Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Dzintars dodas no Melburnas uz Sidneju

Aicinājums nākt klausīties referātu

Laikraksts Latvietis Nr. 424, 2016. g. 17. aug.
Ilze Švarca -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Austrālijas dzintars. FOTO Ilze Švarca.

Austrālijas dzintars. FOTO Ilze Švarca.

Dzintara meistars un grāmatas „Dzintars… īsts vai viltots“ autors  Harijs Jākobsons savā darbnīcā Siguldā. FOTO Ilze Švarca.

Vārdam dzintars ir tik daudz saistītu jēdzienu, ka lasītājs nevar zināt, kas tas ir, kas dodas no Melburnas uz Sidneju. Šajā gadījumā tā ir informācija par sen iecienīto saules akmeni, kuru redz gandrīz uz katra stūra Rīgas vecpilsētā. Katram latvietim kaut kur būs vismaz viens dzintara gabaliņš ar īpašu stāstiņu: varbūt tas tika uzdāvināts, iemantots vai jūrmalā atrasts. Dažiem rotu lādītes ir pat pārpildītas ar dzintara rotām un gabaliem.

Mana interese par dzintaru sākās tīri praktisku iemeslu dēļ: esmu Austrālijas latviete, kas kļuva par rotkali. Man sāka lūgt dzintara rotas pielabot, un tāpēc biju spiesta dzintaru tuvāk iepazīt. Tūlīt kļuva skaidrs, ka dzintars ir kaut kas ļoti īpašs: tas spraigā, lūzt, kūst, bet vislabākais: tam ir apburoša smarža, kad to apstrādā! Jo vairāk par dzintaru uzzināju, jo vairāk tas mani pārsteidza. Vai zināt, ka senās Ēģiptes Tutanhamonam bija pieejams Baltijas dzintars? Vai zināt cik daudz vecāks Baltijas dzintars ir nekā pats Tutanhamons? Un vispār, kāpēc dzintars smaržo? Ko, dzintaru rok no zemes ar milzīgām mašīnām? Vai Āfrikas, Indijas un Jaunzēlandes dzintars ir līdzvērtīgs Baltijas dzintaram? Sāka rasties liela interese uzzināt atbildes.

Pasūtīju grāmatas, gāju uz bibliotēkām. Aizbraucu uz Latviju pie dzintara meistariem un paceļoju pa Lietuvas dzintara takām. Uzzināju, ka nesen arī Austrālijā atrasts dzintars. Vai tas ir īsts dzintars?

Jo vairāk es uzzinu, jo vairāk gribu ar zinībām dalīties: man liekas, ka mēs, latvieši, esam aizmirsuši ļoti svarīgus faktus par dzintaru un tā arī nenovērtējam šo unikālo dabas parādību!

Man laimējās, ka Austrālijas Latviešu 56. Kultūras dienu rīcības komitejas priekšsēži meklēja referentus, un tā arī tapa referāts, ko nolasīju aprīļa mēnesī Melburnā. Temats interesants, reklāma darbojās, un mazā zāle bija tik pilna, ka bija jāmeklē krēslus un jāsēdina klausītājus gar sienām. Biju salikusi simtiem attēlu, bija līdzi fiziski piemēri. Bija mazliet mūzikas un mazliet humora. Klausītāji dzīvoja līdzi, un beigās daudzi stāvēja rindā, lai dalītos ar savām dzintara anekdotēm vai parādītu savas dzintara rotas. Atmosfēra pacilāta.

Sajūsma nerimst. Pētu tālāk un papildinu zināšanas un referātu. Vēlme dalīties ar zināšanām arī nerimst. Sarakstos ar Latvijas dzintara meistaru Hariju Jākobsonu par viltojumiem, jo viņa grāmata Dzintars…īsts vai viltots atklāj man milzīgo viltojumu pasauli. Paplašinu savu dzintara viltojuma shēmu, kuru katrs klausītājs saņems, lai palīdzētu iemācīties, kā atšķirt īstu dzintaru.

Braukšu uz Sidneju ar referātu. Lūdzu nāciet uzklausīt; varu garantēt, ka nebūs garlaicīgi, un ka jūs daudz ko iemācīsities. Sidnejas Latviešu namā, 3. septembrī, plkst. 13.30. Ziedojumi, sākot ar $15 un tajos ieskaitīta glāze šampanieša. Viss atlikums ies, lai atbalstītu AL56. KD Lietišķās mākslas izstādi, kas arī būs superīga, bet par to rakstīšu citreiz.

Ilze Švarca
LDAA – Latviešu Daiļamatnieku Apvienība Austrālija (bijušais LTMF) vadītāja
LAAJ Lietišķās mākslas nozares vadītāja
AL56.KD Lietišķās mākslas izstādes kuratore
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com