Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latviešu karavīri slēpjas Holandē

Jauns Helgas Merits projekts?

Laikraksts Latvietis Nr. 404, 2016. g. 24. martā
Jēkabs Ziedars -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Helga Merits raksta, ka viņai ir nākuši zināmi daži fakti par latviešu karavīriem, kuri kara beigās ir slēpušies Holandes pierobežas ciemos un lūdz tos, kuriem varētu būt kādas ziņas par tiem, sazināties ar viņu, jo tur liekas varētu būt pietiekami materiālu dokumentālai īsfilmai. Viņa raksta:

1945. gada janvāra sākumā trīs latviešu karavīri paslēpās kādā holandiešu lauku mājā, nelielā ciemā Holandes austrumos. Kaut vāji prazdami valodu, viņi bija varējuši darīt zināmu, ka viņi meklē paslēptuvi. Tas ir interesants stāsts, intriģējošs stāsts, bet tas stāsts nav pilnīgs. Es ceru sameklēt kādas ziņas, kas dotu man iespēju sagatavot dokumentālu filmu par šiem latviešu karavīriem Holandē. Šo lauku māju rentēja jauna sieviete – Jūlija van Hēsa. Viņa ar savu mazo dēlu ievācās tur kara sākumā – 1940. gadā. Tanī laikā tur pastāvēja drošu adrešu tīkls, un šī māja bija viena no tām. Tur bija uzturējušās vairākas ebreju ģimenes. Latviešu karavīrs Jānis Dāvids rakstīja dienasgrāmatu. Viņš bija 1910. gadā dzimušais rīdzinieks, kas 1944. gada vasarā bija spiests iestāties vācu armijā. Jānis bija iedalīts gaisa spēku izpalīgos. Viņa vienība, ap 200 vīru, atstāja Rīgu 1944. gada 24. augustā ar kuģi Illes (?), uz kura bija arī bēgļi. Kuģis iebrauca Gotenhāfenā (Gdynja) un vienība devas tālāk uz Oldenburgu. Holandē viņi apmetās pie Lichtenvordes (25 latvieši), Cīventas, Varseveldas un Dehurnes. Visi šie ciemi ir tuvu Vācijas Holandes robežai. Jaungada vakarā Jānis un biedri vēl bija pie savām vienībām, bet kaut kad 1945. gada janvārī viņi devās paslēptuvēs. Līdz ar došanos paslēptuvēs, dienasgrāmata izbeidzas. Kā viņi atrada pareizo māju? Kā viņi zināja, ka viņi varēja ticēt Jūlijai un kā Jūlija van Hēsa zināja, ka viņa var ticēt šiem karavīriem? Es ceru, ka es vēl varēšu atrast atbildes uz šiem jautājumiem, lai gan varu būt jau par vēlu.

Paslēptuvēs atradās arī: 1921. gada 23. martā dzimušais grāmatvedis Nikolajs Porga un 1910. gada 8. maijā dzimušais Rīgas atslēdznieks Vilis Kalniņš. Šie karavīri tika nodoti un tika aizvesti uz Vāciju nošaušanai, bet viņiem izdevās izbēgt. Okupācijas muzejā Rīgā ir ziņas, ka Jānis Dāvids ir atgriezies Rīgā, bet kur palika abi pārējie? Vai kāds pazīst šos vārdus un zina kur viņi ir palikuši? Jāņa Dāvida vienībā sastāvējuši arī: Alberts Cīrulis, Valdemārs Brudis, Kārlis Oitoliuss, Alberts Gulbis, G. Brūns, Gridukovs, Tērauds, Egle un Lizdēns.

Ja kādam šie vārdi ir pazīstami, lūdzu dariet man to zināmu:

Helga Merits
Tollenstraat 62
1053 RW Amsterdam
Holland

vai: hmerits@xs4all.nl

No angļu valodas tulkojis

Jēkabs Ziedars
Speciāli laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com