Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


60 gadi – kopš 1956. gada Olimpiādes Melburnā (3)

Juris Dancis

Laikraksts Latvietis Nr. 424, 2016. g. 17. aug.
Marija Perejma -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Juris Dancis 1956. gada Melburnas Olimpisko spēļu formas tērpā. FOTO Juris Dancis.

Juris Dancis pie groza Dienvidaustrālijas pavalsts vienībā. FOTO Inga Freidenfelds.

Dancis_3

Juris Dancis šodien.

Otrais turpinājums. Sākums LL422, LL423.

Juris Dancis dzimis 1932. gadā Rīgas tuvumā, Vecāķos. Kopā ar vecākiem un brāli viņš iebrauca Austrālijā 1949. gadā.

„Dancis pirmos basketbola soļus spēra Vācijā pēc kara, Vircburgas nometnē, bet virslīgas basketbolā ienāca tikai īsti ar 1950. gadu, kad Adelaidē nodibinājās sporta kopa ALS (Adelaides Latviešu Sports). Ar Danci centrā ALS svinēja divas uzvaras Dienvidaustrālijas meistarībā.“

Ventas pavalsts treneris Eriks Erkens raksturoja Danča teicamo centra sniegumu un teica, ja viņam būtu jāizvēlas starp Krūmiņu un Danci, tad viņš noteikti ņemtu Danci. Gan Krūmiņam bija krietni garāks augums, visādā citādā ziņā pārāks bija Juris.

„Melburnā Dancim diemžēl lika spēlēt uzbrukumu, nost no groza un mest tālos, bet tomēr viņš bija vienības labākais punktu guvējs. Ar to Juris ieņēma 10. vietu olimpiādes basketbola tabulā. Viņš ieguva pirmo vietu kā labākais atlecošo bumbu ņēmējs.“

Juris atceras olimpiādes atklāšanas ceremoniju; tā bija iespaidīga, un neko tamlīdzīgu viņš iepriekš nebija ne redzējis, ne baudījis.

Par spēlēm viņš teica, ka ar katru spēli viss sākās no jauna, un to ir jāpieiet ar nodomu. „Toreiz bija viens basketbola treneris un viens fiziskais treneris. Katram bija savas domas, kā rezultātus panākt. Vienam domas bija basketbola garā, otram fiziskais stāvoklis. Mēs cīnījāmies, zaudējām un vinnējām. Te bija vairāki slāņi, kā darboties, un šīs divas atsevišķās domas, kā spēli jāatrisina, sagāja dēlī. Nedēļas laikā jau fizisko nevar uztaisīt.“

Nepalīdzēja Austrālijas vadītāju politiskā nostāja: tam, kuram vairāk balsu, tas savus spēlētājus dabūja komandā iekšā.

Tā bija tikai viena nedēļa, kad visa vienība turējās kopā, un savstarpējā dinamika labi darbojās. Ko treneris teica, tas tika darīts. „Bija aizspriedumi ar organizēšanu un priekšnieku starpā, bet varbūt jāatceras, ka arī viņiem tas bija notikums pirmo reizi dzīvē. Kad bija nākamās spēles Romā, tad vadītājiem tā bija pirmā reize vadīt vienību ārzemēs, kur bija jāpielāgojas citā dzīves veidā.“

Tai laikā Juris strādāja savā būvkompānijā Skalde un Dancis. Viņš sevi atbrīvoja no darba, lai aizlidotu un piedalītos spēlēs; viņš jutās labi fiziski sagatavots. Heidelbergas ciemā bija jaukas telpas un labs ēdiens. 28. novembrī Juris tur svinēja savu dzimšanas dienu un no brāļa Miķeļa saņēma telegrammu.

Juris atceras, ka kādā pilsētas mājā Melburnas tautieši bija uzrīkojuši olimpiādes ballīti, kur bija visi olimpiādes latviešu dalībnieki, ieskaitot latviešus no Padomju Savienības, kas bija ielūgti.

„Ar Latvijas basketbolistiem bija grūtāk sadraudzēties, jo kāds sargs vienmēr bija klāt. Bija ļoti grūti pateikt, kurš bija pa kuru politisko pusi.“ Neskatoties uz to, Juris un Valdis Muižnieks nodibināja draudzību. Neilgi pēc Latvijas atbrīvošanas, 1992. gadā tie satikās Rīgā kopā ar Jāni Krūmiņu, un visi ļoti saticīgi baudīja šo kopīgo laiku. Garais un lielais milzis ārpus basketa laukuma bija mierīgs un kluss, bet dalījās ar tuvākiem draugiem.

Valdis atbrauca uz Sidnejas Olimpiādi 2000. gadā, kur viņi atkal satikās un uz Melburnas Meistarsacīkstēm (Master Games).

Juris izsakās, ka kopš 1956. gada ir notikušas daudz maiņas basketbola spēlē, galvenokārt, ka basketbols oriģināli bija sports bez kontakta. Viņš domā, ka tagad ar visām likuma maiņām tas ir izveidojies pēc austrāliešu futbolu. Likuma grozījumi varbūt pievelk TV skatītājus, jo labāk izskatās, bet vai tas spēlei dod ko labāku? Vai tā ir evolūcija, vai revolūcija?

Juris ir arī pazīstams ar iesauku Lielais Juris (Big George), jo ar saviem 200 cm viņš bija neaizstājams. Viņa vārds ir Austrālijas basketbola sākuma rindā. Ne tikai Juris palīdzēja Dienvidaustrālijai dominēt sacensībās, bet bija iespaidīgs spēlētājs Melburnas olimpiādē. Viņš turpināja basketbolu spēli, piedaloties 1960. gada Romas Olimpiādes priekšspēlēs.

Juris tika uzlūgts piedalīties Sidnejas Olimpiādes lāpas skrējienā un 2006. gadā tika ievadīts Austrālijas basketbola Slavas zālē.

Melburnas Olimpisko spēļu skatītāju rindās bija sieva Liesma. Šodien Juris seko basketbola spēlēm tīmeklī un TV, sēžot ērtā krēslā un uzskata savu ģimeni.

Marija Perejma
Laikrakstam „Latvietis“

Turpmāk vēl



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com