Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Mātes dienas dievkalpojums...

...un sekojošais kafijas galds Adelaidē

Laikraksts Latvietis Nr. 459, 2017. g. 14. maijā
Gunta R. -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ģimenes dienas kafijas galds baznīcas zālē. FOTO Gunta R..

Šorīt, 7. maijā, ģimenes dienas dievkalpojumā sēdēdama, kavējos atmiņās par līdzīgiem dievkalpojumiem savā bērnībā.

Atceros, ka Brisbanē baznīca bija pilna ar ģimenēm, jo latviešu skolas skolniekiem pēc dievvārdiem bija svarīgs uzdevums baznīcas zālē: pirms kafijas un kūkām katram skolniekam bija uzdots nodeklamēt latviešu autora dzejoli vai tautas dziesmu, godinot māti. Katras klases skolotāja rūpējās, lai katram skolniekam būtu piemērots pantiņš; jo tu vecāks, jo vairāk jāatceras. Toreiz tas tīri vai beidza nervus nost, jo bija lielas bailes no stomīšanās vai aizmiršanas. Taču paspējām izaugt, psihiski nebojāti, un tā bija laba pieredze un audzināšana. Beigās lepojamies ar savu varēšanu, jo skolotāji katru bērnu bija iedīdījuši runāt skaļi un skaidri. Iepazināmies ar latviešu baznīcu, jo tā bija daļa no vispārējās latviskās audzināšanas, un vēlāk gatavojamies iesvētībām un lielākoties pat laulājamies savā baznīcā.

Salīdzinājumā, šodien ģimenes dienā baznīcā neviena bērna – vecīši vien, un tie paši nedaudz. Latviešu skola tika aicināta dievkalpojumā piedalīties, kā jau ģimenes dienā pienāktos, bet esot atteikušies: bērniem esot par grūtu divas dienas no vietas braukt uz namu pēc vakardienas Baltā Galdauta svētkiem. Vai dievkalpojumu nevarētu taisīt sestdienā pēc skolas pie vienas reizes? Par šādu prasību palieku bez vārdiem.

Vēsturiski, Ģimenes/Mātes diena sākās kā pavisam vienkārša mātes godināšana, mātei pasniedzot baltu ziedu. Šodien tie ir kļuvuši par komerciāliem svētkiem, kur tirgotāji skubina ģimenes pirkt, pirkt, pirkt, visu – no šokolādes tāfeles līdz ledusskapim un vairāk. Tam nav nekāda sakara ar mātes godināšanu un mīlēšanu. Vai dārgāka dāvana norāda lielāku mīlestību? Labi, ja tajā dienā mātei pašai savas brokastis nav jāgatavo.

Savā sprediķī prāvests Priedkalns konstatēja, ka laimīgi, stabili bērni var būt tikai mīlošā, stabilā ģimenē. Tas, ka šajos laikos ir tik daudz paklīdušu, pamestu, alkohola un narkotiku ietekmētu jauniešu un pašnāvības mēģinājumu, norāda uz nestabilām ģimenēm un vecākiem, kuri nav sava uzdevuma augstumos. Mīloša ģimene ir pamats visam labam. Varmācība, šķirtas ģimenes, kašķēšanās vecāku starpā, vecāku egoisms un lielākas rūpes par sevi nekā par bērniem rada nedrošus, nelaimīgus bērnus. Jāsaka, paldies Dievam, par apzinīgiem vecākiem, kuri saprot, ka mīlestība nozīmē dot, nevis ņemt.

Dievkalpojumu kuplināja Daugavas Vanadžu dziesmu ansamblis ar divām dziesmām: Mātes sirds latgaliešu izloksnē un Šūpo mani, māmulīte. Vēlāk, kad baznīcas zālē bija iebaudītas kūkas un kafija, tad radās spēks nodziedāt vēl trīs dziesmas: Pieminēšu Tevi, māt, Lakstīgala kroni pina un Aijā, Ancīt, aijā. Paldies diriģentei Inesei Lainei, kura pavadīja arī baznīcas dziesmas.

Paldies draudzes dāmām par bagātīgi klāto galdu, kur būtu pieticis arī visai skolai, ja skolēni būtu atvesti. Mēs, vecīši, pie labākās gribas nespējām ne pusi pieveikt, lai gan cīnījāmies varonīgi.

Varbūt tomēr nākamgad drīkstam cerēt uz kuplāku baznīcēnu skaitu?

Gunta R.
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com