Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latviešu mūziķi pasaulē

Vijolniece Baiba Skride sajūsmina Toronto

Laikraksts Latvietis Nr. 402, 2016. g. 11. martā
Helēna Gintere -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Toronto 17. un 18. februārī notika ievērojams koncerts Roja Tomsona zālē (Roy Thompson Hall). Pirmo reizi ar Toronto Simfonisko orķestri (TSO) uzstājās ievērojamā latviešu vijolniece Baiba Skride. Viņas vārds Latvijā bija jau pazīstams kopš bērnības, vijoli viņa sāka mācīties jau no 3 gadu vecuma. Visi zināja Skrides muzikālo ģimeni un trīs māsiņas, kas kopā uzstājās daudzos jo daudzos koncertos. Taču vecākās māsas Baibas vārds kļuva slavens tūlīt, kad viņa uzvarēja Karalienes Elizabetes konkursā Briselē.

Toreiz jaunajai vijolniecei bija tikai 20 gadu, bet par viņu LA LIBRE BELGIQUE (28.05.2001.) jau rakstīja šādus vārdus: „Māksla bez sāpēm...Tā atstāj vienaldzīgus tikai tos, kuriem mūzika nav sinonīms ne dailei, ne priekam, ne laimei – īpašībām, kas aumaļām staro no jaunās latvietes.“ Ne vienu vien reizi latviešu mākslinieki ir iekarojuši šo prestižo konkursu, kas ir nozīmīgākā mūziķu sacensība pasaulē. Konkurss notiek trīs kārtās ar visdažādāko stilu un žanru repertuāru no Baha līdz laikmetīgai mūzikai. Pēc ierakstu atlases tiek aicināti apmēram 80 – 100 pretendenti. Pusfinālā tiek izvirzīti tikai kādi 20 un finālam – tikai aptuveni 12. Visi finālisti ir konkursa laureāti un saņem naudas balvas. Jau 1967. gadā par Elizabetes konkursa laureātu kļuva fenomenālais 21 gadu jaunais latviešu vijolnieks Filips Hiršhorns un 34 gadus vēlāk Baiba Skride vecuma ziņā viņu pārspēja par vienu gadu, un tieši ar uzvaru šajā konkursā sākās latviešu vijolnieces starptautiskā karjera.

Visiem zināms, ka lai sasniegtu augsti profesionālu līmeni, ir nepieciešams liels procents darba un nedaudz talanta, bet tomēr ir kaut kas tāds, kas neiekļaujas sacītajā, un tas ir lielāks par darbu un talantu, jo kāds ir izskaidrojums tam, ka 20 gadu vecumā var izspēlēt to, ko citi mākslinieki meklē visu mūžu?

Beļģijas Karalienes Elizabetes konkurss pastāv kopš 1937. gada, sākotnēji nosaukts komponista un vijoļspēles dižgara Ežēna Izaī vārdā, godinot ievērojamā mūziķa piemiņu. Karalisko vārdu konkurss ieguva 1951. gadā, un tagad notiek Beļģijas pašreizējās karalienes Fabiolas patronāžā. Mūsdienās tajā var sacensties arī pianisti, vokālisti un komponisti, un 2010. gadā par laureātu kļuva pirmais Latvijas pianists Andrejs Osokins. Līdz šim konkursā spožus panākumus guvuši Latvijas vijolnieki Filips Hiršhorns (1. vieta, 1967.), Gidons Krēmers (3. vieta, 1967.), Baiba Skride (1. vieta, 2001.) un 22 gadus jaunā vijolniece Vineta Sareika (laureāte 2009.).

Ar TSO Baiba Skride atskaņoja J. Brāmsa vijoļkoncertu, un tie laimīgie, kas bija atnākuši uz koncertu, varēja arī dzirdēt (1734) Stradivari Ex Barona Feilitzch vijoles burvīgās skaņas, ko viņai aizdeva Gidons Krēmers un kuru viņa spēlē kopš 2010. gada. Orķestri diriģēja internacionāli atzītais jaunākās paaudzes diriģents Fabien Gabel, kas kopš 2013. gada ir Kvebekas Simfoniskā orķestra diriģents.

Baibas Skrides fenomenālo spēli nevar vārdos aprakstīt. Atskaņojot Brāmsa vijoļkoncertu, nebija ne domas, ne šaubas par kaut kādu tehnisku vājību vai toņa tīrību, tur bija tikai īsta mūzika, kas satvēra klausītāju uzmanību jau no pirmajām skaņām. Viņas fantastiski tīrā intonācija pat vissarežģītākajās, straujajās pasāžās, aizkustinošā piano spēle kā caur zīda stīgām izvilktais vijoles kociņš, iezīmējās mūziķes īpašajā, tikai viņai piemītošajā skaņdarba interpretācijā. Viņas karaliskā stāja, skatuves brīvība, ciešā saspēle ar orķestri un orķestra muzikantiem, pat brīžiem viņiem raidot siltu smaidu, tas viss radīja apbrīnas pilnu un perfektu priekšnesumu.

Baiba Skride šodien spēlē ar vislabākajiem orķestriem un diriģentiem, tai skaitā ar latviešu zvaigzni Andri Nelsonu un Bostonas Simfonisko orķestri. 2015./16. gada sezonā viņa uzstājas ar Berlīnes filharmoniķiem un Amsterdamas Concertgebouw orķestri, ar Ņujorkas Filharmonijas un Vašingtonas Nacionālo simfonisko orķestri un ir ieskaņojusi piecus CD.

Baibai Skridei pēc abiem koncertiem Toronto 19. februārī bija 35 gadu dzimšanas diena, bet to gandrīz vairs nav iespējams svinēt savās mājās Hamburgā, kur dzīvo viņas ģimene ar diviem dēliem. Viņa regulāri koncertē visā pasaulē, un šajā pusgadā viņai Amerikā ir koncerti ar trim orķestriem janvārī un ar trim februārī. Pēc koncerta Toronto Baiba dodas tālāk uz Ņujorku.

Jebkurš – profesionāls mūziķis vai tikai vienkāršs mūzikas mīļotājs, kas bija atnācis uz koncertu, dzirdēja, ka šī māksliniece nav tikai parasta profesionāla vijolniece. To apliecināja arī lielie aplausi un bravo saucieni kājās stāvošajā publikā.

Helēna Gintere
Laikrakstam „Latvietis“
Pirmpublicējums laikrakstā „Latvija Amerikā“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com