Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Haralda Norīša glezna

Ievietota Austrālijas Nacionālās galerijas (NGA) pastāvīgajā ekspozīcijā

Laikraksts Latvietis Nr. 441, 2016. g. 23. dec.
PM -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Haralda Norīša glezna COME AWAY (NĀC PROM) Austrālijas Nacionālajā galerijā. FOTO Austrālijas Nacionālā galerija.

Lara Nikols (Lara Nicholls), Austrālijas Nacionālās galerijas (NGA) laikmetīgās mākslas kuratore, raksta žurnālā ARTONVIEW 88 par izstādi Ģeometriskā Abstrakcija, kas nesen tika atklāta Kanberā ar mākslinieku darbiem no muzeja pastāvīgās kolekcijas. Tur starp citiem darbiem ir redzama arī latviešu mākslinieka Haralda Norīša glezna COME AWAY, kura ir muzeja īpašumā kopš 1992. gada, kaut gan gleznota 1968. gadā un pirmo reizi tika izstādīta viņa solo izstādē Central Street galerijā Sidnejā.

Tad, kad 1968. gada 21. augustā tika atklāts jaunais Viktorijas Valsts muzejs Melburnā ar izstādi The Field, tur starp izvēlētajiem 39 Austrālijas māksliniekiem bija pārstāvēts arī latviešu mākslinieks Haralds Norītis ar gleznu COME AWAY.

The Field izstāde 12 mēnešu laikā apceļoja visus Austrālijas pavalstu muzejus, kur tā izraisīja tajā laikā neparasti daudz polemikas presē.

Lara Nikols raksta: „1969. gadā, ne tik sen dibinātā galvaspilsēta Kanbera, likās tālu no lielpilsētu studijām, kur jaunie gleznotāji un skulptori šajā dekādē strādāja Melburnā un Sidnejā. Tas jauno mākslinieku pulks radīja neparasta lieluma darbus, kuri ar savu formu un vibrantu, tikai dažu krāsu paleti, pārsteidza. Viņi bija atteikušies no tradicionālās piktoriālās hierarhijas, kas bija Eiropas glezniecības pamats gadu simtiem, atmetot visas ilūzijas, kas attiecas uz telpiskumu un saturu. Šie darbi ar to aso, noteikto formu malu, pilnīgi atteicas no abstraktā ekspresionisma sajūsmām, kuras dominēja piecdesmitajos gados. Komentatori meklēja vārdu šim jaunajam stilam, kas līdzīgi bija atsācies Amerikā un kurš prozaiski tika nosaukts Jaunā Abstrakcija (New Abstraction).

Cēlonis tam, bija izstāde, kuru amerikāņu kritiķis Klements Grīnbergs apzīmēja ar „Post-Painterly-Abstractio“ un kura 1964 .gadā tika atklāta Los Angeles County Museum of Art. Kaut gan abi šie termi tika debatēti visā pasaulē, Austrālijā „New Abstraction“ tika lietota, aprakstot mākslinieku darbus, kas tika radīti ar tā saukto „Aso malu“ (Hard Edge) vai Geometric Abstraction, Colour Field, Minimalisms, vai OpArt“

Tajā laikā tika celta Nacionālā Mākslas galerija Kanberā, un, kā raksta Lara Nikols, jaunieceltais muzeja direktors Džeims Molisons (James Mollison) bija tas, kurš paredzēja šī jaunā mākslas virziena nākotni un pieņēma lēmumu iegādāties 21 mākslinieka darbus jaunuzceltās galerijas kolekcijai Kanberā.

Šī pārliecība ir pamats šodienas muzeja laikmetīgās mākslas kolekcijai, tā turpina iegādāties un rādīt šo pasaules un Austrālijas mākslinieku novirzienu.

PM
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com