Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pēterim Grestem – 50

No cietuma līdz prezidenta namam

Laikraksts Latvietis Nr. 392, 2015. g. 22. dec.
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pētera brālis Andrejs 2014. gada janvārī pie Kairas Tora cietuma, kur Pēteris bija ieslodzīts 400 dienas. FOTO no Grestes ģimenes arhīva.

Pēteris Greste ar ASV prezidentu Obāmu, Baltajā namā, 2015. gada martā. FOTO no Grestes ģimenes arhīva.

Pēteris ar vecākiem Juri un Lois satiekas ar Latvijas prezidentu Andri Berziņu 2015. gada maijā. FOTO no Grestes ģimenes arhīva.

Pēteris saņēm Goda doktora grādu Grifitas universitātē (Griffith University) 2015. gada 4. decembrī. FOTO Juris Greste.

Pēteris lasa Grifitas Lekciju (Griffith Lecture) Grifitas universitātē (Griffith University) 2015. gada 4. decembrī. FOTO Juris Greste.

Pēteris Greste ar brāļiem Andreju, Miķeli un vecākiem Juri un Lois, preses konferencē pēc Pētera atgriešanās Brisbanē, 2015. gada 5. februārī. FOTO Ojārs Greste.

Gada beigās mēdzam izvērtēt notikušo iepriekšējā gadā, un skatāmies uz iespējamo nākamajā. Austrālijas latviešu žurnālistam Pēterim Grestem pagājušais gads ir bez šaubām bijis viens no raibākajiem viņa mūžā. Savu 49. dzimšanas dienu 2014. gada 1. decembrī Pēteris Greste pavadīja cietumā Ēģiptē, notiesāts uz septiņiem gadiem ieslodzījumā kā terorisma līdzdalībnieks, un skatījās uz potenciāli drūmu nākotni. Taču 50. dzimšanas dienu Pēteris svinēja mājās, ģimenes lokā un starplaikā bija ticies ar ASV prezidentu Obamu Baltajā namā, pārrunājis preses brīvību ar Apvienoto Nāciju sekretāru Ban Ki-mūnu (Ban Ki-moon), saticis Latvijas Valsts prezidentu Bērziņu, Austrālijas iepriekšējo un tagadējo premjerministru Abotu (Abbott) un Ternbulu (Turnbull) un saņēmis vairākus pagodinājumus par savu darbu kā žurnālists.

Greste tika arestēts Ēģiptē, 2013. gada 29. decembrī kopā ar saviem diviem Al Džaziras kolēģiem Baheru Mohamedu (Baher Mohamed) un Mohamedu Fahmiju (Mohamed Fahmy) par netaisnīgu informācijas izplatīšanu un ka viņi ir līdzdalībnieki aizliegtajai Musulmaņu brālībai, kas dažas dienas agrāk tika deklarēta par teroristu organizāciju. Šis uzbrukums preses brīvībai izsauca starptautiskus protestus. Kampaņā atbrīvot Pēteri piedalījās Austrālijas un Latvijas valdības, liels skaits rietumvalstu žurnālistu; par žurnālistu netaisnīgo apcietināšanu izteicas arī ASV prezidents Obama. Kampaņas priekšgalā bija Grestes vecāki – Juris un Lois un brāļu – Andreja un Miķeļa ģimenes. Šoreiz Pēteris Greste bija nevis notikumu ziņotājs, bet paša notikuma centrā.

Pēteris Greste ir dzimis 1965. gada 1. decembrī Sidnejā. Padsmitnieku gados viņa ģimene pārcēlās uz Brisbani. Jau vidusskolā izcēlās Pētera vadības dotības – viņš bija skolas kapteinis un saņēma Rotary stipendiju studēt vienu gadu Dienvidāfrikā, kur viņš vēlāk atgriezās kā korespondents.

Pēteris ieguva žurnālista grādu Kvīnslandes Tehniskā augstskolā (QUT), tad strādāja par žurnālistu Austrālijā Šepartonā (Shepparton), Darvinā un Adelaidē. 1991. gadā Pēteris pārcēlās uz Angliju, lai īstenotu savu sapni – kļūt par ārzemju korespondentu. Sapnis piepildījās, viņam strādājot pie BBC un Roitera (Reuters) ziņu aģentūrām Bosnijā, Dienvidslāvijā, Afganistānā, Irākā, Meksikā, Čīlē, Argentīnā un Āfrikā. Pēteris nokļuva Kenijā 2003. gadā un līdz viņa arestam 2013. gadā ziņoja par Austrumāfriku BBC un vēlāk Al Džazira aģentūrām. 2011 gadā Pēteris saņēma amerikāņu Pībodija medija balva (Peabody Award) par savu dokumentālo filmu Somālija – anarhijas zeme (Somalia – Land of Anarchy).(1)

2014. gada jūnijā, pēc piecu mēnešu tiesas prāvas Pēteri, Baheru Mohamedu un Mohamedu Fahmiju notiesāja uz septiņiem gadiem cietumā (Baheram vēl 3 gadi pa virsu), lai gan tiesa nespēja likt priekšā nekādus pierādījumus. 2015. gada 1. janvārī Ēģiptes Kasācijas tiesa atzina, ka prāvai bija kļūdas un paziņoja pārtiesāšanu. Pirms pārtiesāšana iesākas, pēc Ēģiptes prezidenta pavēles Pēteris tika atbrīvots 1. februārī un atgriezās Brisbanē.

Pētera Grestes reportāžas ir augstākā standartā, un viņš ir vienmēr cīnījies par taisnību un cilvēktiesībām. Kopš aresta Ēģiptē Greste ir izcēlies kā globālās brīvās preses atbalstītājs, un par savu darbu ir saņēmis vairākas godalgas.

Šī gada februārī Pēteris Greste saņēma Anglijas Karaliskās televīzijas biedrības (Royal Television Society – RTS) Žūrijas godalgu, kas tika veltīta Pēterim un viņa Al Džaziras kolēģiem (kuri tad vēl bija cietumā Ēģiptē).(2)

Amerikā Pēteris personīgi saņēma Tribekas filmu festivāla (Tribeca Film Festival) Disruptive Innovation Award.(3)

Oktobra mēnesī Varšavā (Polijā) Pēteris saņēma Starptautiskās Preses Klubu apvienības (International Association of Press Clubs) balvu sava, Bahera Mohameda un Mohameda Fahmija vārdā.(4) Oktobrī Pēteris bija arī viens no finālistiem Kvinslandes pavalstī, kā Australian of the Year – 2016. gadam.

Šī gada 5. decembrī, dažas dienas pēc savas 50. dzimšanas dienas par savu izcilo žurnālista darbu Pēteris saņēma Goda doktora grādu no Grifitas Universitātes (Honorary Doctorate, Griffith University) un nolasīja gadskārtējo Griffith Lecture par tematu Preses brīvība terora laikmetā („Free Speech in the Age of Terror“).(5)

Šī gada decembrī Pēteris saņēma Austrālijas Cilvēktiesību medaļu (Australian Human Rights Medal).(6)

Bez šaubas, uz savu 50 gadu Pēteris Greste var atskatīties – kā raibu raibo!

Piezīme

Pārtiesāšanā tiesa neatbrīvoja žurnālistus, bet samazināja sodu uz trijiem gadiem. Lai gan Pēteris jau bija atbrīvots pirms pārtiesāšanas prāva iesākās, viņa vārds tika ieskaitīts pie apsūdzētajiem un sods piespriests. 2015. gada septembrī Ēģiptes prezidents atbrīvoja Baheru Mohamedu un Mohamedu Fahmiju no cietuma (un no soda), bet Pēteris netika atbrīvots no soda. Austrālijas valdība vēl joprojām cīnās, lai Pēteris tiktu formāli atbrīvots no soda.

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“

(1) http://laikraksts.com/raksti/2406

(2) http://laikraksts.com/raksti/5127

(3) http://www.tribecadisruptiveinnovationawards.com/honorees-2/

(4) http://pressclubs.org/iapc-freedom-of-speech-award-2015-for-three-journalists-imprisoned-in-egypt/

(5) http://events.griffith.edu.au/events/the-griffith-lecture-2015/event-summary-4cf47994c1c841c0ab5da0026a38c212.aspx

(6) https://www.humanrights.gov.au/news/stories/peter-greste-wins-2015-human-rights-medal



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com