Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ekspedīcijas uz Sibīriju

„Sibīrijas bērnu“ 2016. gada augusta brauciens uz Sibīriju

Laikraksts Latvietis Nr. 431, 2016. g. 4. okt.
Dzintra Geka -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
SibirijasBerni

2006. gadā Ilmārs Knaģis ierosināja, ka jābrauc uz izsūtījuma vietām, kur 1941. gada deportācijā uz Sibīriju aizveda mātes ar bērniem, vecvecākus.

Daudzi no viņiem Latvijā neatgriezās, palika mūžīgajā sasalumā, purvos un taigā.

Mūsu pienākums ir viņus apmeklēt, aizvest krustus un piemiņas zīmes, atstāt piemiņas plāksnes muzejos, kur vietējā vara to atļauj.

Esam bijuši tālajos Ziemeļos, kur Jeņisejas klinšainajos krastos un bezgalīgajā tundrā, kur izdzisa latviešu dzīvības, tālajos austrumos, kur Amūras apgabalā 1949. gadā aizveda tūkstošiem ģimeņu, arī 10 mēnešus veco Kasparu Pūci ar māti, Kolimas apgabalā un Magadanā, kur piedzima aktieri brāļi Vilsoni, Krasnojarskas apgabalā, kur Taišetas lēģeros mira tēvi, bet sādžās mātes ar bērniem parakstījās par izsūtījumu uz mūžu. Mēs bijām arī Vjatlagā un Soļikamskā, no kurienes atgriezās vien katrs desmitais...

Esam veidojuši filmas, kuras rādītas Latvijas televīzijā, dāvātas skolām un pašvaldībām, tulkotas angļu, krievu, vācu valodās, izrādītas Eiropā, Amerikā, Kanādā, Krievijā.

Pa šiem 10 gadiem braukt gribētāji kļūst arvien vairāk. Šogad maršrutā Rīga - Maskava - Tomska - Asino - Turuntajeva - Romanovka - Baturino - Belij Jar - Kolpaševa - Togura - Inkino - Kargasoka - Novokorotkino - Kolbinka - Kņazevka - Tomska - Miski - Meždurečenska - Bijska - Barnaula - Maskava - Rīga devās 35 cilvēki. Nokļuva savā sādžā, sameklējām tuvinieku atdusas vietas, mācītājs Guntis Kalme tās iesvētīja. Kņazevkā tas bija gājiens pa taigu un purvu trīs stundu garumā, līdz Jānis Ābele atrada vecmāmiņas kapu.

Braucienā līdzi bija operatori Aivars Lubānietis, kurš filmējis materiālus daudzām filmām pa Sibīriju, un Viktors Grībermans, kurš strādā pie filmas par mākslinieku Kurtu Fridrihsonu, – viņš izsūtījumā 1951. gadā nokļuva Kemerovas apgabalā, kur būvēja šahtas.

Meždurečenskā pilsētas mērs bijis ogļracis, strādājis kopā ar izsūtītajiem, izveidota piemiņas vieta represētajiem. Neskatoties uz Krievijas mediju nemitīgo propagandu, lai veidotu negatīvu noskaņu par Baltiju, vietējie iedzīvotāji mūs uzņēma ļoti draudzīgi. Meždurečenskas pilsētā visi četri televīzijas kanāli veidoja plašas reportāžas par mūsu viesošanos:
https://www.youtube.com/watch?v=W9Nwa0PeSwo.

Apmeklējām arī pieminekli represiju upuriem Barnaulā. Mēs neesam aizmirsuši…

Dzintra Geka
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com