Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Tillers un Šēnbergs Melburnā

Nepalaidiet garām šīs divas unikālās izstādes!

Laikraksts Latvietis Nr. 414, 2016. g. 8. jūnijā
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

J. Šēnbergs pie gleznas „Aiziešana - atnākšana“, 2005, 213x168cm, kas rāda viņa bērnības māju (augšpusē) un tagadējo dzīves vietu (apakšā). FOTO Ojārs Greste.

Im. Tillers, „Dechirian Melbourne“, 2016, 153x143cm, 24 audekla plāksnes. Viktorijas mākslinieks Juris Ceriņš pie gleznas. FOTO Ojārs Greste.

Im. Tillers, Brokastes epifānija, 2014, 228,6x213,4cm, 54 audekla plāksnes. 9 plāksnes ir aborigēna mākslinieka Michael Nelson Jagamara. FOTO Ojārs Greste.

Im. Tillers, „Daba runā FM“, 2015, 101,6x142,2cm, 16 audekla plāksnes. FOTO Ojārs Greste.

J. Šēnberga izstādes kopskats: Kreisā pusē gleznas no ugunsgrēku sērijas, 2014; labā pusē: Sidneja, 1998. FOTO Ojārs Greste.

J. Šēnbergs, Cilvēki pie pilsētas, 1963, 122x170cm. FOTO Ojārs Greste.

J. Šēnbergs, Rīga no Laines hoteļa, 2004, 21x30.5, zīmulis, papīrs. FOTO Ojārs Greste.

J. Šēnbergs, Jaungvinejas kareivju skulptūras, eļļas pastelis, papīrs. FOTO Ilze Nāgela.

Jāņa Šēnberga (Jan Senbergs) retrospektīva gleznu izstāde Novērošana – iztēle (Observation – Imagination); Viktorijas Nacionālā galerijā (NGV Australia, The Ian Potter Centre, Federation Square) līdz 12. jūnijam.

Imanta Tillera gleznu izstāde Metafisica Australe; ARC ONE galerijā, 45 Flinders Lane, Melbourne līdz 18. jūnijam.

Ir palikušas tikai dažas dienas, lai apmeklētu šīs divas vienreizējās izstādes. Tajās redzami divu no vispazīstamākajiem Austrālijas latviešu izcelsmes mākslinieku – Imanta Tillera un Jāņa Šēnberga – mākslas darbi. Viņi abi pārliecinoši ierindojas nozīmīgāko Austrālijas mākslinieku rindās.

Imants Tillers ir modernās mākslas avangardā ilgāk nekā 40 gadus un ir pazīstams, kā dziļi domājošs un domu rosinošs mākslinieks. Gleznojot uz audekla plāksnēm, kuras, kopā saliktas, veido lielformāta darbus. Tillers lieto attēlus un tekstu no dažādiem avotiem, lai risinātu tēmas, kas attiecas uz mūsdienu kulturālo dzīvi. Par Tilleru ir bijuši vairāki raksti šajā laikrakstā. (Piemēram, skat. LL344 un LL226), kuros ir aprakstīta Tillera biogrāfija un viņa daiļrade.

Patreizējās izstādes darbi ir kā turpinājums agrāk iesāktai tēmai – Metafisica Australe, kurā Tillers meklē saites starp Austrālijas aborigēnu Rietumu tuksneša mākslu un 20. gs. itāļu mākslinieka De Čiriko (Giorgio de Chirico) metafiziskām gleznām. Šajos Tillera darbos ir jūtams aborigēnu dekoratīvās ikonogrāfijas iespaids blakus rietumu simbolikai. Teksti, kas parādās darbos, rosina domu lēcienus, meklējot kopsakarību šķietami nesavienojamām lietām. Tillera darbi ir skatāmi vairākos līmeņos; mākslinieks dod iespēju katram skatītājam saprast tekstu un grafisko vēstījumu pašam savā tulkojumā. Kā apliecinājums Imanta Tillera latviešu saknēm ir vārds, kas parādās vienā no viņa darbiem – dvēsele. Šī tiešām ir ļoti interesanta izstāde; nenokavējiet!

Jānis Šēnbergs ir nozīmīgs mākslinieks ar savu īpatnējo ekspresīvo stilu. Viņš ir labi zināms un atzīts kā Austrālijā, tā arī ārzemēs. Viņa darbi ir visās galvenajās Austrālijas mākslas galerijās. Šī plašā izstāde ir reta izdevība redzēt daļu no viņa radītajiem darbiem pēdējos 55 gados. Ir redzamas gleznas no 1960. gadiem, zīdspiedes perioda darbi, zīmējumi, monumentālās gleznas no Šēnberga Antarktīdas ceļojuma 1987. gadā un nesenākie – lielformāta pilsētu kartes.

It sevišķi patika Šēnberga lielformata zīmējumi ar melno eļļas pasteli (studijas un citu telpu interjeri, Āfrikas skulptūras, industriālas ainavas). Šī tehnika prasa akurātu novērošanu un drošu roku, jo pasteļa vilciens ir nemaināms – var iet tikai uz priekšu, turpinot darbu. Šķiet, ka tā ir laba metafora dzīvei. Patika arī ainavas, kurās skats ir redzams no vairākiem skatu punktiem gan tuvumā, gan tālumā. Mākslinieks paskaidroja, ka iedvesma nākusi no ķīniešu un japāņu ainavām, kurās skats ir it kā no putna lidojuma. Ļoti iespaidīgas arī ir lielās pilsētu kartes. Uz jautājumu, kā šīs ir veidojušās, Šēnbergs atbildēja: „Man vienmēr ir patikušas senās viduslaiku kartes, kuras parādīja ne tikai ielas plānu divās dimensijās, bet visas pilsētas celtnes. Savās gleznās es necenšos uz akurātu reprezentāciju: es gleznoju pilsētu, kā es to pazīstu un kas man tajā ir nozīmīgs.“

1987. gadā J. Šēnbergs tika aicināts kopā ar citiem māksliniekiem un zinātniekiem ceļot uz Antarktīdu ar kuģi, kas gadskārtēji apgādā Austrālijas Antarktīdas bāzi. Šis ceļojums atstāja dziļu iespaidu Šēnberga mākslā. Izstādē ir skatāmi vairāki darbi no viņa Antarktīdas darbu sērijas, kas atgādina par dabas vareno spēku un cilvēka bezspēcību tam pretoties; kā, piemēram, tas redzams gleznā Peldētājs.

Nepalaidiet garām šīs divas unikālās izstādes!

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“

Recenzijas par Šēnberga izstādi:

Kristofers Alens (Christopher Allen): http://www.theaustralian.com.au/arts/review/jan-senbergs-at-ngv-urban-metaphors/news-story/8948445345a79159305ff1671fd2d700

Džons Mekdonalds (John Macdonald): http://johnmcdonald.net.au/2016/jan-senbergs/



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com