Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Akapulko – Austrālijā (3)

Ceļojums uz Elvisa festivālu

Laikraksts Latvietis Nr. 406, 2016. g. 8. apr.
Marija Perejma -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Elvisa festivāla reklāma. FOTO Marija Perejma.

Mērs Kens Kīts (Ken Keith). FOTO Marija Perejma.

Satelīta šķīvis piedalās gājienā. FOTO Marija Perejma.

Mazie un lielie Elvisi. FOTO Marija Perejma.

Marija un Pēteris Perejma. FOTO no Perejmu ģimenes arhīva.

Gospeļu dievkalpojums. FOTO Marija Perejma.

Dziedonis pie kroga durvīm. FOTO Marija Perejma.

Donijs Edvards (Donny Edwards). FOTO Marija Perejma.

2. turpinājums. Sākums LL400, LL402.

Sestdiena, 9. janvāris

Esam kādus 100 km no festivāla pilsētas, un pēc brokastīm tūlīt ceļā.

Braucot bija laiks padomāt par atrasto informāciju gan no Latvijas, gan Austrālijas sakarā ar vārdu Elvis. Latvijas reģistrs rāda, ka 2010. gadā Latvijā – 1091 zēnam/vīrietim kristītais vārds bijis Elvis. Starp tiem ir arī daudzi sportisti, piemēram, ledus hokejists Elvis Merzļikins.

Vecgada vakarā Daugavas krasta malā Rīgā jau trešo gadu pēc kārtas Elvis („base jumper“ – lēcējs ar izpletni no nekustīgiem objektiem) lec no augstas būves baltā koncerta tērpā, lietojot savu izpletni, ko kad ticis zemē saloka un ar rokas vēzienu pazūd naktī, iekāpjot gaidītā mašīnā, kas viņu sagaida. Policisti to vēl nav noķēruši.

Arī tas, ka pēc latviešu kalendārā Elvisi svin savu vārda dienu 29. oktobrī.

Kad piezvanīju Kanberas birojam, lai salīdzinātu Latvijas Elvis skaitu ar Austrāliju, tad gan visi domāja, ka jautājums ir interesants; tie nevarēja palīdzēt, jo Kanberā nav centrālās bāzes. Ieteica sazināties ar atsevišķu pavalstu dzimšanas reģistriem. Adelaidē tie nebija atrodami, jo gan puikām un meitenēm ir atsevišķi dzimšanas skaitļi, tie nav pa vārdiem sašķiroti. Ieteica man sazināties ar vecāko pavalsti – Dienvidvelsu, no kurienes nedēļas laikā saņēmu ziņas, ka 2010. gadā esot bijuši 10 Elvis. Ja to ņem uz apmēru, tad Austrālijā varētu būt tikai 60 bērni/vīrieši ar vārdu Elvis.

Tas arī vēl nebija viss, jo no Amerikas pa Austrālijas vasaras uguns grēku cīņas laiku mēs aizņemamies ūdens pievedas helikopteri vārdā Elvis. Amerikā to sapako lidmašīnā, ne gluži tik smalki kā Ikea plakanpakas un atved mūsu rīcībai.

Biju aizsapņojusi pa šiem faktiem kad iebraucām Parksā (Parkes) (11 500 iedzīvotāju, Siguldas lielumā), kur mums stingri atgādināja, ka plkst. 16.30 jābūt atpakaļ pie busa. Diena bija mūsu. Urrā! Karsts un karsts, bet prieki, kur tik skatās. Zālājs, kas apsegts ar abažūru, bija pilns,un tirgošanas stendiem daudz pircēju. Soļojām uz galveno ielu, kur plkst. 10.00 sākās Elvis gājiens. Ar policijas motocikla eskortu un sirēnām mūzika piepildīja gaisu un tik spējām visu novērot. Pirmā mašīnā sēdēja pats pilsētas mērs Kens Kīts (Ken Keith OAM) zilā Elvisa apģērbā, ko esot iegādājies no avota – Greislandes (Gracelands) Amerikā. Oriģinālam Elvisam nebija sirmā bārda, bet jauki izjust mēra sajūsmu. Varētu jau strīdēties, ka ja Elvis būtu nosvinējis savu šīgada 81 dzimšanas dienu, tad viņam arī būtu sirmi mati un bārda!

Festivālam tēma bija Jautrība Akapulko (Fun in Acapulco) – no filmas ar tādu pašu nosaukumu. Bija daudz meksikāņu stila ansambļi un dekorācijas. Tur bija arī vecie un jaunie Elvisi, krāsas, dziesmas, aplausi un vietējie raksturi. Pat satelīta šķīvim bija sava gājiena platforma.

Pēc tam visi izklīda pa pilsētas ielām. Galvenā iela bija mašīnām slēgta, un pa to bija viegli visu redzēt un sadzirdēt. Gandrīz pie katra veikala, kroga vai ēdienu vietas bija mūziķi, kuri kā nu kurais, izpildīja Elvis standartus. Katrs mēģināja izcelties, jo festivāla beigās labākais ielas mūziķis saņēma godalgu. Zālājā pilsētas centrā uz lielās skatuves bija dziedoņi, un tur mēs mūzikas pavadījumā ieēdām pusdienas. Pilsēta par visu bija padomājusi, jo ar atstarpēm parkā un uz trotuāriem bija izveidotas strūklakas, pie kurām padzerties ūdeni.

Ļaudis bija pielikuši daudz pūles, lai saģērbtos tā laika stilā; bija redzama gaume, izdoma un augsts pasniegšanas līmenis. Visa pilsēta bija iesaistīta festivālā, kas darbojās pilsētas valdes paspārnē. Tiek algots viens cilvēks, kam gada darbs ir organizēt šo gadskārtējo festivālu.

Aizgājām uz Elvis centrālo veikalu, kur iegādājamies pastkartītes, un ievērojām, ka vienā stūrī var fotografēties ar Elvis apģērbiem; mēs – klāt kā naglas un priecājamies pa iespēju nobildēties. Tad tik pastmarkas bija jāatrod – tās bija pasta veikalā, blakus ielā! Labi, ka bija sestdienas rīts, jo svētdienā veikals nebūtu vaļā. Domātu, ka viss būtu vienā vietā!

Blakus pastam atradās pilsētas bibliotēka, kur notika fotogrāfiju izstāde ar sacensībām un godalgām. Man vislabāk patika bilde, kur vairāki Elvisi sarindojās zem satelīta šķīvja; efekts bija varens!

Pastaigājot pa ielu, gājām garam krogam, caur kuru atvērtajām durvīm skanēja karaoke. Visa apkārtne dunēja dziesmā, un visi veikala tirgotāji smaidīja.

Piestājamies pie grupas, kas ļoti aizrautīgi dziedāja kādu Elvis dziesmu un kaut gan ne vārdus, ne dziesmu labi nepazinu, sāku dungot līdzi. To dzirdēja blakus kundze, kas mani parāva aiz rokas, pastūma uz priekšu un lika dziedāt – ne man notis, ne vārdi, ne arī pazinu dziesmu, bet tas arī nekas, jo viņas vīrs, galvenais dziedātājs iedeva man folderi un gatavs bija! Atgādināja Čikāgas Piecīšu ainiņu, kurā jauna tautiete ierodas pilsētā, zvana, to aicināt uz kora mēģinājumu un tas nekas, ja nevarot tikt, bet uz koncertu nākamā dienā būtu forši! Tā nu bija mana pirmā debijā kā ielas mūziķei.

Diena mazliet man atgādināja Latvijas Dziesmu svētkus. Liekot malā +40C grādus, dziesma atskanēja visos stūros un visi dziedāja. Ievēroju, ka pat vecāks kungs ar staigājamo rāmi lielā priekā plāta muti. Krogā burtiski viss līgojās.

Gaisotne bija omulīga un jautra. Vienīgā lielākā starpība bija, ka neviens neiesāka dziesmu, kur citi sekotu bez pavadījuma. Austrālijas kultūrai nav tautas dziesmas, kā mēs to saprotam, un kopdziedāšana nav ierasta, bet toties ar šiem īpašiem festivāliem visiem ir kopīgs repertuārs, un tad nu tie rauj vaļā!

Busiņš gaidīja, un kad jābrauc, tad jābrauc, lai tiktu laicīgi uz vakariņām. Visi bija lielā sajūsmā par dienā redzēto un dzirdēto, un pēc vakariņām miegs jau gaidīja.

Žēl no vienas puses, ka no Parksas esam samērā tālu, jo vakara programma izskatījās ļoti pievilcīga. Tur bija vakariņas ar izrādēm, un koru kara vietā bija Elvis kari, – kas to oriģinālo atdarinās vislabāk!

Uz čuču muižu – bijām nobraukuši 197 km. Tas pats, apmēram, kā no Rīgas uz Valku.

Svētdiena, 10. janvāris

Plkst. 6.45 esam busā atpakaļceļam uz Parksā, kur ierodamies plkst. 8.00; izkāpjot, katram rokās pasniedza brokastu kastīti. Gospeļa dievkalpojums ir ļoti populārs un sēdvietas zālājā ātri piepildījās. Kad plkst. 9.00 no skatuves izskanēja pirmā dziesma, tad pūlis bija neizskaitāms. Amerikas viešņa Sista Džekī Boldvina (Sista Jacqui Baldwin) ar vietējo kori ievadīja dievkalpojumu, kas bija raits, interesants un sirsnīgs. Tur piedalījās trīs mācītāji, uzlūgtie dziedātāji, koris un viešņa.

Bieži pieņem, ka Elvis rokenrol (rock'n'roll) dziesmas bija tās populārākās bet visas trīs Grammy balvas viņš saņēma par gospeļa dziesmām. Tur ir viņa saknes un lielākā dziesmas mīlestība. Vecāki bija trūcīgi, un ģimene dzīvoja Amerikas melnādaino vidē, kur Elvis pavadīja bērnību, ejot skolā un baznīcā kopā ar kaimiņu bērniem.

Dievkalpojums beidzās plkst. 10.30; brīnījāmies, kur tas laiks aizskrēja! Skaņas meistars bija apsveicams.

Vēl viena +40°C diena, un pēc pastaigas pa tām ielām un vietām, kur nebijām iepriekšējā dienā, pasēdējām uz beņķa zem koka ielas malā, novērojot apkārtni. Pretī pie dziedātāja bija salasījies krietns pūlis un, neskatoties uz visu karstumu, dejoja kantrī dejas soļus līnijdeju formātā. Pienāca jauni un ne tik jauni, un visus uz vietas apmācīja, lai varētu pievienoties un priecāties.

Aizgājām pusdienot uz zālāja, bet pēc tam atzinām, ka vēsākas telpas aicināja. Kluba lielā zālē apsēdamies un vērojām, ka visapkārt visi dziedāja līdzi dziedonim uz skatuves. Tam priekšā dejas grīda bija stāvgrūdām pilna, un, kam nebija pietiekami vietas, tie atrada jebkur citur kādu brīvāku vietu, lai ieturētu dejas soļus.

Tai pat klubā vienu stāvu augstāk plkst. 14.00 mums visiem bija organizētas biļetes uz amerikāņu Donija Edvardsa (Donny Edwards) izrādi; kabarē stilā pie galdiņiem 621 klausītājs (izpārdotā zālē) gaidīja koncertu.

Ja nezinātu, tad domātu kad Elvis ir atdzīvojies: balss tembrs, stāja un pat izskats, vismaz no tālienes, bija, kā mans tēvs teiktu, čists Elvis. Pavadījuma ansamblis un divas dziedātājas no Adelaides bija vienreizēji. Turpat divas stundas uz skatuves, mīnus starpbrīdi, viņš atdarināja Elvis 1968. gada koncertu ar visām štātēm. Zem karstām ugunīm tas ādas tērps gan būtu bijis kā pirtī! Visas dziesmas bija no 1960. gadiem un pa brīnumu kaut kā smadzeņu tuneļi atbrīvojās un piespēlēja man visus vārdus! Nebiju sagaidījusi, ka dažas dziesmas mani aizkustinās līdz asarām, piemēram, Atmiņas (Memories). Mana sākuma vienaldzība koncerta plūdumā pazuda, un beigās pievienojos aplausu jūrai.

Kad iznācām ārā plkst. 16.00, tad jau viss festivāls sāka sapakoties uz nākamo gadu. Pa tagad atvērto ielu redzējām mašīnas, kam piekabē bija lielas laivas. Tās visas uz Burrendong upi, aizsprostots dambis, kas apūdeņo rajona saimniecības. Upe ir trīs reiz lielāka par Sidnejas ostu, un tajā makšķerē un bauda ūdens priekus.

Četru dienu festivāls beidzies, un kaut gan mēs to baudījām tikai divas dienas, izjutām tā devumu.

Busā visi 40 braucēji bija lielā sajūsmā pa nupat dzirdēto koncertu, un pavadone uzlika CD, ar ko tad viss buss šūpojās dziesmām līdzi. Dzirdēju dažas labas tenoru balsis, kas noderētu koru rindās.

Atgādināja man divas atsevišķas atmiņu ainas.

Pirmā no 2008. gada Dziesmu svētkiem Rīgā, kad braucot mājās pēc koncerta, viss tramvajs līgojās dziesmā. Otrais atmiņu skats ir no 2012. gada Tobago ceļojuma, kad Austrālijas Apvienotā kora Atbalsis 12 dalībnieku kopā ar Īrijas eLVē koristiem un diriģentēm koristu busiņā pēc Mantojuma koncerta dziedāja dziesmu pēc dziesmas.

Esam nobraukuši, tāpat kā, – 197 km.

Marija Perejma
Laikrakstam „Latvietis“

Turpmāk vēl



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com