Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Starojošas skaņas – 40 jubilejas koncertā

Diriģents Aldis Sils

Laikraksts Latvietis Nr. 426, 2016. g. 2. sept.
Marija Perejma -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Koncerta koris. Diriģents Aldis Sils. FOTO Natālija Ordinski (Natalie Ordynski).

Aldis Sils ar Vecāko kori. FOTO Natālija Ordinski (Natalie Ordynski).

Aldis Sils ar skolas orķestri. FOTO Natālija Ordinski (Natalie Ordynski).

Marijatviles vidusskolas (Marryatville High School) 40. jubilejas gadā ir bijuši daudz notikumi, koncerti, panākumi, konkursi un godalgas. Trešdienas, 24. augusta, vakarā bija mūzikas fakultātes svinību kulminācija Adelaides pilsētas namā. Kopš Aldis Sils ir vadījis fakultāti, tā ir plaukusi un izveidojusies ar izcilu slavu gan šeit, valstī, gan pasaules mērogā. Viņa dziļā ticība un pamatdoma, ka kora māksla ir visiem skolniekiem obligāta, veicot mūzikas personīgo izpratni un palīdzot sabiedriskajā jomā, ir devusi sekmīgu ražu. Neviena pavalsts vai privātā skola nespēj tai turēties līdzi.

Koncerts bija muzikāls mielasts ar interesantām piegaršām. Tā kā labā restorānā, – grūti bija izdomāt, kas būtu labākā izvēle. Koncerta gaitu varētu dēvēt kā pasaules muzikālu pastaigu, baudot to no ērtās un siltās zāles.

Netrūka ne pieteicēja, kas ar humoru novadīja vakaru, nedz skolas mūzikas kapteiņu, kas pateicās visiem fakultātes pedagogiem, nedz kūku, kuru uzvedot uz skatuves, tai pievienojās visi 100 skolnieki un spontānā sabalsojumā nodziedāja dzimšanas dienas dziesmu.

Senior Concert Band diriģente Džosīja Hoksa (Josie Hawkes) atklāja vakara programmu ar Argentīnas komponista Alberto Ginastera Estancia pēdējo daļu (aranžējis Dāvids Džons (David John)), kas ar fanfaras elementiem un izpildījumu veidoja iespaidīgu koncerta sākumu. Sekoja Filipa Sparka (Phillip Sparke) ebreju tautas dziesma Šalom, ko izpildīja ar lielu pārliecību.

Ar izjūtu perkusijas kvartets, kurā pārsvarā bija meitenes, atskaņoja Enrīke (Enrique) Granados (aranžējis Rons Finks) spāņu deju Andaluza. Galvenā tēmas melodija skaisti izcēlās, un es klusi dziedāju tai līdzi. Gribējās krēslā kustēties! Žēl, ka komponists nav atstājis vairākus darbus. 1916. gadā, 49 gadu vecumā, atgriežoties no Amerikas pēc viena pirmatskaņojumu ar kuģi Sussex, viņš zaudēja dzīvību, jo Atlantijas jūrā kuģim trāpīja vācu torpēda.

Vecākais koris (Senior Choir), diriģents – Aldis Sils, atskaņoja īru Londonderry Air, labāk pazīstama kā Danny Boy. Aranžētājs Bobs Čilkots (Bob Chilcott) to izveidojis, lai klavieru pavadījums gan atbalstītu dziesmu, atļaujot posmos korim veidot gaisotni bez citām skaņām. Rezultāts bija unikāls plūdums ar izjūtamām frāzēm, un aplausu netrūka. Nākamā dziesma He lives in You – LeboM/Rifkin/ Mancina (aranžējis Marks Braimers (Brymer)) no Lion King muzikālās spēles deva skolniekiem skatuves brīvību. Horeogrāfija iedeva ritmam uzsvaru, un kopā ar skolēnu pavadošo ansambli, kur izcēlās perkusija un spējīgā solo balss, īstenoja Dienvidāfrikas piegaršu. Dziesma izskanēja ļoti dinamiski, ko klausītāji novērtēja.

Koris, diriģentes Leonijas Hemptones (Leonie Hampton OAM) vadībā, atskaņoja trīs dziesmas, bāzētas uz Šekspīra (Shakespeare) darbiem. Pirmās divas – komponista Ralfa Vona Viljemsa (Ralph Vaughn Williams) un trešā – somu komponista Jāko Mantijarvi (Jaakko Mantyjarvi). Izpildījums, īpaši trešajā dziesmā, kur bija dzirdamas laikmetīgās skaņas ar skaidri saliedētiem pustoņiem, deva iespaidīgu kopskaņu.

Koncerta koris – diriģents Aldis Sils, turpināja programmu ar Jāzepa Vītola Gaismas pili. Sastājās 63 koristi, kas turpat vai piepildīja visu skatuvi. Dikcija bija augstākā līmenī, izstrādātie frazējumi un dinamika plūda ar skaistām basu balsīm. Lielie aplausi bija nopelnīti, un es domāju, ka no aizsaules komponists būtu priekā pasmaidījis, jo kora izpildījums dziesmu/pili ieveda saules gaismā.

Pilnīgs kontrasts bija nākamā dziesma – Ielas Mūzika (Street Music). Komponiste Raičele Brūvile (Rachel Bruerville) ir skolas absolvente, kas nesen ir pabeigusi komponistes studijas Elder Konservatorijā. Džeza ietekmē dziesmas ritmi laikmetīgā izstrādājumā izteica ielas skaņas un domas caur muzikālām krāsām. Ļoti efektīga!

Džeza koris Swing Tones, diriģente Džesmina Finlija (Jasmin Feneley), iespaidoja ar ansambļa izstrādātām ciešām harmonijām dziesmā A Nightingale Sang in Berkley Square, (teksts – Erisk Mašvics (Eric Maschwitz), mūzika – Manings Šervins (Manning Sherwin), aranžējis Džīns Pērlings (Gene Puerling)). Londonas romantiskais burvju spēks kopā ar solo balsi bija labi izjūtams. Klausītajiem izpildījums ļoti gāja pie sirds.

Pops Vocal – diriģents Džeisons Hemonds (Jason Hammond), izveidoja skaistu gaisotni ar Pure Imagination (Brikuss/Ņūlijs (Bricusse/Newley), aranžējis Stīvs Segreivs (Steve SeGraves)). Solo balss dziesmai skaisti piedeva atmosfēru, kas komplimentēja ansambļa tīros toņus un taktsmēra maiņas. Ansamblis turpināja ar Somebody to Love (Fredijs Merkurijs (Freddie Mercury), aranžējis Adam Anders, Tim Davis). Šī gospela dziesma deva iespēja visiem ansambļa dalībniekiem savā laikā dziedāt solo. Pie klavierēm diriģents pavadīja savu ansambli ar augstā enerģijas līmenī, kas aizrāva skolniekus un skatītājus.

Big Band 1, diriģents Robs Čenovets (Rob Chenoweth) nobeidza pirmo daļu ar Čets Kawl (Chet's Call) (Pats Metenijs (Pat Metheny) & Lails Meijs (Lyle Mays), aranžējis Bob Kērnovs (Curnow)). Jauks un priecīgs temps ar efektīgu ritma izjūtu. Gan aplausi prasīja vēl, šis saulainais priekšnesums iešvunkoja klausītājus starpbrīdī.

Koncerta otrā daļa iesākās ar viesu mecosoprānu, 18 gadus vecu serbieti Tatjanu Damjanoviču no Braitonas (Brighton) Mūzikas vidusskolas, kas iepriecināja klausītājus ar Hendeļa Lascia ch'io pianga Rinaldo.

Baroka ansambļa diriģente Katarina Brauna (Brown) atskaņoja itāļu komponista Žana Baptista Lulija (Jean Baptiste Lully), Le Bourgeois Gentihomme. Uvertīra un sekojošās trīs dejas bija saistošas ar tempa variācijām. Takti ansambļa aizmugurē noturēja skolniece ar garu baltu kātu. Labi, ka viņa to prātīgi lietoja, jo kad komponists pats to vairākkārt turējis, atskaņot savas kompozīcijas, tad vienā koncertā esot sev iedūris; izveidojusies gangrēnu ar ko viņš arī miris!

Turpinot dejas tēmu, pēdīgi uz skatuves uznāca 65 skolnieki. Te bija redzams skolas orķestris ar direktoru Aldi Silu. Zālē skanēja The Dance of the Knights no Sergeja Prokofjeva baleta Romeo un Džuljeta. Noslēdzot vakara programmu, dzirdējām Viljama Valtona (William Walton) Crown Imperial. Stingrā soļošanas taktī ar grandiozām un plašām skaņām Aldis izveidoja spožu un svinīgu noslēgumu jubilejas gadam. Orķestra kopskaņa bija uz goda!

Aplausu jūra, balss uzslavas un kājas rībināšana zālē bija ilgi dzirdamas. Uz skatuves uznāca fakultātes darbinieki. Prieks bija redzēt ciešo sadarbību. Koncerta laikā tā bija ļoti manāma, kur viens otram palīdzēja vai nu ar pavadījumiem, skatuves iekārtu vai toņu uzdošanu.

Visi vakara dzirdētie ansambļi, kori, solisti varētu noturēt patstāvīgus koncertus, ja tik būtu vairāk stundu dienā un nebūtu citi apgūstami priekšmeti.

Tas bija koncerts, kur staroja visi dalībnieki, un kas klausītajiem sniedza pirmklasīgas skaņas. Ar to mēs kļuvām bagātāki. Lielisks sākums, ievadot nākamos 40 gadus.

Marija Perejma
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com