilnu komplektu vokālām metodēm ansamblis atdarināja ukuleles, bandžo, trompetes skaņas, pat pūšaminstrumentu kvartetu un tam raksturīgu trompetes solo (Niks), kopīgi nodrošinot rotaļīgu fonu alta solistei Naomi Krellins.

Kai Kitamuras veiklība vokālajā perkusijā skaidri atklājās ansambļa atskaņotajā Maikla Džeksona (Michael Jackson) popurijā: You wanna be startin' somethin'; Man in the Mirror; Billie Jean. Aizrautīgi! Klausītāji jutās kā apburti!

The Real Group tika izveidota 1984. gadā, sākotnēji piecu studentu sastāvā no Stokholmas Karaliskās Mūzikas akadēmijas audzēkņiem, kuri „vēlējās izpētīt vokālās mūzikas mākslas pasauli ar uzsvaru uz džeza, pop un tautas mūziku. Grupa ātri ieguva starptautisku auditoriju, un ir kļuvusi par vienu no mūsdienu a cappella stūrakmeņiem.“ (Tulkots no citējuma The Real Group mājas lapā; S.B.) Ansambļa sastāvā dzied Emma Nilsdotter (soprāns, Zviedrija), Lisa Ostergren (alts, Zviedrija), Anderšs Edenrots (Anders Edenroth) (Zviedrija), Morten Vinther (Dānija) un bass no Latvijas – Jānis Strazdiņš.

The Real Group mērķis ir veicināt skaidru sirdsapziņu un izpratni par cilvēktiesībām un globālajām problēmām, izmantojot savu māksliniecisko vīziju. Ansambļa skaņa ir bagāta, plūstoša un pārliecinoša. No šīs pirmās koncerta daļas man ļoti patika zviedru tautas dziesma – dzīvespriecīga, ar pēdu piesitieniem un izsmalcinātu jodelēšanas vokālo tehniku. Ļoti aizkustināja dziesmas apdare Nature Boy, kuras faktūrā izcēlās latviešu vokālista Jānis Strazdiņa dziļie basa toņi. Dziesmas kulminācija bija izcila ar bagātīgu un izjustu kāpinājumu. The Real Group skaņu dizaineres / inženieres talants ir ļoti slavējams.

Abas vokālās grupas vienojās pacilātam un dvēseliski iejūtīgam izpildījumam angļu mūziķa Sting dziesmas apdarei Fragile, kurā izcēlās kontrapunkts, Jāņa Strazdiņa precīzās un dzidrās basa līnijas, Naomi Krelina sketa solo un dziedošā saruna starp visām balsīm.

Pēc īsa starpbrīža un kāju izvingrināšanas The Real Group atgriezās izpildīt dziesmu par ūdeni skanīgā ūdens pudeļu pavadījumā. (Izmantojot īpaši uzskaņotas plastmasas ūdens pudeles, attiecīgos toņos.) Dziesma stāsta par ūdens brīnumu miljoniem gadu garumā. Efekts bija vienreizējs: skanēja balss un Pāna flautas skaņas, kas radās, iepūšot ūdens pudelēs.

Nākamais skaņdarbs veidoja stilīgu kontrastu – Scandinavian Shuffle ar sketa* zilbēm un jodelēšanas ornamentiem.

Ansamblis The Idea of North atskaņoja Naomi Krelinas apdari austrāliešu rokgrupas Cold Chisel dziesmai Flame Trees, izveidojot sirsnīgu re minora balādi, ar iejūtīgu, medainu soprāna solo (Emma Rūle). Sekoja komisks strīdiņš starp tenoru Niku Begbī un altu/māksliniecisko vadītāju Naomi Krelinu par nākamās dziesmas tonalitāti: vai dziedās Fa mažorā, vai Fa#? Jautrs izpildījums Man patīk dziedāt F# atklāja brīnišķīgo pustoņu sadursmi (F#), ko stūrgalvīgi un asprātīgi izaicināja tenors Niks Begbī, pret ansambļa noturīgo re minora pavadījumu. (Komponists/komiķis Tims Minčins (Tim Minchin); iesaku noskatīties oriģinālo klipu**. Skanēja dziesmu apdare Eleanor Rigby (The Beatles, Lennon-McCartney, The Idea of North arr.), izceļot Naomi Crellin izcilo vokālo veiklību un Kai Kitamura iespaidīgās perkusijas skaņas.

Nākamās dziesmas – I'll Help You Home (komp. Morten Vinther) izpildījumā izcēlās The Real Group dibinātāja Anders Edenroth debešķīgais falsets.

Tad pēkšņi Jānis Strazdiņš uzrunāja publiku, jautājot, vai starp klausītājiem ir kāds, kas saprot latviešu valodu? Atsaucās trīs skanīgas balsis, šo rindu autori ieskaitot. Jānis angļu valodā pastāstīja par latviešu tautasdziesmu Tumša nakte, zaļa zāle: „Iedomājieties zaļu pļavu miglā... saimnieks palaiž savu zirgu un pēkšņi saprot, ka zirgs ir pazudis miglā, varbūt uz neatgriešanos,... bet tomēr saimnieks zirgu atkal atrod.“ Skaisto apdari veidojusi Latvian Voices dalībniece, komponiste Laura Jēkabsone. Laura ir pasaulē atzīta vokāliste godalgotajā a cappella grupā Latvian Voices un ražīga vokālās mūzikas komponiste. Skaņdarbs precīzi attēloja tumšās naktes dziļo miglu un dabas skaņas ar elpas efektiem; izcēlās komponistes liriskās melodijas un skaistās harmonijas ansambļa meistarīgajā un iejūtīgajā izpildījumā.

Pēdējais skaņdarbs – Pikantā dziesma abu ansambļu izpildījumā saviļņoja klausītājus, un dārdoši aplausi pieauga, visai auditorija paceļoties ovācijās. Ansambļi atgriezās, piedevām sniedzot skaistu dziesmu, kas vēlreiz izrotāja gaisotni, un es jutu, ka ik katram sirdī radās pacilātība, prieks un gandarījums par baudīto vakaru.

>>> I <<<

Sandra Birze
Laikrakstam „Latvietis“

* sketa dziedāšana – (angl.: scat) vokālā improvizācija, kas ir raksturīga džezā.

** https://www.youtube.com/watch?v=5Ju8Wxmrk3s



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com