Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latviešu karotprasme nodota nākamajām paaudzēm

Jauna grāmata

Laikraksts Latvietis Nr. 363, 2015. g. 4. jūnijā
Ieva Nikoleta Dāboliņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Grāmata „Latviešu karotprasme“. FOTO Ieva Nikoleta Dāboliņa.

Grāmatas atvēršana. Centrā autors Guntis Kalme. FOTO Ieva Nikoleta Dāboliņa.

Trešdien, 20. maijā, ar bungu rīboņu un vīru kopas Vilki balsīm Latvijas Kara muzejā tika atvērta Gunta Kalmes grāmata Latviešu karotprasme. Jāsecina, ka mācītājam jābūt arī labam sabiedrisko attiecību speciālistam un režisoram, jo zāle bija pārpildīta ar visu rangu klausītājiem, un pusotru stundu garais sarīkojums ne mirkli neļāva garlaikoties vai dusmoties uz paštīksmē iegrimušu oratoru. Pat visas varas partijas izstaigājušais politiķis Aleksandrs Kiršteins runāja īsi un sevi slavēja vien nedaudz un patiešām pelnīti. Viss gāja kā pa diedziņu – nu gluži kā gadsimtiem noslīpētā dievkalpojuma kārtība.

Ar šo grāmatu „mācītājs, vēsturnieks, publicists un kas tik viņš vēl mums nav…“ – tā teica kāda kundze, kuras vārdu es aizmirsu, – Guntis Kalme pielicis komatu 12 gadu garam darbam – jauno karavīru mācību līdzeklim, kurā par pamatu ņemtas II Pasaules kara kaujas, kurās kaujas uzdevumu sekmīgi veica mūsu latviešu leģionāri latviešu virsnieku vadībā. Grāmata rakstīta kā dialogs starp vectēvu leģionāru un mazdēlu – Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadetu. Komatu arī es liktu tādēļ, ka grāmata prasās pēc turpinājuma.

Dialogi un apraksti ir īsi un konstruktīvi un ar kartēm pamatoti – tās ir gan grāmatā, gan pielikumā, lai lasot var sekot līdzi. Grāmatā ir patiešām daudz vērtīgu fotoattēlu, tomēr pats garšīgākais ir pielikumi – latviešu leģionā lietotie vācu un trofeju ieroči, artilērija, formas tērpi, pakāpju salīdzinājums, latviešu leģionāru saņemtie apbalvojumi – krāsainos, rūpīgi nostrādātos attēlos un dokumentālajos kadros, kā arī CD jeb ciešripa ar VILKU iedziedātajām leģionāru dziesmām un fotoattēliem.

Īsu recenziju grāmatas aizmugurē uzrakstījuši četri braši vīri, un šeit citēšu tikai vienu – Andreju Mežmali: „Šajā grāmatā ar Leģiona kauju piemēriem parādīta latviešu virsnieku taktikas prasme 2. Pasaules kara laikā. Tā faktiski ir mācību grāmata mūsu virsnieku jaunajai maiņai.“

Mana recenzija būtu pavisam īsa: „Ja mums bērnībā mājās būtu bijusi tāda grāmata, tā būtu nomīlēta līdz pēdējai lapai, un mani brāļi savā starpā izcīnītu ne mazāk sīvas kaujas kā grāmatā aprakstītās par to, kurš to lasīs un skatīsies.“

Grāmatai būtu jābūt plauktā katrā latviešu ģimenē, kurā aug dēli, ne tikai tādēļ, ka tā ir aizraujoša, interesanta un krāsaina. Svarīgākais, ka jau ievadsarunā ir dots īss un ārkārtīgi precīzs konteksts, kādā tika izveidots latviešu leģions un leģionāru patiesie mērķi un cerības. Atliek vien izteikt vēlēšanos, lai skolotāji to iekļautu un izmantotu Latvijas vēstures stundās visās Latvijas skolās – kā latviešu, tā arī mazākumtautību skolās, vai vienkārši sakot,– krievu skolās, kamēr tās mums pašiem par kaunu un nelaimi vēl pastāv.

Tomēr 20. maija vakars daudziem paliks atmiņā ar kulmināciju, kad septiņi vecie leģionāri kopā ar grāmatu nodeva latviešu karotprasmi jaunsargiem un jauniešu sveiciens Augsim Latvijai! lika iemirdzēties daudzām acīm.

Grāmatas izdevējs – biedrība Domas spēks un citi grāmatas atbalstītāji var uzsist sev uz pleca par labi padarītu darbu. Man pašai īpašs prieks par biedrības aktīvistu Aleksandru Kiršteinu, kurš ne tikai iemācījies runāt samērā īsi, bet arī atradis sev labu pielietojumu. No sirds vēlu veiksmi citos, tikpat labos un tautas pašapziņu ceļošos darbos!

Ieva Dāboliņa
23.05.2015.
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com