Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Dziesmotais jūnijs

Laikraksts Latvietis Nr. 365, 2015. g. 19. jūnijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Jūnijs pēkšņi no vienas nedēļas uz nākamo pārvēršas no skumjām un sēru lentām uz jautrību un dziesmām – uz Līgo svētkiem un Jāņiem. Kaut kā tiekam galā ar šiem ekstrēmiem, un dažreiz pat paspējam abus salikt kopā.

Lai aktualizētu vēsturiskos notikumus šodienas ģeopolitiskajā situācijā, Latvijas Okupācijas muzejs 17. jūnijā rīkoja brīvdabas koncertu Okupācijas muzeja iekšpagalmā Ar dziesmu pret okupāciju. Koncertā skaistākās latviešu tautas dziesmas, kā arī pašsacerētus skaņdarbus izpildīja Renārs Veličko un Laura Saukāne – jaunu mūziķu duets no Valmieras.

Okupācijas muzejs skaidro, ka 1940. gada 17. jūnijā pulksten 5 no rīta PSRS karaspēks un bruņutehnika sāka pāriet Latvijas robežu; pēc trīs stundām padomju armija bija pārgājusi Latvijas robežu jau vismaz 15 vietās, lai tālāk okupētu Rīgu, Jelgavu, Daugavpili, Rēzekni un Krustpili. Daugavā pretī Prezidenta pilij noenkuroja Sarkanās armijas karakuģi, un tā lielgabalus pavērsa pret pili. Pēc PSRS sūtniecības prasības Latvijas Radio pārtrauca radioraidījumus un atskaņoja tikai mūziku. Pēcpusdienā Rīgā pie Dzelzceļa stacijas notika policijas sadursmes ar ziņkārīgo padomju karaspēka sagaidītāju pūli. Tikai plkst. 10 vakarā prezidentam Kārlim Ulmanim ļāva teikt radio runu Latvijas tautai, kurā viņš aicināja: Es palikšu savā vietā, un jūs palieciet savās! 21. jūlijā viņam bija jāparaksta pēdējais rīkojums – par savu atcelšanu no valsts prezidenta amata.

1940. gadā Jāņi nebija prieku pilni, bet šogad lielākā daļa no mums aizmirsīsim par atklāti izteiktiem draudiem no austrumu kaimiņa un līgosim tāpat kā mūsu senči to darīja – gan labākos, gan sliktākos laikos. Jo arī okupācijas laikā spīdēja saule, un ir pareizi meklēt saules stariņu.

Dažreiz rodas nepareizs priekšstats, ka okupācija bija tikai sēras un raudas, un ka latvieši tikai māk vaimanāt. Tā nemaz nav. Latvieši ne tikai dziedāja, kad varēja, bet arī pretojās, kad varēja. Okupācijas muzejs stāsta par pretošanos – ideoloģisko un bruņoto. Un okupācijas stāsts beidzas ar Atmoda, Dziedošā revolūcija, barikādes un neatkarības atgūšana.

Tāpēc uz laiku noliksim malā pasaules raizes un ikdienas rūpes, un:

Līgojat, līgotāji,
Nava gara Jāņa nakts:
Vienā pusē saule gāja,
Otrā pusē gaisma ausa.

GN
2015. g. 19. jūnijā



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com