Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Mēs tiekam ielūgti Cesvaines pilī!

Tekstilmāksla: „Saspēle“

Laikraksts Latvietis Nr. 364, 2015. g. 11. jūnijā
Sanita Dāboliņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Mākslas darbu saspēle ar Cesvaines pili: ieskats vienā no izstādes telpām. FOTO Rūdolfs Evardsons.

Tekstilmākslinieku saime un mākslas cienītāji pils lielajā zālē izstādes atklāšanā. FOTO Anna Dargevica.

Nila Īles (no kreisās) komandas etnoperkusiju skanējums palīdz saradot pili un mākslu ar skatītājiem. FOTO Jānis Dziļums.

Māksla ir karaliene, kura mūsdienās apstaigā arī sētmales, ūdenstilpju krastus un izgāztuves, taču šoreiz tā atkal ir ieaicināta pilī – ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Cesvaines novada pašvaldības atbalstu lielā Latvijas Tekstilmākslas asociācijas (LTA) 20 gadu jubilejas izstāde Saspēle šovasar ir apskatāma Cesvaines pilī, kur pats Radītājs, būdams pietiekami ironisks pret mūsu dzīvi, ir parūpējies par ideālām ekspozīcijas telpām. Ironisks? Jā, pat nežēlīgi – izdegušajās pils otrā stāva telpās, kuras joprojām nav izdevies atjaunot pēc 2002. gada ugunsgrēka, mūsdienu tekstilmākslinieku darbi iegūst papildu dimensiju, tik savdabīgu neatkārtojamību, kuru nespēj piedāvāt speciāli veidotas izstāžu zāles.

Tekstilmāksliniekus un Cesvaines pili nu jau var uzskatīt par tādiem kā vasaras radiem – ceturto gadu Cesvaines pilī notiek tekstilmākslas izstādes, ko lielā rūpībā, izjūtot katra darba dvēseli, iekārto māksliniece Inese Jakobi. Viņa šo radniecību 2012. gadā arī aizsāka, iekārtojot pilī savu tekstiliju izstādi Vēdināšana. Nākamajā vasarā iepazinām Georga Barkāna Manu vienīgo gribu, pērn – Aijas Baumanes un Raita Rubeņa Saskarsmi. Šīsvasaras Saspēlē ar visdažādākajiem materiāliem un stiliem spēlējas 39 tekstilmākslinieki – katrs savā rokrakstā.

Izstādes atklāšanā 15. maijā, dienu pirms muzeju nakts, pulcējās mākslinieku saime, viņu atbalstītāji un mākslas cienītāji. Pili, mākslu un skatītājus vēl ciešāk palīdzēja saradot etnoperkusionista Nila Īles un viņa kolēģu koncerts. LTA prezidente māksliniece A. Baumane pateicās visiem māksliniekiem, Cesvaines pašvaldībai, Cesvaines muzeja un pils projektu vadītājai Daigai Matrozei, raksturoja mūsdienu tekstilmākslas situāciju, priecājoties par sadarbību ar Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studentiem, kas mākslā ienes jaunas tēmas, materiālus, tehnikas. Tekstilmākslu arvien biežāk sauc par šķiedru mākslu, jo, neatsakoties no klasiskā tekstila (auduma) lietojuma, tā aizvien vairāk iemēģina roku citu materiālu apguvē. LMA asociētā profesore māksliniece Barbara Ābele informēja par citām tekstilmākslas izstādēm, kuras šobrīd ir aplūkojamas, pateicās amatnieku darbnīcām, kas mākslu sarado ar dzīvi. Īpašs paldies izskanēja Latvijas mākslas skolām – nemitīga pienesuma gādātājām.

„Pateicoties I. Jakobi redzējumam, ka pils otrajā stāvā, neatjaunotajā daļā, var izstādīt lielformāta tekstilijas, sākām attīrīšanas darbus, ar katru gadu iespēju robežās uzlabojot vidi – un šogad jau ceturtā izstāde. Inesei ir ļoti veiksmīgi un pārdomāti izstrādāta darbu izvietošanas koncepcija, katrai telpai piemeklējot atbilstošus, piemērotus darbus. Manuprāt, šī sadarbība ir ļoti veiksmīga, jo paver iespēju aizvien vairāk piesaistīt apmeklētājus un katru gadu pili atdzīvina, dara siltāku un mājīgāku,“ stāsta projekta vadītāja D. Matroze. „Šogad iesaistījām arī Lubānas novadu, un nu arī Lubānas kultūrvēsturiskā mantojuma centrā ir tekstiliju izstāde, kuras kuratore ir I. Jakobi. Inese nekad neliedz savu padomu arī citu izstāžu iekārtošanā Cesvaines pilī, tā ka man ir stabils plecs un izcils profesionālis ar savu atbalstu.“

Izstāde nav apskatāma uzreiz un – skrienam tālāk! Materiāli spēlējas gan ar telpu, gan gaismu, gan domām, liekot aizrautīgi minēt un vēl aizrautīgāk konstatēt, ka minējumi neatbilst patiesībai – tuvumā atklājas pavisam kas cits, ne mazāk pārsteidzošs: domātais vieglums vēršas smagnējā materiālā, pūkainumu, izrādās, rada asums, moderno – šķietami vecmodīgais, bet maigumu – raupjums. No cita skatpunkta darbs atkal izskatās kā jauns un vēl neredzēts. Izstādes iekārtotāja I. Jakobi aicināja braukt šurp vismaz uz pusdienu, lai izbaudītu gan saulainus brīžus, gan ēnu spēles, gan saules pagriešanos un iespīdēšanu citos logos. Saspēles līkloči un atklājumi Cesvaines pilī būs izdzīvojami līdz 31. oktobrim (plkst. 10.00–19.00).

Tūrisma sezonas sākums

Tekstilmākslas izstādes atklāšana nu jau tradicionāli ir arī oficiāls tūrisma sezonas sākums.

Kupls muzeju nakts apmeklētāju pulks guva ēnainu ieskatu izstādē, pārliecinoties, ka noteikti šovasar uz Cesvaini ir jāatbrauc vēlreiz. No vēsturnieces Māras Evardsones skatpunkta iepazinām pils īpašnieka barona Vulfa dēla Bila (Vilhelma) stāstus, kuros fakti mijās ar minējumiem un fantāziju. Kopā ar Bilu izsapņojām pils parka stādīšanas procesu un iepazinām Bila radu saimi, kas pārsteidza ar mērogiem un sarežģītību, iestiepjoties pat Krievijas cara galmā. Naksnīga ekskursija un sarunas pilī patiešām piestāv šai greznajai, bet daudzcietušajai celtnei.

Lai iekustinātu arī tos, kuri vēl pirmajās divās dienās netika atnākuši vai atbraukuši līdz pilij, 17. maijā bija iespēja piedalīties Vasarsvētku ieskaņu pasākumā, kurā uzstājās vietējie pašdarbības kolektīvi, bērni izzināja pasauli radošajās darbnīcās un atrakcijās, bet sportiski noskaņotie piedalījās orientēšanās krosā, meklējot objektus novada teritorijā. Visas praktiskās vajadzības bija iespējams apmierināt mājražotāju, amatnieku un zemnieku tirdziņā, kur netrūka ne jautrības, ne dziesmu, ne vizināšanās ar zirgiem.

Vasaras mirkļi

Siltums un pavasaris pagaidām nelutina, taču cesvainiešiem ieceru netrūkst.

28. maijā Cesvaines pili apdzīvoja tradicionālais pasākums Mūzika un māksla pilī, kurā šoreiz piedalījās arī Cesvaines Mūzikas un mākslas skolas viesi no Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skolas un Rīgas 6. vidusskolas.

Pirms vasaras, kā zināms, ir jāiesildās, tāpēc pilsētiņā top senioru vingrošanas laukums (kas tika iemēģināts senioru sporta spēlēs jūnija sākumā), bet jau 31. maijā visi interesenti tika aicināti piedalīties velobraucienā Iebrauc vasarā pa nozīmīgiem novada ceļiem un takām, iepazīstot vietas un cilvēkus, kā arī novada vēsturi kopā ar gidu Bruno Podiņu.

21. jūnijā Cesvainē notiks Jāņu ielīgošana un tradicionālie alus svētki.

Cesvaines pils parka svētki šogad risināsies 25. jūlijā. Programma top, un tajā būs ne viens vien pārsteigums, lai Cesvainē būtu interesenti gan vietējiem, gan viesiem, gan lieliem, gan maziem, gan veciem, gan jauniem. Noteikti neaizmirstiet paņemt līdzi velosipēdu, jo svētku velobrauciens noteikti notiks! Svētki ir iespēja arī satikties, atvest vai atsūtīt uz Cesvaini savu dzimtas stāstu un fotogrāfijas nākamajai Cesvaines grāmatai (ckvb@inbox.lv).

Savukārt 15. augustā uz koncertu Cesvainē gaidām roka un etno grupu Raxtu Raxti, kas, balstīdamies senatnē, uzrunā auditoriju mūsdienīgi un īpaši latviski.

Tiekamies Cesvainē, novada ceļos, svētkos un Saspēlē!

Sanita Dāboliņa
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com