Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Gadskārtējā „3+1“ formāta sanāksme

Rīgā tikās Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Vācijas ārlietu ministri

Laikraksts Latvietis Nr. 428, 2016. g. 17. sept.
LR Ārlietu ministrija -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Paneļdiskusija par Eiropas nākotni un tālākajiem soļiem Eiropas Savienības stiprināšanā. FOTO LR Ārlietu ministrija.

Otrdien, 13. septembrī, Rīgā savā gadskārtējā 3+1 formāta sanāksmē tikās Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Vācijas ārlietu ministri. Sanāksmes dienaskārtībā bija Baltijas valstu un Vācijas sadarbība, aktuālie ārpolitikas un drošības politikas izaicinājumi Eiropā un ārpus tās robežām, kā arī Eiropas Savienības nākotne.

Atskatoties uz 25 gadiem kopš Baltijas valstu un Vācijas diplomātisko attiecību atjaunošanas 1991. gada 28. augustā, ministri atzinīgi novērtēja valstu ciešo sadarbību un savstarpējo atbalstu, kam bija īpaši svarīga loma Baltijas valstu eiroatlantiskās integrācijas ceļā. Baltijas valstu pārejas pieredze, kas gūta 25 gados, ir veiksmīgi rosinājusi citas valstis, kuras tāpat vēlējās virzīties uz brīvību, demokrātiju un tiesiskumu, un kalpojusi tām par paraugu. Gan Baltijas valstis, gan Vācija ir stingri apņēmušās turpināt aizsargāt un stiprināt šīs vērtības.

2015. gadā ārlietu ministri pieņēma rīcības plānus divpusējās sadarbības padziļināšanai tādās jomās kā mediji, pilsoniskā sabiedrība, stratēģiskā komunikācija, kā arī izglītība un jaunatne. Baltijas valstu ministri pauda pateicību Vācijai, kas šo rīcības plānu ietvaros sniedz atbalstu dažādiem projektiem un pasākumiem Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Ministri pauda gandarījumu par to, kā līdz šim rīcības plānu ietvaros virzījusies projektu īstenošanu gaita, un izteica interesi šo sadarbību paplašināt arī turpmāk.

Ministri pauda apņēmību padziļināt sadarbību drošības un aizsardzības jomā, turpinot īstenot nesen notikušā NATO Varšavas samita lēmumus. Ministri uzsvēra, cik svarīgs ir sabiedroto lēmums paplašināt savu klātbūtni Igaunijā, Latvijā, Lietuvā un Polijā. Vācijas piedāvājums kļūt par ietvarnāciju daudznacionālajai klātbūtnei Lietuvā sniedz nozīmīgu ieguldījumu reģiona drošības stiprināšanai.

Visas četras valstis apliecināja savu vienoto Eiropas redzējumu, kas ir balstīts ES dalībvalstu solidaritātē un savstarpējā palīdzībā, veidojot kopēju drošības un aizsardzības politiku. Baltijas valstis un Vācija nelokāmi uzskata, ka ES nodrošina vēsturiski vienreizīgu un vitāli nepieciešamu struktūru, lai veidotu miermīlīgas un savstarpēji labvēlīgas attiecības starp tās iedzīvotājiem un veicinātu mieru un stabilitāti visā pasaulē. Jāpieliek visas pūles, lai radītu stiprāku un saliedētāku ES, kas balstās uz kopējām vērtībām un tiesiskumu.

Ministri no jauna apstiprināja Baltijas valstu un Vācijas kopīgo atbildību iepretim Eiropas Savienībai. Sabiedrības daļas neapmierinātība ar ES darbību ir jāuztver ļoti nopietni, un nepieciešama apņēmīga rīcība un atbilstoši risinājumi, lai panāktu, ka ES efektīvāk darbojas visu savu pilsoņu labā. Neatkāpjoties no sasniegtā, kopīgas pūles galvenokārt jāveltī izaicinājumiem, kur nepieciešami kopīgi Eiropas līmeņa risinājumi, pārējos uzdevumus atstājot valstu un reģionu līmenim.

ES un Apvienotās Karalistes turpmāko attiecību kontekstā Baltijas valstis un Vācija ir gatavas palīdzēt institūcijām sarunās, tiklīdz saskaņā ar Lisabonas līguma 50. pantu britu valdība būs paziņojusi par savu lēmumu izstāties no ES. Apvienotā Karaliste paliek svarīgs Eiropas partneris. Ministri vēlreiz apliecināja lielu ieinteresētību uzturēt ciešas attiecības ar AK, vienlaikus pievēršot nepārtrauktu uzmanību ES 27 dalībvalstu saliedētībai, lai tādējādi Eiropa pārvarētu 21. gs. izaicinājumus.

Ministri bija vienisprātis, ka Baltijas valstis un Vāciju vieno kopīgas vērtības, kas ir arī Eiropas Savienības pamatā. Tāpēc šo četru valstu partnerība ir ieguvusi īpašu nozīmi apstākļos, kad jārisina galvenie izaicinājumi, ar ko šobrīd saskaras Eiropa. Tikai sadarbojoties plecu pie pleca, mēs varēsim rast kopīgas atbildes, lai saglabātu vienotu un stipru Eiropu, kur, neraugoties uz aizvien straujākām pārmaiņām pasaulē, valdītu miers, brīvība, drošība un labklājība.

13. septembrī Rīgā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ikgadējā 3+1 konsultāciju formātā tikās ar Vācijas ārlietu ministru Franku Valteru Šteinmeieru (Frank-Walter Steinmeier), Lietuvas ārlietu ministru Linu Linkeviču (Linas Linkevičius) un Igaunijas ārlietu ministra vietnieku Mati Māsiku (Matti Maasikas), lai pārrunātu iespējas stiprināt Baltijas valstu un Vācijas divpusējo sadarbību, drošības politikas jautājumus pēc NATO Varšavas samita, kā arī aktuālos izaicinājumus Eiropas Savienībai.

Ministri pārrunāja Varšavas samita lēmumus attiecībā uz sabiedroto klātbūtnes stiprināšanu Baltijas valstīs un turpmākajiem soļiem. Baltijas valstu pārstāvji pateicās Vācijai par tās lomu reģiona drošības stiprināšanā. Tika atzīmēta nepieciešamība uzturēt dialogu ar Krieviju, lai nodrošinātu lielāku rīcības caurskatāmību un paredzamību. Sarunās ministri pauda arī atbalstu ciešāki sadarbībai Eiropas drošības un aizsardzības jomā.

Atzīmējot 25 gadus kopš Baltijas valstu un Vācijas diplomātisko attiecību atjaunošanas, ministri arī diskutēja par sadarbību mediju, pilsoniskās sabiedrības, kā arī izglītības un jaunatnes jomās, kurās šobrīd norit veiksmīga sadarbība ar Vāciju. Tikšanās dalībnieki pieņēma arī kopīgu paziņojumu.

Rīgas Ekonomikas augstskolā notika ministru paneļdiskusija par Eiropas nākotni un tālākajiem soļiem Eiropas Savienības stiprināšanā Upholding the European Project in a Time of Uncertainty (Eiropas projekts pārmaiņu laikmetā).

3+1 formātā Baltijas valstu un Vācijas ministri regulāri tiekas jau kopš 1994. gada. Sanāksmes rotācijas kārtībā rīko kāda no četrām valstīm. Rīgā sanāksme pēdējo reizi notika 2012. gadā. Latvijā šogad tiek atzīmēti arī 95 gadi kopš diplomātisko attiecību ar Vāciju nodibināšanas.

Latvijas Republikas Ārlietu ministrija



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com