Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


ZELTA ĀBELE 2016

Kultūras daudzveidīgums grāmatu mākslas konkursa kontekstā

Laikraksts Latvietis Nr. 451, 2017. g. 18. martā
Guna Bīriņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Nominēta grāmata kategorijā „Dzeja“. FOTO Publicitātes foto.

Nominēta grāmata kategorijā „Proza“. FOTO Publicitātes foto.

Nominēta grāmata kategorijā „Dokumentālie izdevumi“. FOTO Publicitātes foto.

Nominēta grāmata kategorijā „Grāmatas bērniem“. FOTO Publicitātes foto.

Nominēta grāmata kategorijā „Zinātniskā literatūra“. FOTO Publicitātes foto.

Nominēta grāmata kategorijā „Mācību literatūra“. FOTO Publicitātes foto.

Nominēta grāmata kategorijā „Uzziņu literatūra“. FOTO Publicitātes foto.

Nominēta grāmata kategorijā „Mākslas izdevumi“. FOTO Publicitātes foto.

Nominēta grāmata kategorijā „Foto albumi“. FOTO Publicitātes foto.

Raksturojot grāmatu mākslas konkursā ZELTA ĀBELE 2016 nominētās grāmatas, mākslas zinātniece un konkursa žūrijas locekle Ingrīda Burāne pauda viedokli, ka šajā konkursā spilgti izpaužas Latvijas kultūras daudzveidīgums. Plašsaziņas līdzekļiem ir jāpievērš daudz nopietnāka attieksme pret šo konkursu. Kultūras telpā pārsvarā tiek projicēta viena patiesība un netiek pieļauta viedokļu dažādība. Nav vērojama nopietna iedziļināšanās šodienas grāmatniecības norisēs un to analīze. Kāda būs kultūras aina Latvijā pēc desmit, divdesmit gadiem? Ko lasīs mūsu bērni? Kā jūtas jaunais cilvēks, kas izdod pirmo dzejoļu krājumu? Tie ir ļoti sensitīvi jautājumi un, kā uzskata Ingrīda Burāne, ir ietverti konkursa ZELTA ĀBELE redzeslokā.

Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja un apgāda Jānis Roze izpilddirektore Renāte Punka Latvijas grāmatizdevēju darbību 2016. gadā raksturo ar izdevēju prasīguma kāpumu attiecībā uz izdoto grāmatu kvalitāti. Izdevēji, pateicoties konkursam, arvien vairāk domā par to, lai grāmatas saturam tiktu piešķirta skaista forma. ZELTA ĀBELE ir grāmatu dizains konkurss un nu jau divdesmit četrus gadus žūrija šajā konkursā izvērtē izdevēju gada veiksmes. Bieži izdevējam, kas ar grāmatām pelna dienišķo maizi, jāņem vērā, ka šāda izcila un žūrijas atzinīgi novērtēta grāmata būs jāpārdod par puscenu. Bet tas neattur izdevējus turpināt izdot izcilas grāmatas.

Ingrīda Burāne šī konkursa kontekstā vienmēr atgriežas pie jautājuma, kāda tad ir laba grāmata. Latvijas izdevēji ir sasnieguši atzīstamu līmeni, un labākie izdevumi atbilst priekšstatam par skaistu un labu grāmatu. Par grāmatu vienmēr jādomā kā par kopdarbu. Grāmata ir ansambļa veikums. Lai novērtētu grāmatas dizainu, žūrija cenšas arī izlasīt šīs grāmatas, jo vizuālajam tēlam ir jāatbilst grāmatas saturam. Jāatzīmē, ka iesniegto grāmatu sadalīšana kategorijās mēdz būt problemātiska. Žūrijas izvēlētās kategorijas dažkārt ir nosacītas. Ja nešaubīgi dzeja ir dzeja, proza ir proza, bērnu grāmatas ir bērnu grāmatas, tad to, kuras grāmatas vairāk atbilst mācību literatūrai un kuras zinātniskai literatūrai, ne vienmēr var noteikt ar simtprocentīgu precizitāti. Īpašs prieks grāmatu mākslas ekspertei ir par to, ka šī gada konkursā kategorijā Zinātniskā literatūra nav jākaunas ne par vienu grāmatu. Salikums, noformējums un emocionālais vēstījums veido vienotu koptēlu, un visām šīm grāmatām tas ir piepildīts. Šīm grāmatām ir laika vērtība. Tās nenovecos! Ingrīda Burāne uzsver, ka grāmatai jābūt ar mūžības elpu. Visās piecās kategorijās grāmatas gan formas, gan tēmas, gan atlasītā materiāla ziņā ir ar mūžības elpu. Tas jāsaka gan par Zinātnisko literatūru, gan par Mācību literatūru. Viena no Mācību literatūras kategorijā iekļautajām grāmatām Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izdotā grāmata NSRD. Juris Boiko un Hardijs Lediņš jau godalgota šīgada Baltijas Grāmatu mākslas konkursā.

ZELTA ĀBELES 2016 konkursa kontekstā neizpratni raisa mākslas grāmatas. Jau kādu laiku mākslas grāmatu vājais punkts ir laukumu attiecības – teksta un attēla izvietojums. Ingrīda Burāne vērš uzmanību uz to, ka ievietot grāmatā visu pieejamo informāciju par mākslinieku, nenozīmē radīt spilgtu un pārliecinošu mākslinieka tēlu. Grāmatizdevējiem mākslas zinātniece novēl – būt kā Jānim Misiņam. Un vienmēr domāt par to, ka nekas tā neatjauno tautas garu kā tās kultūra. Un grāmata ir nozīmīga kultūras sastāvdaļa. Ejot uz Latvijas simtgadi to gribas īpaši izcelt.

Konkursam ZELTA ĀBELE 2016 grāmatas iesnieguši 35 izdevēji. Konkursa žūrijā strādāja 7 grāmatu eksperti – mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, žurnāla Iespiedgrafika galvenā redaktore Ieva Bečere, mākslinieki Aleksandrs Busse, Roberts Koļcovs (žūrijas priekšsēdētājs), Ilze Ramane, Uldis Sosnovskis un Aivars Vilipsons.

Tika izvērtētas 114 grāmatas. Žūrija nominēja 41 grāmatu 9 kategorijās.

I Dzeja

  • Genādijs Aihī. Paklanīšanās – dziesmai. Mākslinieks – Juris Petraškevičs; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Pētergailis.
  • Jānis Tomašs. Melnie darba cimdi. Māksliniece – Inguna Cepīte; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Pētergailis.
  • Hardijs Lediņš, Juris Boiko. Ūdenslīdējs. Dizains – Ivs Zenne; ilustrācijas – Edmunds Jansons; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Liels un mazs.
  • Valdis Grēviņš. Veca cilvēka dziesmas. Māksliniece – Daiga Brinkmane; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – VESTA-LK.
  • Artis Ostups. Žesti. Mākslinieks – Armands Zelčs; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.

II Proza

  • Gundega Repše. Bogene. Mākslinieks – Jānis Esītis; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Dienas Grāmata.
  • Zigmunds Skujiņš. Dziļurbums laikā. Dizains – Mansards; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Mansards.
  • Kristīne Muciniece. Debesīs dotais solījums. Mākslinieks – Elvijs Pūce; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Kristīne Muciniece.
  • Nikos Kazantzakis. Kristus pēdējais kārdinājums. Māksliniece – Daiga Brinkmane; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – VESTA-LK.

III Dokumentālie izdevumi

  • Arnis Kohs Jumītis. Zem Kārļa XII karogiem. Mākslinieks – Eduards Groševs; tipogrāfija – PNB Print; izdevējs – Zvaigzne ABC.
  • Džons Haidens. Pauls Šīmanis. Minoritāšu aizstāvis. Māksliniece – Daiga Brinkmane; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – VESTA-LK.
  • Daira Āboliņa. Jāņa Streiča maģiskais reālisms. 22 filmas. Māksliniece – Katrīna Vasiļevska; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Dienas Grāmata.

IV Grāmatas bērniem

  • Māris Rungulis. Pastaiga mirušo pilsētā. Dizains – Ūna Laukmane; ilustrācijas – Kristians Brekte; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Liels un mazs.
  • Kārlis Vērdiņš. Tētis. Dizains – Rūta Briede, Artis Briedis; ilustrācijas – Reinis Pētersons; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Liels un mazs.
  • Luīze Pastore. Pēdējais ķēniņš. Māksliniece – Elīna Brasliņa; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.
  • Imants Ziedonis. Krāsainas pasakas. Māksliniece – Ieva Maurīte; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Zvaigzne ABC.
  • Ieva Samauska. Čarlīnes deguns. Dizains – Ivs Zenne; ilustrācijas – Ieva Jurjāne; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Liels un mazs.

V Zinātniskā literatūra

  • Sastādītāja Līga Lindenbauma. Kurzemes albums. Māksliniece – Inese Hofmane; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.
  • Deniss Hanovs. Dons Žuans atgriežas: Volfganga Amadeja Mocarta opera Dons Giovanni 18. gadsimta komunikācijas telpā. Mākslinieks – Aleksejs Muraško; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija, Veiters (apvāks); izdevējs – Zinātne.
  • Dainis Bruģis. Cēsu Jaunā pils. Māksliniece – Inese Hofmane; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs.
  • Sastādītāja Sanita Stinkule. 1896. Latviešu Etnogrāfiskā izstāde. Māksliniece – Anta Pence; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.
  • Ginta Gerharde-Upeniece. Māksla un Latvijas valsts. 1918-1940. Mākslinieki – Ineta Berkmane, Jānis Murovskis; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.

VI Mācību literatūra

  • Sastādītāji Rasa Šmite, Raitis Šmits, Armīns Medošs. OPEN FIELDS. Mākslinieki – Mārtiņš Ratniks, Madara Kļavinska, SIA Re-Lab; tipogrāfija – IBC Print; izdevējs – RIXC.
  • Silvija Grosa. Brīvmūrniecība. Zīmes un Rīgas arhitektūra. Māksliniece – Annija Grosa; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Sana Solaris.
  • Valdis Celms. Baltu dievestības pamati. Mākslinieks – Valdis Celms; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Lauku Avīze.
  • Sastādītājas Ieva Astahovska, Māra Žeikare. NSRD. Juris Boiko un Hardijs Lediņš. Māksliniece – Zane Ernštreite; tipogrāfija – Dardedze Hologrāfija; izdevējs – Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.
  • Inga Pērkone. Latvijas pirmās filmas. Mākslinieks – Toms Mrazausks; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Mansards.

VII Uzziņu literatūra

  • Sandra un Valdis Ošiņi. Eiropas vēsture latviešu virtuvē. Māksliniece – Sandra Ošiņa; foto – Valdis Ošiņš; tipogrāfija – Livonia Print; izdevējs – Lauku Avīze.
  • Vilis Inde. The Glass Mountain. Dizains – Anna Aizsilniece; ilustrācijas – Miķelis Fišers; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība.
  • Sērija: Saucējas. Trīci munu ustabeni! Māksliniece – Gundega Kalendra; Trejdeviņi koklētāji. Mākslinieks – Mikus Čavarts; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; Izdevējs – Lauska.
  • SATORI, NR.1. Plūdi. Grāmatžurnāls. Mākslinieki – Aleksejs Muraško,Toms Mrazausks; tipogrāfija – Dardedze Hologrāfija; izdevējs – Ascendum.
  • Anita Rožkalne. Kārļa Zariņa burvju aplis. Mākslinieks – Aivars Plotka; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts.

VIII Mākslas izdevumi

  • Sastādītāja Laima Slava. Sandra Krastiņa. Māksliniece – Inta Sarkane; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.
  • Māris Brancis, Ingrīda Burāne. Trešā atgriešanās. Ieskats mākslinieka Osvalda Rožkalna dzīvē un darbos. Māksliniece – Solvita Ozola; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Mansards.
  • Ieva Jurjāne. Daba klusē. Mākslinieki – Rūta Briede, Artis Briedis; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.
  • Sastādītāja Laima Slava. Romans Suta. Māksliniece – Inga Ģibiete; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.
  • Kaspars Eihmanis. FORMOSA. Skaistā sala. Māksliniece – Ineta Berkmane; tipogrāfija – Dardedze Hologrāfija; izdevējs – Muretart.

IX Foto albumi

  • Sastādītāja Laima Slava. Alvis Hermanis. Māksliniece – Inese Hofmane; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.
  • Aleksandrs Gronskis, Ksenija Babuškina. Schema. Mākslinieks – Vladimirs Leibgams; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Orbīta.
  • Vilhelms Mihailovskis. Свидание с фотографией. Mākslinieks – Vilhelms Mihailovskis; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Vilhelms Mihailovskis.
  • Mārtiņš Grauds. Kopā kapos. Mākslinieki – Rūta Briede, Artis Briedis; tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.

Balvu Par mūža ieguldījumu grāmatniecībā šogad pasniegs galvenajam valsts bibliotekāram – Andrim Vilkam, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktoram. Latvijas Grāmatizdevēji asociācija atzīst, ka viņa ieguldījums bibliotēku un informācijas zinātnē, grāmatniecībā un lasīšanas veicināšanā ir nenovērtējams. Vairāk lasīt – https://www.lnb.lv/lv/balvu-par-muza-ieguldijumu-gramatnieciba-sanems-andris-vilks

Balvu Grāmatizdevēju Draugs šogad saņem nedēļas žurnāls IR.

Nominētās grāmatas būs aplūkojamās šādās izstādēs:

3. līdz 23. martam Grāmatu namā Valters un Rapa,

6. marta līdz 8. aprīlim Rīgas Centrālajā bibliotēkā,

30. marta līdz 2018. gada martam – Latvijas Nacionālās bibliotēkas M stāva UIC lasītavā,

28. aprīļa līdz 1 .jūlijam izstāde 2016. gada Latvijas grāmatniecībā LU Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkā.

No 27. februāra līdz 27. martam portālā Delfi noritēs tradicionālais lasītāju balsojums par nominētajām grāmatām.

Konkursa zelta āboli tiks sadalīti konkursa ZELTA ĀBELE 2016 noslēguma ceremonijā 28. martā plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē.

Guna Bīriņa
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com