Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Senā skaņa šodienas gaisotnē

„Pagānu gadagrāmata“

Laikraksts Latvietis Nr. 443, 2017. g. 19. janv.
Skaidrīte Dariusa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL56KD_2

„Pagānu gadagrāmata“. FOTO Ojārs Greste.

„Pagānu gadagrāmata“ – mēģinājums. No labās: Ivars Cinkuss, Uģis Brikmanis. FOTO Roberts Birze.

„Pagānu gadagrāmata“ – mēģinājums. No kreisās: Uģis Prauliņš, Māra Baumane, Ivars Štubis, Jolanta Lārmane, Jāna Andersone, Ivars Cinkuss. FOTO Roberts Birze.

No kreisās: Sandra Birze, Anita Andersone, Roberts Birze. FOTO Līga Dārziņa.

2016. gada 27. decembrī Austrālijas Latviešu 56. Kultūras dienu (AL56.KD) Melburnā ietvertais uzvedums „Pagānu gadagrāmata“

Pagānu gadagrāmatas pirmsākums ir komponista Uģa Prauliņa 1998. gadā Siguldā, kopā ar Ilgu Reiznieci un Māri Muktupāvelu (Iļģi), Gintu Solu (Jauns mēness) un Nīlu Īlu, ierakstītais CD.

Uģis Prauliņš saka, ka šis skaņdarbs ir pamatots uz senajām, pierakstītām latviešu tautas dziesmām un iespaidots no Britu salu 60/70. gadu mijas rokmūzikas, kā arī kādreizējā sadarbība ar grupām – Bizīteri, Iļģi un Vecās mājas.

„„Pagānu gadagrāmata,“ saka Prauliņš, „...ir dziļi personiskas piezīmes, zaudējot saikni ar dabu un tās cilvēkiem jaunajā – elektronikas laikmetā, zaudējot saulrietu garšu, gadalaiku nomaiņu izjūtas.“

Mūziķis Ivars Cinkuss saka, „...sapratu, ka šajā mūzikā iespējams atklāt jaunas dimensijas, pievienojot vīru kori, un paplašinot pavadošo sastāvu, tādējādi to pārnesot uz ...skatuvēm... Kultūras dienās Melburnā izrāde piedzīvoja jau savu trešo renesansi, atklājot Sievišķo dimensiju stāstā.“

Uzveduma rīkotāji Melburnā: Sandra Birze – kormeistare un mākslinieciskā līdzvadītāja, Anita Andersone – producente un Roberts Birze – koru administrators un līdzproducents, ciešā sadarbībā ar Ivaru Cinkusu.

Sandra Birze stāsta: „Uģa Prauliņa komponēto skaņdarbu, kas ar Ivara Cinkusa pienesumu tapa par skaņdarbu vīru korim ar solistiem un etnoroka ansamblim, noklausījāmies 2015. gada maijā, vīru kora „Gaudeamus“ 55 gadu jubilejas koncerta ierakstu YouTube. ...bijām aizkustināti par darba skaistumu un bagātību... Ievadījām sarunas par šī skaņdarba izrādi Kultūras dienās (KD) Melburnā.“

Tālāk Sandra stāsta, ka konsultējoties ar Ivaru Cinkusu un Uģi Prauliņu, viņa pievienoja adaptāciju sieviešu balsīm, un tā pakāpeniski tapa Pagānu gadagrāmatas trešā versija KD Melburnā.

Uzvedumā iesaistījās Melburnas jauktais koris Daina un vīru koris Veseris; tos apmācīja Sandra Birze un palīdzēja Edgars Vegners. Etnoroka ansamblis: mūziķi – Uģis Prauliņš, Ivars Cinkuss, Māra Baumane, Jolanta Lārmane, Jāna Andersone, Ivars Štubis, Jānis Laurs, Dāvids Zemdegs un Ingus Purēns; solo dziedājumi – Kārla Jaudzema, Lilita Lauriņa, Daila Šmita, Ingus Purēns, Kira Baumane, Anita Elberta, Sandra Birze, Annalīse Daliņa un Rita Hach.

Viesu mākslinieki: lietuvieši Pamesta klumpe (Pazaudētā tupele) un no Latvijas uzveduma dvēseles – Uģis Prauliņš, Ivars Cinkuss, Uģis Brikmanis un Ingus Purēns.

„Darbs bija liels;“ stāsta Sandra, „Vairāk nekā gadu notika mēģinājumi, vienreiz un pat divreiz nedēļā; bieži vien – mūsmājās. Divreiz no Latvijas atbrauca Ivars Cinkus ar padomiem un praktisku līdzdalību uzveduma sagatavošanā.“

„Neatsveramu devumu,“ saka Anita Andersone, „pienesa režisora Uģa Brikmaņa ieteikumi un padomi, ierodoties nedēļu pirms KD, lai pilnveidotu režiju. Uģis izrāžu laikā kopā ar Andreju Jaudzemu novadīja arī uzveduma tehnisko pusi, izveidojot gaismas režiju un multimediālu skatuves fonu.“

Pirms došanās uz Pagānu gadagrāmatas izrādi, izlasīju programmu. Stāstījumā vijās gadalaiki – Atkusnis, Pavasaris, Vasara un Ziema. Melodijas – tautas dziesmas; liela daļa no Emīla Melngaiļa pierakstiem.

Izrādei sākoties, noliku programmu malā un klausījos un skatījos uz skatuves sniegto. Visa izrāde ritēja raiti, dziedājumi mijās ar mūziku, senā skaņa ar šodienu. Bija emocionāls pacēlums, dzīvojot līdz uzvestajam. To visu bagātināja Uģa Brikmaņa izmeklētās Latvijas dabas ainavas, kuras kopā ar Zanes Riteres gleznu – gada laiku skatu projekcija uz skatuves aizmugures ekrāna.

Esmu pateicīga, ka šī uzveduma autori godināja latviešu tautas senās skaņas, ietvertas jaunajā mūzikas pasaulē.

Priecājos, uz skatuves redzot Melburnas latviešu jauno ziedu: nu jau trešo un pat ceturto paaudzi Austrālijā.

Paldies Sandrai Birzei, Anitai Andersonei un Robertam Birzem un Latvijas māksliniekiem Ivaram Cinkusam un Uģim Prauliņam, kuri ar profesionālo pieredzi, ziedoja daudz sava brīvā laika šī uzveduma īstenošanai Kultūras dienām Melburnā.

Noslēgumā citēšu viņu triju – Sandras, Anitas un Roberta teikto: „„Pagānu gadagrāmatas“ uzvedums bija kvalitatīvs un iespaidīgs, pateicoties sadarbībai ar Latvijas profesionālajiem māksliniekiem, kuri bija ar mieru strādāt „melnās miesās“ un kuri prata novērtēt mūsu spējas un tās nesavtīgi iecelt gaismā.“

Skaidrīte Dariusa
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com