Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvijas Okupācijas muzejs

Februāra un marta notikumu apskats

Laikraksts Latvietis Nr. 407, 2016. g. 15. apr.
Inese Krieviņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
OM

Latvijas Okupācijas muzejs

Latvijas Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels pasniedz muzeja grāmatu DV Adelaides nodaļas vadītājai Guntai Rudzītei. FOTO Pēteris Strazds.

Muzeja gide Amālija Brūvere vada nodarbību par bēgļiem. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Muzeja gide Amālija Brūvere vada nodarbību par bēgļiem. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Okupācijas muzeja veidoto trīs dokumentālo filmu komplekts USB formātā. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs savās 85. dzimšanas dienas svinībās. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs un Izglītības nodaļas vadītāja Inguna Role. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Muzeja rekonstrukcijas aktualitātes

Februārī trīs Latvijas valsts bijušie prezidenti: Guntis Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga, Valdis Zatlers un citas sabiedrībā zināmas personības nosūtīja atklātu vēstuli Saeimai un valdībai, aicinot noteikt Okupācijas muzejam nacionālo interešu objekta statusu un pieņemt nepieciešamos lēmums, lai Nākotnes nams tiktu pabeigts līdz valsts simtgadei.

Atbalstu muzeja rekonstrukcijai un nacionālo interešu objekta statusa piešķiršanai pauda arī jaunievēlētais Ministru prezidents Māris Kučinskis un koalīcijas partneri. Savukārt Saeima 10. martā pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus Latvijas Okupācijas muzeja likumā. PAR grozījumiem nobalsoja 53 deputāti, PRET – 4, bet atturējās – 3. Praktiski neviens no partijas Saskaņa deputātiem nepiedalījās balsojumā. Otrais lasījums ir gaidāms aprīlī.

Muzeja vēstnesis Austrālijā

19. martā Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels viesojās Latviešu namā Melburnā, savukārt 12. martā – Daugavas Vanagu mītnē Adelaidē. Sarīkojumos viņš stāstīja gan par muzeju, gan Stūra māju, kā arī izrādīja muzeja sagatavoto dokumentālo filmu Zedelgema par kara gūstekņu nometni Beļģijā, kur pēc kara bija ieslodzīti 11 727 latviešu karavīri un kur tika dibināta Daugavas Vanagu organizācija. Sarīkojumos piedalījās vairāki bijušie Zedelgemas kara gūstekņi, viens no DV dibinātājiem Artūrs Berķis un pāris bijušo gūstekņu atraitnes.

Izglītības nodaļas darbs ar skolēniem un skolotājiem

Izglītības nodaļa izveidojusi jaunu nodarbību 9.-12. klašu skolēniem par bēgļiem Otrā pasaules kara laikā un mūsdienās. Nodarbībā skolēniem skaidro, kas ir bēgļi 1951. gada Konvencijas par bēgļa statusu izpratnē, ko nozīmē jēdziens patvēruma meklētājs, ekonomiskais migrants un nelegālais imigrants. Tāpat skolēni uzzina, kāpēc un uz kurieni cilvēki no Latvijas devās bēgļu gaitā un ko viņi ņēma līdzi ceļā.

Turpinājās arī skolotāju izglītošana. 15. un 30. martā notika kursi vēstures, sociālo zinību un politikas skolotājiem Latviju atstājot. Izceļošana. Bēgšana. Izsūtīšana. To mērķis ir palīdzēt izprast Otrā pasaules kara vēstures notikumus un to sekas mūsdienu sabiedrībā, kā arī rosināt skolotājus vēstures mācīšanai izmantot muzejus, izstādes un notikumu vietas. Interese par kursiem bija milzīga. Diemžēl ļoti ierobežotās pagaidu telpas vienā reizē ļauj uzņemt vien ap 40 skolotāju, kas ir vēl viens apliecinājums plašāku muzeja telpu nepieciešamībai.

Publiskie sarīkojumi

16. martā, leģionāru piemiņas dienā, rādījām muzeja producēto filmu Zedelgema un Sandija Semjonova filmu Četrreiz katrs viens par četriem latviešu leģionāriem, kuriem izdevās sagaidīt Latvijas valsts atgriešanos. 25. martā, 1949. gada deportāciju atceres dienā, rādījām muzeja veidoto filmu Prom no mājām par deportāciju plānošanu un norisi. Kā ik gadu, piedalījāmies arī 25. marta ziedu nolikšanā un piemiņas gājienā no Okupācijas muzeja uz Brīvības pieminekli. Pieminot visu trīs Baltijas valstu deportācijās cietušos iedzīvotājus, gājienā devāmies ar Latvijas, Lietuvas un Igaunijas karogiem.

Lekciju cikls par KGB darbību

Martā Okupācijas muzeja izstādē Stūra mājā aizsākās piecu lekciju cikls par PSRS Valsts drošības komitejas (starptautiski zināmas kā KGB) darbību dažādās dzīves jomās un tās ietekmi uz cilvēku ikdienu. Tēmu loks skars Padomju Latvijā dzīvojušo attiecības ar tuviniekiem un kultūras darbiniekiem trimdā, KGB ietekmi uz mākslas un sporta nozarēm Latvijā, kā arī Latvijas minoritātēm. Pirmo lekciju par Komiteju kultūras sakariem ar tautiešiem ārzemēs lasīja literatūrzinātniece Eva Eglāja-Kristsone.

Valteram Nollendorfam – 85

22. martā Latvijas Okupācijas muzeja biedrības (OMB) valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs atzīmēja 85. dzimšanas dienu. Sarīkojumā muzejā viņu sveica kolēģi, OMB biedri, PBLA, Daugavas vanagu un muzeja Ebreji Latvijā pārstāvji. Daudz baltu dieniņu!

Inese Krieviņa
Latvijas Okupācijas muzeja sabiedrisko lietu vadītāja



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com