Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Atmiņas par „Sveika, Latvija!“ XXXIV ceļojumu

Piedalījās jaunieši no ASV, Kanādas un Austrālijas

Laikraksts Latvietis Nr. 380, 2015. g. 29. sept.
Anna Aperāne -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Dziesmu svētku estrādē. Stāvot no kreisās: Markus Priede, Grants Blumbergs, Roberts Jansons, Maruta Sīpola, Kārlis Grava,  Jēkabs Šulcs, Andis Cers, Kārlis Mikelšteins, Stefāns Lūsis, Markuss Brūveris, Ēriks Kalniņš, Andrejs Pakalns, Marta Kanne, Elisa Ludiņa, Marta Strok. Sēž:  Kristīne Skulte, Maija Drēziņa,  Edvards Evans, Ronāns Lārmanis, Madara Gulbe, Liene Lūsis-Zondo, Tiāna Tore. FOTO Kārlis Vasarais.

Centrā Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Pirmā rindā no kreisās: Edvards Evans, Maija Drēziņa, Marta Kanne, Marta Strok, audzinātājs Ēriks Antons. Otrā rindā: audzinātāja Anita Ozola, Kristīne Skulte, Roberts Jansons, Tiāna Tore, Markuss Brūveris, Ēriks Kalniņš, Andis Cers, Grants Blumbergs, Liene Lūsis-Zondo, Madara Gulbe, audzinātāja Inta Šķiņķe, Markus Priede, audzinātāja Anna Aperāne. Trešā rinda:  Kārlis Grava, Andrejs Pakalns, Stefāns Lūsis, Maruta Sīpola, Jēkabs Šulcs, Ronans Lārmanis, Kārlis Mikelšteins, Elisa Ludiņa, audzinātājs Kārlis Vasarājs. FOTO Toms Kalniņš, Latvijas Valsts prezidenta kanceleja.

„Nu paši varam mēs skatīt, ko skolā mums mācīja kāds,
ko grāmatās varējām lasīt, kas dziesmās tiek apdziedāts...“

„Sveika, Latvija!“ dziesmas autors Alberts Legzdiņš

Šovasar Amerikas latviešu apvienības rīkotajā 34. Sveika, Latvija! braucienā no 13. līdz 26. augustam piedalījās 22 latviešu jaunieši – vienpadsmit no ASV, deviņi no Kanādas un divi no Austrālijas. (Man bija tik ļoti jauki iepazīsties ar jauniešiem no Austrālijas – Maiju Drēziņu un Ronanu Lārmani. Ļoti brīnišķīgi jaunieši!) Kopā ar audzinātājiem Ēriku Antonu, Annu Aperāni un Intu Šķiņķi no ASV un Kārli Vasarāju no Kanādas tie apceļoja visu Latviju. Katra diena bija rūpīgi izplānota ar vērtīgiem pasākumiem, kas sniedza jauniešiem iespēju atsvaidzināt gan savas Latvijas vēstures zināšanas, gan labāk izprast, kas tagad notiek Latvijā. No sākuma līdz beigām dalībniekiem un audzinātājiem bija pozitīvs noskaņojums. Brauciena beigās Markus Priede, viens no Sveika, Latvija! dalībniekiem, teica: „Man te patīk! Man gribas te palikt!“

14 dienu laikā, kuras visas bija saulainas, Sveika, Latvija! grupa nobrauca ar savu iemīļoto autobusu vairāk nekā 1500 km, apciemoja visus četrus Latvijas novadus un apmetās 11 dažādās viesnīcās un viesu namos. Autobusa braucieni deva jauniešiem iespēju baudīt skaistās Latvijas ainavas ar mežiem, ezeriem, upēm, jūru un mazpilsētiņām. Brauciena laikā, bieži dziedādami latviešu tautasdziesmas, jaunieši iemācījās vairāk par Latvijas dabu un ģeogrāfiju.

Pirmajās divās Sveika, Latvija! dienās dalībniekiem bija iespēja iepazīt rīdzinieku dzīvi. Jaunieši iedziļinājās Latvijas vēsturē, apmeklējot Okupācijas muzeju un Stūra māju. Viņi arī guva ieskatu, kā tehnoloģija un arhitektūra attīstās Latvijā. Ciemojoties interneta portāla www.draugiem.lv birojā, jauniešiem bija unikāla iespēja uzzināt par start-up tehnoloģijas kompānijām Latvijā. Ekskursija Latvijas Nacionālajā bibliotēkā arī iespaidoja un iedvesmoja jauniešus. Bibliotēkā viņi iepazinās ar dažādām izstādēm, darba telpām, grāmatām, Dainu skapi un bibliotēkas arhitektūru. Pēc ekskursijas Sveika, Latvija! dalībniece Maija Drēziņa teica: „Es vēlētos sameklēt internship (prakses darbu) Latvijas Nacionālajā bibliotēkā!“ Nākamajā apmeklējuma vietā – Latvijas Valsts arhīvā jaunieši vairāk uzzināja par to, kā saglabāt un izpētīt savu ģimenes un senču vēsturi.

Trešajā dienā ceļojuma dalībnieki brauca no Rīgas uz Siguldu un pēc tam uz Turaidu, kur viņi izstaigāja Turaidas pili. Apciemojot pili, dalībnieks Markuss Brūveris teica: „Kad es lasu vēstures grāmatu, man kādreiz ir grūti saprast visu, kas notika, bet kad es esmu vēsturiskā vietā, tad man ir vieglāk saprast to, ko es esmu mācījies latviešu skolā.“ Tās pašas dienas vakarā dalībnieki apmeklēja rokgrupas Prāta Vētra koncertu Valmierā, kur jaunieši sadevās rokās un līgoja kopā ar Latvijas publiku, kad Renārs Kaupers dziedāja pazīstamās un iemīļotās Prāta Vētra dziesmas. No tā brīža dalībnieki nemitīgi dziedāja un klausījās Prāta Vētra dziesmas. Palika iespaids, ka koncerts vienkārši bija ierakstīts debesīs un zvaigznēs, lai uz mūžu to varētu atcerēties!

Ceturtajā dienā dalībnieki brauca uz Cēsīm, kur viņi pavadīja daudz laika ar slaveno latviešu seno rotu darinātāju Daumantu Kalniņu. Kalniņa kungs mācīja Lienei Lūsis-Zondo un Ronanam Lārmanim, kā veidot senlatviešu rotas. Tajā pašā dienā jaunieši apciemoja mācītāja Jura Cālīša un viņa dzīvesbiedres Sandras Dzenītes-Cālītes Zvannieku mājas. Zvannieki ir vieta, kas rūpējas par bērniem, kuri ir palikuši bez vecākiem. Dalībniekiem bija iespēja apmeklēt dievkalpojumu, kā arī pusdienot kopā ar Zvannieku bērniem. Zvannieku gars ļoti aizkustināja dalībniekus. (Pirms izlidošanas no Latvijas dalībnieki bija sapirkuši skolas preces Zvannieku bērniem un ar prieku tos noziedoja pateicībā par gaišiem piedzīvojumiem šajā burvīgajā un nozīmīgajā vietā.)

No Cēsīm dalībniekiem bija garāks brauciens uz Preiļiem, lai piektajā norises dienā satiktos ar Preiļu 1. pamatskolas jauniešiem. Preiļu skolēni sirsnīgi sagaidīja Sveika, Latvija! dalībniekus ar dejām, dziesmām un pastaigu pa skaisto pilsētiņu. Draudzības sāka veidoties, kad jaunieši ēda kopīgas pusdienas un kopīgi sportoja. Latgales televīzija apciemoja Preiļu skolu un intervēja Sveika, Latvija! dalībniekus (intervija ir skatāma www.youtube.com).

Sestajā dienā dalībnieki apciemoja slaveno keramiķi Viktoru Ušpeli, kurš pastāstīja un parādīja, kā viņš veido īpašo Latgales keramiku. Jaunieši ierakstīja savus vārdus māla bļodā, ko meistars bija izveidojis! Ceļš tālāk veda uz vienreizējo Maizes muzeju netālu no Aglonas bazilikas, kur dalībnieki iemācījās par latviešu maizes cepšanas tradīcijām, kā arī ēda svaigi ceptu rudzu maizi! Vakara pusē sekoja Likteņdārza apciemojums, kur dalībnieki iestādīja kļavas koku, veltīdami to latviešiem, kuri bija cietuši vai aizgājuši mūžībā Sibīrijas izsūtījumā.

Septītajā Sveika, Latvija! dienā jauniešiem bija iespēja izjust, kā tas būtu – strādāt Skrīveru Gotiņu uzņēmumā. Viņi iemācījās, kā iesaiņot gotiņas, un tas nebija viegli! Gotiņas viegli pielipa pie pirkstiem, un bija grūti tās neapēst, kamēr bija jāstrādā! Toties visi čakli strādāja un salika gotiņu komplektus savām ģimenēm un draugiem. Šajā dienā jauniešiem īpaši patika skatīties, kā daži dalībnieki piedalījās Lāčplēša uzvedumā Andreja Pumpura muzejā. Kārlis Mikelšteins ļoti iejutās A. Pumpura lomā! Pēc muzeja apskates dalībnieki apciemoja skaistu lauksaimniecību Vaidelotes, kas atrodas pie Bauskas. Tur viņiem bija iespēja ēst svaigus burkānus, salasīt lapas un ziedus tējai un uzzināt vairāk par lauksaimniecības tradīcijām!

Astotajā dienā dalībnieki brauca no Bauskas tālāk uz Tērveti, pirms tam piestājoties Rundāles pilī, kur viņi piedalījās ekskursijā un baudīja Rundāles slaveno rožu dārzu, kas bija pilnos ziedos! Tērvetē dalībnieki apciemoja Annas Brigaderes māju Sprīdīši, kā arī apmeklēja Tērvetes pasakaino dabas parku. Vakarpusē tika svinēta Sveika, Latvija! dalībnieka Edvarda Evansa dzimšanas diena ar latviešu dziesmām un medus kūku! Viesu namā, kas atrodas pie Cieceres ezera, jaunieši spēlēja volejbolu, peldējās un skatījās spožajās zvaigznēs. Pirms gulētiešanas jaunieši runāja ar audzinātājiem par to, ko latvietība viņiem nozīmē, un par saviem piedzīvojumiem Sveika, Latvija! braucienā. Sarunas laikā Perseid meteori bija redzami virs ezera. Vienkārši brīnumaini!

Nākamajā Sveika, Latvija! dienā dalībnieki apciemoja Ata Kronvalda Durbes vidusskolu. Durbes skolnieki sagaidīja mūs ar sporta nodarbībām, kuras palīdzēja jauniešiem uzreiz veidot kontaktu. Dalībniekiem bija iespēja tuvāk iepazīties ar Durbes skolniekiem ekskursijas laikā pa Durbi, kas ir Latvijas vismazākā pilsētiņa. Te varēja izjust lielu laipnību gan no skolotājiem, gan no skolēniem.

No Durbes dalībnieki desmitajā dienā atkal brauca uz Liepāju, kur izstaigāja Liepājas bagātīgo Pētera tirgu un iemācījās, kā apstrādāt dzintaru pie dzintara rotu meistariem. Pēc tam dalībniekiem bija iespēja veidot tradicionālus latviešu priekšmetus (māla svilpītes, rokassprādzes, ziepes utt.) kopā ar amatniekiem Liepājas Amatu mājā. Tur mūs arī pacienāja ar sklandu raušiem un citiem kurzemnieku ēdieniem. Sekoja brauciens uz Ventspili, kur jaunieši baudīja Ventspils puķu dārzus, Brīvdabas muzeju, kā arī braucienā ar kuģīti Hercoga Jēkabs uzzināja vairāk par Ventspils ostu. Diena noslēdzās ar pastaigu pa Kolkas ragu, kur krustojas Baltijas jūras un Rīgas jūras līča straumes.

Vienpadsmitajā dienā, pirms atgriešanās Rīgā, dalībnieki brauca uz Jūrmalu. Tur bija laiks pārdomāt brīnišķīgos piedzīvojumus un sajūtas, kas radās, ceļojot pa Latviju! Jaunieši arī spēlēja volejbolu jūrmalas smiltīs un paēda picu, skatoties uz jūru. Vēlāk, pēc iekārtošanās viesnīcā Rīgā, viņi sapulcējās Folk kluba ALA restorānā uz vakariņām. Mums piebiedrojās mācītājs Juris Cālītis kopā ar sievu Sandru, kā arī no draugiem.lv Dāvis Siksnāns un Jūlija Gifords (Gifford) (kādreizējā Sveika, Latvija! dalībniece, kura tagad dzīvo un strādā Latvijā!). Dalībnieki viņiem sirsnīgi pateicās par jauki pavadīto laiku Zvanniekos un portāla www.draugiem.lv birojā.

Pēdējā diena Sveika, Latvija! dalībniekiem bija vienreizēju notikumu pilna. Viņi kopā ar Preiļu un Durbes skolniekiem apciemoja ASV vēstniecību Rīgā, kur tās darbinieks Nils Students stāstīja jauniešiem par vēstniecības darba iespējām un veda jauniešus ekskursijā pa vēstniecību. Visi skolnieki, skolotāji, Sveika, Latvija! dalībnieki un vadītāji pēc tam brauca paēst pusdienas lielajā Lido restorānā.

Sekoja šīs dienas lielākais notikums – tikšanās ar Latvijas Valsts prezidentu Raimondu Vējoni. Tas bija ļoti nozīmīgs piedzīvojums Sveika, Latvija! dalībniekiem un audzinātājiem, kā arī Latvijas skolēniem un skolotājiem. Tā bija kulminācija bagātīgajai Sveika, Latvija! programmai. Prezidents sirsnīgi mūs uzrunāja un uzsvēra, cik nozīmīgs ir katrs latvietis, vienalga, kur viņš dzīvo, un novēlēja būt patriotiski noskaņotiem par savu latviešu tautu un savu valsti Latviju. Prezidents arī uzsvēra, cik svarīgi ir atbalstīt darbu, ko ALA (Amerikas Latviešu apvienība) dara Sveika, Latvija! sakarā, lai ārzemju latviešu jaunieši varētu papildināt savas zināšanas par Latviju un lai latvieši Latvijā varētu labāk saprast, kā dzīvo latvieši ārpus Latvijas. Inta Šķiņķe, Sveika, Latvija! audzinātāja un grupas vecākā, teica atbildes runu, un tad jauniešiem bija iespēja personīgi tikties ar prezidentu un kopā fotografēties!

Pēc tam dalībnieki gatavojās uz atvadu ballīti ar Latvijas skolēniem. Šis bija ļoti skaists pasākums! Jaunieši dejoja tautas dejas un dziedāja tautas dziesmas. Pēc ballītes jauniešiem bija laiks šķirties, un, jāsaka, ka dažiem bija ļoti grūti atvadīties. Audzinātājus aizkustināja tas, ka jauniešiem bija izveidojušās tik sirsnīgas un tuvas draudzības.

Pēdējā vakara sanāksmē dalībnieki noslēdza ceļojumu ar Alberta Legzdiņa dziesmu Nu, sveika, Latvija, mīļā! – dziedādami to ar lielu izjūtu. Palika iespaids, ka šī dziesma un tās vārdi brīnišķīgi atspoguļo jauniešu piedzīvojumus šovasar Latvijā. Viņiem tiešām bija iespēja skatīt to, ko grāmatās viņi bija lasījuši, izmantot valodu, ko viņi bija mācījušies latviešu skolā un dziedāt dziesmas, kuras bija radušās Latvijā, bet kuras viņi bija iemācījušies savās latviešu skolās, ārzemēs. Pateicoties Sveika, Latvija! braucienam, dalībniekiem ir tagad liela vēlēšanās un interese atkal satikt savus jaunos Latvijas draugus, atkal redzēt apciemotās vietas un turpināt uzturēt savu latvietību gan ārzemēs, gan Latvijā. Sveika, Latvija! programmas beigās visi dalībnieki un audzinātāji atzina, ka, pateicoties Sveika, Latvija! braucienam, Latvija viņiem kļuvusi vēl mīļāka un skaistāka nekā pirms tam!

Anna Aperāne
Laikrakstam „Latvietis“
Pirmpublicējums „Latvija Amerikā“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com