Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Tiekas trīs vēsturnieki

Valters Ščerbinskis Austrālijā

Laikraksts Latvietis Nr. 346, 2015. g. 7. febr.
Baiba Bērziņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Karlis Upenieks, Baiba Bērziņa, Maija Upeniece un Valters Ščerbinskis Upenieku mājā. FOTO Deivids Kārments.

No kreisās: Baiba Bērziņa, Valters Ščerbinskis, Deivids Kārments. FOTO Kārlis Upenieks.

„Man nekad nav bijuši manās mājās trīs vēsturnieki,“ teica mūsu namamāte Maija „Interesanta pārmaiņa no maziem bērniem, kuri grib mācīties mūziku!“

Mēs trīs, kurus Maija un Kārlis Upenieki tik laipni uzņēma savās mājās Volongonga (Wollongong) priekšpilsētā Tirulā (Thirroul), bijām – Valters Ščerbinskis, Deivids Kārments (David Carment) un es – Baiba Bērziņa. Valters ir pazīstams latviešu vēsturnieks. Sarakstījis vairākas grāmatas, ap 70 zinātniskos rakstus un vadījis zinātniskus projektus. Valtera galvenā interese ir politiskā vēsture, it sevišķi starpkaru Baltijas un Latvijas politika, bet ir pētījis visādus tematus, ieskaitot nedemokrātiskos režīmus un Ziemeļvalstu un Latvijas attiecības.

Studiju laikā Valters strādāja Kara muzejā, vēlāk Latvijas nacionālā arhīvā un no 2002. gada bija docents Stradiņa Universitātē, Politisko zinātņu katedrā. Patreiz Valters vada Nacionālās Enciklopēdijas projektu Latvijas Nacionālā bibliotēkā.

Valters ciemojās Austrālijā kopš decembra beigām. Sidnejā viņš piedalījās 3x3 saietā Ričmondā (Richmond), kur pasniedza referātu par piedzīvojumiem Maskavas arhīvos, pētot materiālus par latviešu un krievu attiecībām starpkara gados. Grūti ticēt šinī interneta laika pasaulē, ka vēl ir arhīvi, kur pētniekiem neatļauj redzēt kolekciju sarakstus; līdz ar to ir grūti zināt kādus dokumentus pieprasīt. Saietā Valters arī vadīja vēstures ievirzes, ieskaitot ļoti interesantu pārrunu par latgaliešiem, viņu vēsturi un patreizējo situāciju. It sevišķi bija interesanta ievirze, jo tanī piedalījās Artūrs Uškāns un pāris citi dalībnieki no Laimas Muzykanti.

Adelaidē Valters piedalījās Vasaras vidusskolā. Lai atvilktu elpu pirms atgriezties Rīgā, ceļojuma pēdējo nedēļu pavadīja pie Frat Cursica konfukša Kārļa skaistajā Tirulā. Pirms atbraukšanas uz Austrāliju Valters lasīja daudz par šīs zemes vēsturi, un, kad viņu satikām, viņš bija sācis lasīt D. H. Lorenca (Lawrence) Ķengurs (Kangaroo), romāns, ko Lorencs uzrakstīja, kamēr dzīvoja Tirulā 1923. gadā un kurā viņš izsaka savas domas par Tirulu un par dzīvi Austrālijā.

Baibas brālis Guntis domāja, ka Valterim būtu interesanti satikties ar Deividu Kārmentu, kuru viņš bija saticis. Deivids ilgus gadus pazīst Baibu un viņas nelaiķa vīru Pīteru Lavdeiju (Peter Loveday), jo mums visiem bija līdzīgas intereses Austrālijas politiskā vēsturē, it sevišķi Ziemeļteritorijas vēsturē un patreizējā politikā, jo mēs visi tur pavadījām diezgan daudzus gadus. Deivids ir viens no retiem austrāliešu vēsturniekiem, kam interesē Latvija un tās vēsture.

Un tā mēs visi sagadījāmies pie Upeniekiem slapjā janvāra dienā un pavadījām tik interesantu laiku, runājot par Latvijas vēsturi, par Latvijas attiecībām ar Krieviju (un patreizējo situāciju), par Austrālijas vēsturi, par arhīviem šur un tur, ko esam piedzīvojuši, un par dzīvi.

Kad Maija teica: cik interesanti! Deivids teica: Mēs visi esam vēsturnieki (We are all historians!) Un tā ir patiesība, mums katram ir savs stāsts.

Baiba Bērziņa
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com