Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Filadelfijā Ziemassvētku tirdziņš – ar uzviju!

Šogad tika pārspēts līdzšinējais

Laikraksts Latvietis Nr. 392, 2015. g. 22. dec.
Sandra Milevska -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
FiladelfijasBLB

Anita Cirīte nosaka smalko toni tirdziņa modes jautājumos. FOTO Rita Ramane.

Ziemassvētku vecīša rūķīši. No kreisās: Pēteris Ekersons un Ēriks Mežgailis. FOTO Rita Ramane.

Skats no bārmeņa Lara Krēsliņa darba vietas. FOTO Laris Krēsliņš.

No kreisās:. Raimonds Ramanis, Laila Medne, Andris Zvārgulis. FOTO Laris Krēsliņš.

Letes stutētāji. No labāsi Vilnis Plostiņš no „Frikadeļu zupas“. FOTO Laris Krēsliņš.

Ir grūti iedomāties, kā vēl varētu uzlabot ļoti labi ieeļļotu, gludi ripojošu pasākumu kā Filadelfijas Brīvo latvju biedrības gadskārtējo Ziemassvētku tirdziņu. Jo tas katru gadu pievelk daudzus tirgotājus, vēl vairāk apmeklētāju, un bez svarīgās pirkšanas/pārdošanas abiem piedāvā vēl iespēju satikties, izrunāties, gardi paēst (paldies Intai Grundei), mazliet iedzert, un iegūt visvisādus loteriju laimestus. Šogad 5. decembrī esot bijuši 300 apmeklētāju, bez vietējiem vēl atbraukušie no Meinas ziemeļos līdz Vašingtonai dienvidos. Par šī tirdziņa tradīcijas uzturēšanu un uzlabošanu, kā arī par izturību to jau sesto gadu no vietas pašrocīgi izkārtot līdz pēdējam sīkumam, jāpateicas Ritai Ramanei un Jolantai Mockus – paldies jums abām par biedrības sarīkojumu gada vislielāko notikumu!

Tirdziņa programma rāda, ka 23 atsevišķi stendi tirgojās (lielā pārsvarā latviešu un lietuviešu mazie uzņēmumi), bet 34 laimestu sponsori bija galvenokārt ASV vai starptautiskas lielfirmas, plus atsevišķas latviešu organizācijas: pati FBLB, Priedaine, portāls, un Amerikas Latviešu palīdzības fonds. Protams, neiztrūka pašdarbnieku un profesionālu ceptie pīrāgi un piparkūkas, Latvijas maize, sieri, dzērvenes pūdercukurā, kā arī visāda veida t-krekli ar latviskiem rakstiem un asprātīgiem uzrakstiem, un vēl neizsmeļams klāsts visdažādāko citu preču. Ja drīkst atļauties no lielā tirgotāju skaita izcelt tikai divus, tad laikam tiem ir jābūt, abiem no Vašingtonas atbraukušajiem, Lilitai Bergai ar patiešām ļoti skaistām, Aleksandra Pariņa darinātām koklēm, sprēslīcām, un metāla kalumiem vai dzintariem rotātiem koka alus kausiem; un Andra Rūtiņa Balticsmith, ar paškaldinātām latviskām rotām pēc senajiem paraugiem, un ar pietiekamu pacietību bērniem rādīt un stāstīt kas tas ir un kā to taisa. Vēl jāpiemin Jāņa Čakara stends, kas iepazīstināja ar nākošo AABS konferenci, kas 26.-28. maijā Pensilvānijas universitātē pulcinās 200 akadēmiķu no vismaz 19 valstīm – līdz pat Taizemei un Japānai – kas visi lasīs referātus sakarā ar Baltiju. Katrs ir laipni aicināts nākt par klausītāju, arī Igaunijas Prezidenta Ilvesa uzrunu, un ja gadījumā visas šīs zināšanas liksies pārāk smagas, mūsu pašu biedrībā pirmajā vakarā varēs izlēkāties īpašā polku ballē.

Kā vienmēr viss bija lieliski, bet tomēr šogad tika pārspēts līdzšinējais. Pirmkārt, parastos, visnotaļ noderīgos vinnestus (dāvanu kartes pārtikai, veikaliem, restorāniem, utt) papildināja īpašs dāvinājums no Latvijas Goda konsula Filadelfijā Jāņa Medvecka. Viņa ziedotie trīs biļešu komplekti varēja apmierināt ne tikai katru gaumi, bet arī katra godkāri izcelties īpaši smalkā sabiedrībā: vai nu sēžot tieši zem īpasnieku ložas vietējo Eagles futbola spēlē, vai apmeklējot Filadelfijas Mākslas muzeja (tas, ar filmu tēla, boksera Rokija slavenajām kāpnēm) izstādi No Audubona līdz Varholam ar īpašām VIP biļetēm, kuras izdala tikai iestādes valdei, vai noklausoties Kimela centrā Bēthovena koncertu ar pianistu Jetisu Bronfmanu, diriģējot Vladimiram Jarovskim. Cilvēki burtiski spietoja, lai iegādātos savu iespēju laimēt šādus vinnestus,...

Bet ne katrs var laimēt Bēthovena koncertu! Vai tad tādēļ latvietis nokārs degunu? Tika gādāts arī par pašu koncertu, turpat uz vietas. Parasti, ap plkst. 17.00, kad tirdziņš beidz darboties, galvenokārt noguruši tirgotāji nonāk lejā pastutēt leti un atspirdzināties. Šoreiz gan nē, jo tika piedāvāta vienreizēja iespēja pakavēties pagātnes atmiņās ar pašu filadelfiešu seno dienu muzikālo grupu Frikadeļu zupa. Lejas telpa ar bāru bija stāvgrūdām pilna līdz vēlam vakaram, un no zupas kodola spontāni visa vakara garumā atšķēlās un tad pievienojās papildus muzikāli spēki. Iesāka nesen uz Ņūdžersiju pārcēlies Jānis Baļķīts ar dziesmām paša ģitāras pavadījumā. Tad vairākas dziesmas nospēlēja galvenā vakara nagla, no oriģinālās Frikadeļu zupas ģitāristi Raimonds Ramanis un Vilnis Plostiņš, ar solo dziedātāju Lailu Medni. Netrūka sentimentālu momentu, atceroties senos ierakstus no laikmeta, kad bija tikai skaņuplates, un no tām tikai retā latviski... Kad jūs pēdējo reizi dziedājāt līdzi Boba Dilana latviskotajam Baby Blue – varbūt 70-ajos? Tad atkal dziedāja Jānis, bet pēc tam Raimondam pievienojās arī Andris Zvārgulis ar savu ģitāru, un Lailas Mednes vadībā sākām paši dziedāt tautas dziesmas un vecās ziņģes vienu pēc otras. Drīz vien pievienojās arī Guna Pantele ar vijoli, un vēlāk viņas vīrs Andrjū Pantels (Andrew Puntel) ar akordionu. Cik tirdziņam izvērtās labs noslēgums!

Paldies vēlreiz no rīkotājiem visiem, visiem, kas tirgoja savas preces, un visiem kas ziedoja laimestus un arī savu laiku un darbu, lai tirdziņš kārtējo reizi izdotos. Un paldies mūziķiem, par punkta uzlikšanu uz i!

Sandra Milevska
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com