Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Cīņa pret reiderismu

Latvijā nodibināta biedrība „Par taisnīgumu un atklātību“

Laikraksts Latvietis Nr. 349, 2015. g. 27. febr.
Astrīda Babāne -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kopš Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas ir pagājuši divdesmit pieci gadi, un gribētos ticēt, ka Latvijā valda sakārtota uzņēmējdarbības vide, un ikviens var justies drošs par savu īpašumu.

Diemžēl pēdējos gados arvien izplatītāks kļūst reiderisms – svešu uzņēmumu, arī privātīpašumu, sagrābšana ar prettiesiskām metodēm. Lai cīnītos pret reiderismu, esam nodibinājuši biedrību Par taisnīgumu un atklātību, un viens no biedrības uzdevumiem ir arī sabiedrības informēšana par reiderisma problēmu.

Reiderisms ir prettiesiska uzņēmumu pārņemšana, to mantas izsaimniekošana un darboties spējīgu uzņēmumu novešana līdz maksātnespējai. Reideri, balstoties uz it kā tiesiskiem līdzekļiem – tiesas spriedumiem, uzņēmuma valdes, dalībnieku vai akcionāru lēmumiem, privātpersonas parādzīmēm, ceļot prasības tiesās un citādi darbojoties, pretlikumīgi pārņem funkcionējošu uzņēmumu, vērtīgu privātīpašumu vai izsaimnieko tā mantu. Nereti uzņēmuma vai īpašuma pārņemšanu ar ārēji tiesiskiem līdzekļiem papildina pretlikumīgi līdzekļi, piemēram, šantāža, draudi, dažādu dokumetu, tajā skaitā parādzīmju, viltošana, arī fiziska ietekmēšana.

Kam uzbrūk reideri?

Par reideru uzbrukuma objektiem visbiežāk kļūst bagāti uzņēmumi, kuriem pieder vērtīgi nekustamie īpašumi, ražošanas iekārtas, ir apjomīgs apgrozījums un ievērojami finanšu līdzekļi. Viena no iecienītākajām metodēm ir uzņēmuma novešana līdz maksātnespējai un bankrotam ar tiesu palīdzību. Proti, reideri ceļ sadomātas prasības tiesā, panāk uzņēmuma kontu apķīlāšanu prasības nodrošināšanai, un, ja uzņēmējs nevēlas izputēt, viņš ir spiests maksāt reideru prasītās mierizlīguma summas.

Tiek izmantotas viltotas pilnvaras, nelikumīga uzņēmuma padomes un valdes locekļu nomaiņa, civiltiesisku strīdu konstruēšana.

Latvijas tiesvedībā atrodas vairākas ar klaju reiderismu saistītas lietas. Diemžēl, kamēr nav pieņemts galējais spriedums, nosaukt konkrētos uzņēmumus un lietās iesaistītās personas pagaidām atturamies.

To, ka problēma ar reiderismu visdažādākajās tā izpausmēs Latvijā ir nopietna, atzina arī 2014. gada 29. septembrī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras organizētā konference pret reiderismu, kurā piedalījās vairāk nekā 100 uzņēmēju un amatpersonu.

Ar konferences materiāliem, kā arī ar Biedrības atbalstu tapušo dokumentālo filmu Reiderisms Latvijā var iepazīties Biedrības portālā www.reiderisms.com.

Diskusijas un risinājuma meklējumi reiderisma apkarošanai turpinājās arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras sadarbībā ar Biedrību Par taisnīgumu un atklātību rīkotajā konferencē Uzņēmumu neētiska un nelikumīga pārņemšana – juridiskie aspekti, kura notika 2015. gada 21. janvārī Rīgā. Šajā konferencē piedalījās tiesību jomas eksperti, juristi, valsts institūciju pārstāvji.

Konferences dalībnieki atzina – reiderisma problēma ir pietiekami nopietna, lai jau likumdošanas līmenī novērstu vai vismaz būtiski ierobežotu reiderisma iespējamību, garantējot uzņēmējiem drošu un paredzamu uzņēmējdarbības vidi, bet investoriem – ieguldīto investīciju drošību.

Saistībā ar reiderisma izskaušanu, konferencē iezīmējās problēmu loks:

– Tiesnešu kvalifikācija augstas sarežģītības pakāpes ekonomiska rakstura strīdu izskatīšanā.

– Ilgie tiesvedības termiņi un mākslīga tiesvedības novilcināšana reiderisma gadījumos pieļaujot tā saucamo stratēģisko prasību īstenošanu ar tiesas starpniecību.

– Nepieciešama plašāka notāru institūcijas iesaiste preventīvā tiesiskuma līmeņa celšanā.

– Uzņēmumu reģistrs, saskaņā ar UR likumu, nepārbauda sapulču norišu faktiskos apstākļus, līdz ar to Uzņēmumu reģistrā joprojām tiek iesniegti un reģistrēti dokumenti par fiktīvās sapulcēs it kā pieņemtām valdes sastāva izmaiņām.

– Reiderismu veicina arī ļaunprātīga maksātnespēja. Nav prevencijas ļaunprātīgas maksātnespējas gadījumu novēršanai.

– Latvijas Republikas Krimināllikumā nav panta, kurš paredzētu kriminālatbildību par reiderismu.

Šobrīd viens no rederismu veicinošiem faktoriem ir reideru pārliecība par savu nesodāmību. To veicina arī tiesībaizsardzības iestāžu (policijas, prokuratūras) darbinieku samērā zemā kvalifikācija ekonomisko noziegumu izmeklēšanā. Līdz ar to noziedzīgus darījumus reiderisma gadījumos ir visai grūti vai pat neiespējami pierādīt. Tādēļ nepieciešami pasākumi šīs sfēras darbinieku kvalifikācijas paaugstināšanai un zināšanu paplašināšanai.

Konferences dalībnieki secināja: galvenās problēmas reiderisma izskaušanā un ierobežošanā rada sistēmisku pasākumu kopuma trūkums un atzina, ka nepieciešams veidot darba grupu, kurā, sadarbojoties tiesību jomas ekspertiem, valsts institūciju pārstāvjiem, nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, tiktu izstrādātas vadlīnijas/priekšlikumi nepieciešamām likumdošanas aktu izmaiņām reiderisma ierobežošanai un novēršanai.

Reideri nozares un biznesa jomas nešķiro – būtībā par upuri var kļūt jebkurš uzņēmums, arī turīgs privātīpašnieks, kam iet labi un kuram ir labi biznesa rādītāji. Pašu uzņēmēju nepietiekama vērība, neiedziļināšanās līgumu nosacījumos un pieredzes trūkums šādos gadījumos var novest pie uzņēmuma vai īpašuma zaudēšanas vai lieliem finansiāliem zaudējumiem. Tādēļ biedrības Par taisnīgumu un atklātību uzdevums ir palīdzēt saviem biedriem gan ar juridiskām konsultācijām, gan vienotu informācijas apmaiņas bāzi, gan priekšlikumu izstrādi un lobisma aktivitātēm, nodrošinot likumdošanas un uzņēmējdarbības vides sakārtošanu valstī, kā arī problēmas atspoguļošanu gan pašmāju, gan ārzemju preses izdevumos. Ar biedrības Par taisnīgumu un atklātību aktualitātēm var iepazīties mājaslapā: http://biedribapretreiderismu.wordpress.com

Astrīda Babāne
Biedrības „Par taisnīgumu un atklātību“ valdes priekšsēdētāja
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com