Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Piemiņas plāksnes atklāšana Ģedertam Odiņam

„Martas ielā maz runāja, daudz darīja...“

Laikraksts Latvietis Nr. 431, 2016. g. 4. okt.
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Piemiņas plāksne Ģedertam Odiņam. FOTO Aina Gailīte.

No kreisās: Eiženija Aldermane (Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja), Zinaida Soboļeva (Rīgas interešu izglītības metodiskais centrs), Andrejs Grāpis (Literatūras un mūzikas muzejs) un Inga Cimiņa (Rīgas interešu izglītības metodiskais centrs). FOTO Aina Gailīte.

Piemiņas plāksnes atklāšana. FOTO Aina Gailīte.

Ēka ar piemiņas plāksnēm Jānim Grestem (pa kreisi) un Ģedertam Odiņam (pa labi). FOTO Aina Gailīte.

Rīgas centrs, Martas ielas 5 koka nams – pirmais renovētais koka nams Rīgā, celts kā muižnieku atpūtas māja. No 1907. gada tajā darbojas Skolotāju savienība un Skolotāju savienības tirdzniecības skola. Iniciators Skolotāju savienības dibināšanai bija Ģederts Odiņš, rentnieka dēls, mācījies Talsos, skolotāja eksāmenus kārtojis Ventspilī un Kuldīgā, mācījies Pēterburgas Skolotāju institūtā, papildinājis zināšanas Leipcigā, Lozannā un Vīnes Universitātē.

No 1908. gada Ģederts Odiņš aktīvi strādā Krievijas izglītības laukā, 1920. gadā Latvijas valdības uzdevumā strādā Reevakuācijas komisijā Maskavā, bet 1921.g. viņš ir Latvijas Izglītības ministrijas vidusskolu un arodskolu nodaļas vadītājs un Jelgavā nodibina reālskolu.

Ģederts Odiņš iedibina jaunu sistēmu skolā – kabinetu apmācību. Viņš pieder pie tiem talantīgajiem latviešiem, kuri ārzemēs iegūtās zināšanas atdeva tālākai Latvijas attīstībai. Ģederts Odiņš strādā kopā ar daudziem tā laika ievērojamiem skolotājiem. Domājot par viņu tālākizglītību, 1925. gadā Jelgavā nodibina un vada Valsts Centrālo pedagoģisko institūtu.

1926. gada 16. novembrī, kā viens no pirmā apbalvoto saraksta, saņem Latvijas republikas augstāko apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni; valsts viņa darbu novērtē, bet pēc 1934. gada maija apvērsuma Ģederts Odiņš tiek atbrīvots no darba, tāpat kā Jānis Greste. (Nekur neatradu informāciju tieši par kādiem grēkiem tad atlaida. A.G.) Abi izglītības lauka arāji ir atgriezušies Martas ielā 5, viņus godinot ar piemiņas plāksnēm: Jānim Grestem to atklājot 2013. gadā, bet Ģedertam Odiņam svinīgā pasākumā 2016. gada 29. septembrī; to organizēja Skolu muzeju biedrība un Rīgas interešu izglītības metodiskais centrs. Viss noritēja svinīgi – ar uzrunām, ziediem un tēlnieka Jāņa Strupuļa veidotās piemiņas plāksnes atklāšanu, piedaloties prāvam pulciņam interesentu un skolēnu pulciņam, kuri rūpējās par ziedu pasniegšanu.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com