Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Grāmatu mākslas konkurss „ZELTA ĀBELE 2014“

Šogad Miķeļa Goppera apgāda „ZELTA ĀBELE“ zīmē

Laikraksts Latvietis Nr. 352, 2015. g. 22. martā
Guna Bīriņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Zelta_abele_logo

Konkurss ZELTA ĀBELE 2014.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominēta grāmata. FOTO Publicitātes foto.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominēta grāmata. FOTO Publicitātes foto.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominēta grāmata. FOTO Publicitātes foto.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominēta grāmata. FOTO Publicitātes foto.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominēta grāmata. FOTO Publicitātes foto.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominēta grāmata. FOTO Publicitātes foto.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominēta grāmata. FOTO Publicitātes foto.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominēta grāmata. FOTO Publicitātes foto.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominēta grāmata. FOTO Publicitātes foto.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominēta grāmata. FOTO Publicitātes foto.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominēta grāmata. FOTO Publicitātes foto.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominēta grāmata. FOTO Publicitātes foto.

Latvijas Grāmatizdevēju asociācija šogad grāmatu mākslas konkursa ZELTA ĀBELE 2014 ietvaros godina savulaik slavenā grāmatu apgāda ZELTA ĀBELE piemiņu. Grāmatu mākslas konkursam 2005. gadā tika piešķirts pirmajā Latvijas brīvvalstī izveidotā apgāda ZELTA ĀBELE vārds.

Pirms astoņdesmit gadiem tā dibinātājs Miķeļis Goppers 1935. gadā uzsāka unikālu grāmatu izdošanu. Tās vēl šodien pārsteidz un valdzina ar augsto māksliniecisko kvalitāti. Grāmatu izmērs, papīra izvēle, mākslinieku oriģinālilustrācijas, eksemplāru numerācija, autoru paraksti šos spožos izdevumus padara dziļi personiskus lasītājam un ļauj maksimāli sensitīvi uztvert autora vēstījumu. Grāmatu ilustrācijas un māksliniecisko iekārtojuma veidoja tādi spilgti latviešu mākslinieki kā V. Krastiņš, J. Plēpis, O. Norītis, A. Junkers, O. Ābelīte, E. Slaviets, L. Liberts, U. Skulme, A. Eglītis u.c. Par grāmatu unikalitāti liecina arī to autoru parakstītie eksemplāri. Visi 500 Viļa Plūdoņa poēmas Atraiknes dēls (1936) eksemplāri ar Oskara Norīša oriģinālilustrācijām ir ar roku numurēti un autora parakstīti. Dzejniece Aspazija parakstījusi visus 1200 apgādā izdotos Dzeju izlases (1940) eksemplārus, kas veidoti Andreja Eglīša grafiskajā ietērpā. Apgāda izdevumi iespiesti uz kvalitatīva rokas lējuma vergé papīra, uz rokas lējuma Zander papīra, Līgatnes vergé vēstuļu papīra, Līgatnes chamois papīra, kas liecina par M. Goppera augstajiem kritērijiem, kurus viņš izvirzīja, veidojot grāmatas vizuālo tēlu. Apgāda ZELTA ĀBELE pētnieki bibliofili L. Ošs un G. Pupa 1993. gadā sastādītajā apgāda Zelta Ābele bibliogrāfiskajā rādītājā** apgāda darbību iedala vairākos posmos: Zelta ābeles zelta gadi. 1935-1940; Latvju grāmatas paspārnē. 1941-1942; Zelta ābele atkal zaļo. 1942-1944 un Tēvzemes tuvumā, kas bija apgāda Stokholmas posms līdz pat Miķeļa Goppera aiziešanai no šīs pasaules 1996. gadā.

No 2008. gada Latvijas Nacionālās bibliotēkas Reto grāmatu un rokrakstu nodaļā, pateicoties izdevēja dēla Kārļa Goppera atsaucībai, ir pieejami Miķeļa Goppera privātā arhīva materiāli. Tās ir vairāk nekā 400 vienības un ietver izdevēja plašo saraksti ar māksliniekiem, trimdas rakstniekiem un iespiedējiem, apgāda dokumentus, līgumus ar autoriem, fotogrāfijas u.c. no Stokholmas atceļojušos materiālus par Miķeli Gopperu un viņa apgādu.

Par to, kādas tendences grāmatu dizainā vērojamas šodienas Latvijas grāmatniecībā, 22. grāmatu mākslas konkursa ZELTA ĀBELE 2014 žūrija varēja pārliecināties, vērtējot 40 izdevēju iesniegtās 117 grāmatas. Žūrijas sastāvā šogad darbojās 7 grāmatu mākslas eksperti: Ieva Bečere – žurnāla Iespiedgrafika galvenā redaktore; Ingrīda Burāne – mākslas zinātniece; grāmatu mākslinieki Sarmīte Māliņa, Ilze Ramane, Gunārs Krollis (žūrijas priekšsēdētājs), Roberts Koļcovs, Uldis Sosnovskis.

Gunārs Krollis, vērtējot iesniegtās grāmatas, 2014. gada devumu salīdzināja ar Zelta ābeles tēlu un atzīmēja, ka kopumā šajā konkursā ābele ir ar zelta āboliem: Koša, bet parādās arī apzeltīti āboli. Gribētos, lai nebūtu apzeltīti, bet zelta. Katra izdevniecība strādā, lai izdzīvotu, bet arī daudz līdzekļu negarantē veiksmi. Pieticībā arī var rasties šedevrs. Izdevniecības „Neputns“ faksimilizdevums „Gotharda Frīdriha Stendera Ābeces. Faksimili. Transkripcijas. Apceres” ir vistīrākā zelta. Nozīmīga ir grāmatas dizaina loma. Tas parāda izdevniecības būtību. Ar dizainu „uzpērk“ lasītāju. Taču bieži grāmatu dizains „klibo“. Burta attiecība pret lapu, ilustrāciju. Mākslinieki-ilustratori šajā konkursā ir interesenti. Ar grāmatām ir tā: Ja zin autoru, tad vizuālais „aiziet“ otrajā plānā, ja autoru nezin, tad „uzpērk“ vizuālais. Vāka daļā liela nozīme tieši vizuālajam tēlam.

Ilggadējā žūrijas eksperte Ingrīda Burāne uzskata, ka grāmatas kopumā ir ļoti labā līmenī, bet šajā konkursā nevar runāt par kopumu. Ja vērtētu viena gada visus izdevumus, tad, varbūt, secinājumi būtu citi. Taču vispārīgs ieskats rodas. Trīs gadus vērojama stabilitāte. Būtu jāsakopo spēki un jānonāk citā pakāpē. Bet tas šobrīd nav iespējams. Te varētu minēt trīs iemeslus. Pirmkārt, nauda. Izdevēja risks ir problemātisks. Vai pieejot pie grāmatu galda var atšķirt, cik šajā grāmatā ieguldīts? Gods pienākas katram labam izdevumam un te jāstrādā grāmatnīcām. Otrkārt, izglītība. Tā ir diskutējamā pozīcijā. Te nav runa par jaunām idejām. Te jārunā par tehnisko zināšanu kopumu grāmatas veidošanā. Grāmata kā vienota dramaturģija. Sākot ar papīra izvēli. Jārunā arī par grāmatu pircēju izglītību. Treškārt, pieprasījums. Kā neapmaldīties. Kāds ir grāmatas uzdevums, funkcija? Cik plaša ir amplitūda, kurā audzina sabiedrību? Vai vispār iespējams balanss latviešu grāmatniecībā? Iespējams, ņemot vērā realitāti, tuvākajā laikā spožas prognozes nevar lolot.

Vērtējot konkursā iesniegtās grāmatas I. Burāne izsaka vēlmi, lai izdevēji „pārvietotos uz nākamo stāvu“. Šobrīd svarīgi domāt par kvalitāti, ko nevar iegūt lasot e-grāmatas. Ir jau dzirdētas versijas, ka drukātā grāmata iznīks. Bet kas „strādā“ drukātā grāmatā? Tauste, smarža... Bērnu grāmatās īpaši. Kas padara grāmatu unikālu attiecībā pret e-grāmatu? Konsekventi labs līmenis ir bērnu grāmatām. Šogad bērnu grāmatām divas kategorijas. Lasāmgrāmatas bērniem un Skatāmgrāmatas bērniem. Kas ir būtiskākais grāmatu izveidē? Konsekvence. Cilvēkam ir cilvēka mērogs. Tāpat grāmatai ir mērogs. Un kāpēc mākslas grāmatu nevar izveidot par mākslas priekšmetu? Un vēl jautājums, kā grāmata nonāk lasītāja rokās. Te nepieciešams reāls skatījums. Jo kopumā lasītāju loks kļūst arvien neizglītotāks. Sociālās aptaujas rāda šo līmeni. Par šajā konkursā nominētajām grāmatām kopumā var teikt, ja izdevēja grāmata ir nominēta, tad „tu esi kārtībā“. Iedrošinies pateikt, ka tu esi ieraudzīts!

G. Krollis pauž viedokli, ka ir ļoti grūti atlasīt nominētās grāmatas. Žūrija kopā veic šo atlasi. Un tad ir katra žūrijas locekļa individuāla satikšanās ar grāmatu, kas ir subjektīva.

I. Burāne labus vārdus velta izdevniecības Neputns izdotajai Ineses Zanderes dzejoļu grāmatai Putna miegā, sakot šajā grāmatā nekas netraucē. Tā vilina. Pelēkās pārejas. Apaļš lapas stūrītis. Negribas laist ārā no rokām. Mīļgrāmatiņa.

Vai visas konkursā ZELTA ĀBELE 2014 šogad nominētas 36 grāmatas kļūs par mīļām un ievērotām nav paredzams, bet trīs no tām jau pamanītas un apbalvotas ar Baltijas Grāmatu mākslas konkursa diplomiem. Lūk, šīs grāmatas:

Autoru kolektīvs. Gotharda Frīdriha Stendera Ābeces. Faksimili. Transkripcijas. Apceres. Māksliniece – Inese Hofmane; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.

Inga Gaile. Vai otrā grupa mani dzird? Dizains – Ivs Zenne; ilustrācijas – Anete Melece; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Liels un mazs.

Vladimirs Svetlovs. Lietots. Māksliniece – Ieva Skuja; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Orbīta.

Grāmatu mākslas konkursa ZELTA ĀBELE 2014 noslēguma ceremonija notiks 9. aprīlī Lielajā Ģildē, kad tiks noskaidroti galvenās balvas ieguvēji astoņās kategorijās: Dzeja, Proza, Skatāmgrāmatas bērniem, Lasāmgrāmatas bērniem, Zinātniskās grāmatas, Uzziņu literatūra, Mākslas izdevumi, Foto albumi. Tiks apbalvots arī Gada mākslinieks un Balvu par mūža ieguldījumu saņems Ināra Beļinkaja, SIA Jānis Roze izpilddirektore. Bet, gaidot konkursa galvenos notikumus, portālā DELFI ikviens grāmatu cienītājs līdz 6. aprīlim var atbalstīt savu skaistāko grāmatu, kā arī klātienē aplūkot nominētās grāmatas izstādēs:

Grāmatu namā Valters un Rapa līdz 5. aprīlim

Rīgas Centrālajā bibliotēkā līdz 31. martam

Latvijas Nacionālās bibliotēkas 5. stāvā no 12. marta līdz 1. jūlijam

izstādē 2014. gads Latvijas grāmatniecībā Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkā no 27. marta līdz 20. maijam.

Konkursā ZELTA ĀBELE 2014 nominētās grāmatas

Kategorijā Dzeja:

Inese Zandere. Putna miegā. Mākslinieki – Rūta Briede, Artis Briedis; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.

Valts Ernštreits. Dark Energy. Māksliniece – Zane Ernštreite; tipogrāfija –Dardedze Hologrāfija; izdevējs – Mansards.

Sastādītājs Leons Briedis. Spāņu dzejas antoloģija. 20.gs. Mākslinieks – Ilmārs Blumbergs; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.

Jeļena Glazova, Aleksandrs Meņšikovs, Jevgenijs Nelešs, Oļegs Ļencojs, Dmitrijs Sumarokovs. Sērija Jauno autoru bilingvālie dzejas krājumi. Mākslinieki – Rūta Briede, Artis Briedis; Talsu tipogrāfija; izdevējs – Orbīta.

Vladimirs Svetlovs. Lietots. Māksliniece – Ieva Skuja; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Orbīta.

Kategorijā Proza:

Mikolajs Ložiņskis. Grāmata. Mākslinieks – Zigmunds Lapsa; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Mansards.

Sērija: Riku Korhonens Ārstu romāns, Juli Zeh Ērgļi un eņģeļi, Džeimss Boldvins Cita zeme. Mākslinieks – Zigmunds Lapsa; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Mansards.

Nora Ikstena. Ulubeles pasakas. Dizains – Katrīna Vasiļevska; ilustrācijas – Aivars Vilipsons; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Dienas Grāmata.

Sērija Satori bibliotēka: Rihards Bargais Tenkas, Ilmārs Šlāpins Jauno latviešu valoda, Aina Renda Himna. Mākslinieki – Gatis Vectirāns, Armīns Ozoliņš; tipogrāfija – Dardedze Hologrāfija; izdevējs – Ascendum.

Autoru kolektīvs. Proza. Mākslinieks – Reinis Pētersons; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Orbīta.

Kategorijā Skatāmgrāmatas bērniem:

Inese Zandere. Trīs draugi vienas upes krastā. Mākslinieks – Juris Petraškevičs; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Liels un mazs.

Jānis Joņevs. Slepenie svētki. Dizains – Ivs Zenne; ilustrācijas – Reinis Pētersons; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Liels un mazs.

Inga Gaile. Vai otrā grupa mani dzird? Dizains – Ivs Zenne; ilustrācijas – Anete Melece; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Liels un mazs.

Lūcija Strauta. Ola, kura negribēja krāsoties. Dizains – Inguna Kļava-Švanka; ilustrācijas – Elīna Brasliņa; tipogrāfija – PNB Print; izdevējs – Zvaigzne ABC.

Sērija: Juris Zvirgzdiņš. Miega pasaka, Ziemas pasaka. Dizains – Laura Mortensena-Floresa; ilustrācijas – Anita Paegle; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs– Zvaigzne ABC.

Kategorijā Lasāmgrāmatas bērniem:

Linda Šmite. Aušas un tiepšas. Māksliniece – Gundega Muzikante; tipogrāfija – Spindulys; izdevējs – Annele.

Ieva Samauska. Govs uz bagāžnieka. Māksliniece – Elīna Brasliņa; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Pētergailis.

Juris Zvirgzdiņš. Pirmizrāde! Kastors un Porcella. Māksliniece – Gita Treice; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Pētergailis.

Inguna Cepīte, Juris Zvirgzdiņš. No Rīgas līdz Rīgai. Tobiass un Tama Lielajā bibliotēku ceļojumā. Māksliniece – Elīna Brasliņa; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Pētergailis.

Māris Rungulis. Lapsu kalniņa mīklas. Dizains – Ivs Zenne; ilustrācijas – Reinis Pētersons; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Liels un mazs.

Kategorijā Zinātniskās grāmatas:

Jānis Taurens. Konceptuālisms Latvijā/ Domāšanas priekšnosacījumi. Mākslinieki – Armands Zelčs, Darja Meļņikova; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.

Elita Ansone. Vija Celmiņa. Dubultā realitāte. Māksliniece – Ingrīda Zābere; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs.

Sastādītājs Aigars Lielbārdis. Folkloras vākšanas vēsture fotogrāfijās. Mākslinieks – Krišs Salmanis; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts.

Autoru kolektīvs. Gotharda Frīdriha Stendera Ābeces. Faksimili. Transkripcijas. Apceres. Māksliniece – Inese Hofmane; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.

Sastādītāji – Inta Pujāte, Dainis Bruģis. Portrets Latvijā. 19. gadsimts. Māksliniece – Inese Hofmane; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Neputns.

Kategorijā Uzziņu literatūra:

Kristīne Zaļuma. Liepupes muiža. Māksliniece – Dita Pence; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Lauku Avīze.

Raimonds Zommers. Zommers. Mūsdienu latviskā virtuve. Māksliniece – Ineta Berkmane; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – The White Book.

Arhitektu birojs NRJA. UNWRITTEN – Exposition of Latvia at the 14th International Exposition of Architecture La Biennale di Venezia catalogue. Mākslinieks – Kirils Kirasirovs; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – NRJA.

Komplekts Ar karti dabā. Māksliniece – Līga Dubrovska; tipogrāfija – Adverts, izdevējs – Karšu izdevniecība Jāņa sēta.

Kategorijā Mākslas izdevumi:

Elita Patmalniece. Prieks:) no A līdz Z. Dizains – Laura Mortensena-Floresa; ilustrācijas – Elita Patmalniece; tipogrāfija – PNB Print; izdevējs – Zvaigzne ABC.

Austra Avotiņa. Aleksejs Naumovs. Iespaidu kolekcija. Mākslinieki – Aleksejs Naumovs, Aivars Sprūdžs; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Jumava.

Sastādītāja Iveta Derkusova. Gustavs Klucis. LNMM kolekcijas zinātniskais katalogs. I, II sējums. Māksliniece – Zane Ernštreite; Jelgavas tipogrāfija; izdevēji – LNMM, Neputns.

Jānis Murovskis, Anita Vanaga. Jānis Murovskis. Sietspiede. Māksliniece – Ineta Berkmane; tipogrāfija – Livonia Print; izdevējs – Muretart.

Kategorijā Foto albumi:

Jānis Deinats. Ainas/XI. Mākslinieks – Jānis Murovskis; tipogrāfijas – Livonia Print; McĀbols; izdevējs – Balta.

Kaspars Goba, Gundega Repše. Rīgas salas. Mākslinieks – Ivo Grundulis; tipogrāfija – Livonia Print; izdevējs – Elm Media.

Vilhelms Mihailovskis. Humanus. Mākslinieks – Vilhelms Mihailovskis; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Vilhelms Mihailovskis.

Pirms astoņdesmit gadiem Miķeļis Goppers uzsāka apgāda ZELTA ĀBELE darbību un viņam bija tikai viena vēlēšanās, lai arī mums, latviešiem, būtu kaut pāris nelielu grāmatu pienācīgi labā izveidojumā un izpildījumā. ... Visā apgāda pastāvēšanas laikā neesmu redzējis nevienu pašu kritiku, kas pieskartos tieši tam, kas ir izdevēja darba kodols – kā viņš ir atrisinājis doto manuskriptu grāmatas formā... Ja par principu var saukt metodi, darba veidu, tad tas bija – mēģināt atrisināt izdevuma kompozīciju tā, lai viņa iznāktu viengabalaina, saliedēta; vairīties no katra tā sauktā efekta, pakļaut visus grāmatas sastāvelementus galvenajam – dot iespējami labu pilnvērtīgu ietērpu kādam literāram darbam.***

Guna Bīriņa
Laikrakstam „Latvietis“

* Tekstā izmantota 1936. gada izdevumā lietotā rakstības forma

** Osis L., Pupa G. (sast.). (1993). Apgāda „Zelta Ābele“ ilustrēts bibliogrāfiskais rādītājs ar papildinājumiem un pielikumiem. Rīga: Literatūra un Māksla. 287 lpp.

*** turpat



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com