Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Daugava un Trešais pasaules karš

Laikraksts Latvietis Nr. 383, 2015. g. 22. okt.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Vēsturisku notikumu pētīšana ir interesants vaļasprieks. Dažreiz atklājās visdīvainākās sakritības. Piemēram, cik no jums zinās, ka Daugava gandrīz izraisīja Trešo pasaules karu?

Ja mums liekas, ka tagad dzīvojam nedrošos laikos, un ar bažām vērojam mūsu lielā kaimiņa augošās imperiālistiskās tieksmes, tad der atcerēties, ka savulaik Aukstais karš draudēja visas civilizācijas iznīcināšanu.

Daudzus gadus Padomju savienība un Amerikas Savienotās valstis praktizēja to, ko angliski apzīmēja ar akronīmu MAD – Mutual Assured Destruction jeb Abpusēji garantētā iznīcināšana. Angliski vārds mad nozīmē ārprātīgs vai vienkārši traks.

Teorija bija tāda, ka katrai pusei bija pietiekami liels kodolarsenāls, lai gadījumā, ja viena puse uzbrūk otrai, tad otrai vēl būs pietiekami daudz laika, lai palaistu savus ieročus un nodrošinātu uzbrūkošās puses pilnīgu iznīcināšanu. Tātad neviena puse neuzbruktu pirmā, jo tā pati noteikti tiktu iznīcināta.

Šo nedrošo līdzsvaru draudēja sašķobīt Kubas raķešu krīze, kura risinājās oktobra dienās 1962. gadā.

Šai laikā atklājās, ka Padomju savienība bija sākusi iekārtot vidēja attāluma ballistiskās raķetes Kubā. Tas nozīmētu daudz īsāku brīdinājuma laiku uzbrukuma gadījumā, un līdz ar to pastāvētu iespēja, ka ASV nevarētu pienācīgi atbildēt padomju uzbrukumam.

Vairāki izlūku lidojumi ar U-2 lidmašīnām pāri Kubai apstiprināja raķešu bāzes sagatavošanu, un kuģi ar pašām raķetēm jau tuvojās Kubai. Ap raķešu bāzēm bija jau uzstādītas aizsardzības sistēmas.

Prezidents Kenedijs uzrunāja pasauli 22. oktobrī un izsludināja blokādi – neļaus raķešu transportiem sasniegt Kubu. Notika atkārtota sazināšanās ar PSRS vadītāju Ņikitu Hruščovu, visu laiku ar cerībām, ka tomēr krīzi varēs atrisināt bez asins izliešanas.

Diemžēl, cerības neīstenojās. ASV turpināja izlūklidojumus, un 27. oktobrī kāds vietējais padomju komandieris Kubā deva pavēli notriekt amerikāņu U-2 lidmašīnu. Pilots Rūdolfs Andersons gāja bojā. Amerikāņi bija nolēmuši šādas notriekšanas gadījumā uzbrukt un iznīcināt aizsardzības sistēmas Kubā, bet pēdējā brīdī pārdomāja.

Abas puses beigās vienojās, un visas padomju kodolraķetes tika izvāktas no Kubas.

Un Daugava? Padomju raķetei, kura notrieca U-2 lidmašīnu un kura varēja izraisīt Trešo pasaules karu, bija apzīmējums S-75 Dvina (jeb Daugava).

Vai vēsture nav interesanta?

GN
2015. g. 22. okt.



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com